Gimp ile Zeminsiz GIF Resimler


Biliyorsunuz, artık PowerPoint sunumlarda resimler genellikle “zeminsiz” –arka planı temizlenmiş olarak- kullanılıyor. Hem çok daha şık ve profesyonel duruyor, hem de mesajın dışındaki diğer her şey “temizlenmek” suretiyle eğitim veya sunum esnasında gereksiz görsel kirliliğin önüne geçilmiş oluyor. Bunun için PNG, WMF veya –en yaygın olanı, benim de tercihim- “zeminsiz (transparent) GIF” formatlarından birini kullanmak mümkün.

.

.

Resim işleme ile ilgili bir konuyu ele aldığımızda, artık o işlemin sadece -ücretli ve pahalı- Photoshop‘ta değil, -küçük, ücretsiz, yetenekli ve Türkçe- GIMP‘te de nasıl yapılacağını işleyeceğimizi belirtmiştik. Bu aslında GIMP ile ilk karşılaşmamız değil. Daha önce PowerPoint için “blur şeritlerin” nasıl oluşturulacağı konusunda da ele almıştık. Daha eski konuların birinde ise “zeminsiz Gif ” resimler yapmak (veya resimlerde arka plandan kurtulmak) konusunu işlemiş fakat sadece Photoshop‘ta yapılışını görmüştük. Bir süredir akılma takılıyordu. Şimdi aynı işlemin GIMP‘te nasıl yapabileceğine bakalım istiyorum.

Tekrarlayalım… 20 MB‘lık programı buradan indirip kolayca kurabilirsiniz.

.

.

Yedekli Çalışmak

.
Dosya / Aç’ komutlarıyla çağıracağınız penceredeki klasörler arasından istediğimiz resmin yerini bularak çift tıklayıp çağırıyoruz. Doğru hareket tarzı, resmin kendisinin değil kopyasının üzerinde çalışmaktır. Aksi takdirde, üzerinde çalışıp kaydettiğimiz resmin ilk haline tekrar ihtiyacınız olduğunda iş işten geçmiş olacaktır. Bunun için önce ‘Dosya / Farklı kaydet’ yolunu takip ediyoruz. Açılan ilk pencerede dosya adının sonuna örneğin bir de (-b) harfi ekledikten sonra format (dosya uzantısı) olarak ‘Jpeg’i (veya ‘jpg‘) seçiyor ve ‘Kaydet’ diyoruz. Bir pencere daha açılacak. Buradan kalite ayar sürgüsünü 100’e getirip onu da kabul edelim. Artık resmimizin (B) versiyonu ile çalışıyoruz. Orijinali eski yerinde ve güven içinde.

.
İstediğimiz Bölgeyi “Seçmek”

.
Tüm resim işleme yazılımlarında bir alanı belirleyip “seçtiğinizde” sonraki komutlar seçili alan üzerine uygulanır. Dolayısıyla bir bölgeyi kesip almak istediğimizde önce o bölgeyi seçmemiz gerekiyor. Resim işleme yazılımları değişik ihtiyaçlara uygun, birden çok “seçim aracı” (tools) sunarlar. Gimp’teki seçim araçları programın sol sütununda, en üste yerleştirilmişler (Resimde sarı bölgedeki toplam 7 araç) İmleci kısa bir süre üzerinde tuttuğunuzda isimleri okunacaktır. Soldan sağa tanıyalım:

.

.

Birinci sırada dörtkenar seçim aracı. (Rectangle Select Tool) Bu aracı tıklayarak alın. Resim üzerinde tıkladığınız bir noktadan itibaren, imleci –bırakmadan- sürükleyerek dikdörtgenler çizmek suretiyle o alanı seçmiş olursunuz. Bu işlemi yaparken Shift tuşuna da basıyorsanız bir tam kare elde edersiniz. Köşe ve kenarları tutup sürükleyerek alan ölçülerini sonradan değiştirebilir veya alanı ortasından tutarak taşıyabilirsiniz. Shift tuşunu basılı tutarak önceki kaybolmadan başka yerlere veya öncekinin üzerine yeni kare alanlar daha ekleyebilirsiniz. İçine tıkladığınızda boyutlandırma işlemini tamamladığınız ve kararınızı vermiş olduğunuzu belirtirsiniz. Bu seçili alanların dışına tıkladığınızda ise kaybolurlar ve başa dönersiniz.

.

.

İpucu:

Sol sütundaki hangi aracı seçerseniz, sütunun alt yarısı o araç için “ince ayarlar” yapabilmenizi sağlayacak alt komutlar ile dolacaktır (İlk resimde gri bölge) ama bu aşamada o ince ayarlara girmeye ihtiyacımız yok.

.
İkinci sıradaki aracı (ellipse select tool) kullanırsanız aynı kurallarla bu kez bir elips (veya ‘Shift’ basılı iken tam daire) çizebilirsiniz.

.
Üçüncü araç (Free Select Tool veya Lazzo : serbest seçim aracı) ile –fareyi bir kalem gibi kullanarak- serbest çizim yapabilir, başladığınız noktaya tekrar döndüğünüzde veya bulunduğunuz son noktada “çift tıkladığınızda” şekli kapatarak, içinde kalan bölgeyi seçmiş olursunuz. Fakat elimizdekinin bir kalem değil de fare olduğunu düşünürsek, kusursuz bir seçim yapabilmek bu şekilde “çizerek” pek mümkün olmayacaktır.

Karmaşık sınırları çizerken bu aracı farklı bir yöntemle kullanmak daha mantıklıdır. Lazzo aracını sadece imleci kaldırmadan, çizgiler çizerek kullanmak zorunda değilsiniz. Bu araçla her “tıklama” arasındaki mesafe düz bir çizgi ile birleştirilerek ilerlemek de mümkün ve daha pratiktir. Bir şeklin etrafını seçmeye çalışırken böylesi küçük küçük doğrularla ilerlemek biz acemiler için daha iyi sonuç verir.

Önceki araçlarda dışarı tıkladığımızda seçimler kayboluyordu. Bu araçta ise önceki seçimler kaybolur fakat yeni bir seçim başlatmış olursunuz. Bu araçtan kurtulmak isterseniz en pratik yöntem gidip kare seçim aracını alıp boşluğa tıklamak olacaktır.

.
Dördüncü aracımız bir sihirli değnek (Fuzzy Select Tool). Bununla tıkladığınız noktanın çevresindeki aynı renkten oluşan bir alanı topluca seçebilirsiniz. Bu aracı seçtiğinizde araçlar penceresinin altında –seçilen araca uygun olarak  değişen- menüdeki “Alt sınır” sürgüsünü kullanarak sihirli değneğin tıklamada çevresindeki ton farkına ne oranda taşmasını istediğinize karar verebilirsiniz. Sürgüyü sağa çektikçe daha geniş alanların seçilmekte olduğunu deneyerek görün. Shift tuşuna basarak önceki seçim alanını kaybetmeden yeni alanları daha buna katarak büyütebilirsiniz. Fakat, sıradaki aracımız zaten tuş yardımı olmaksızın bu işi doğrudan yapıyor.

.
Beşinci sıradaki araç, (Select by Color Tool) tıkladığınız noktadaki renk bölgelerini –resimde farklı yerlerde dağılmış ve arada bağlantı olmasa bile- seçmeye yarar. Bunun da (aşağı menüde) “hassasiyetini” ayarlayabileceğiniz “Alt sınır” sürgüsü bulunuyor.

.
Altıncı sıradaki araç “akıllı makas” (Scissors Select Tool) Bununla seçim yapmak oldukça kolaylaştırılmış. Sınırlar üzerinde küçük atlamalarla tıklayarak gidiniz. Aradaki bölgenin bu kez bir “doğru” ile değil, sınır hatlarının şeklini takip ederek (sınıra yapışarak) ilerlediğini göreceksiniz. Ne kadar küçük aralıklarla tıklarsanız o kadar kaliteli sonuç alacaksınız. Doğal olarak, karmaşık sınırları belirlemekte en kullanışlı araçlardan biri bu oluyor. Yol boyunca bıraktığınız noktaları sonradan sürükleyerek yeniden konumlandırabilir, aralarına (tam çizgi üzerine tıklayarak) yeni noktalar ekleyebilirsiniz. (Dolayısıyla, yanlış bir nokta koyduğunuzu düşünürseniz, bunun konumunu sonradan “taşıyarak” değiştirebiliyorsunuz fakat en son noktayı değil. Yani yanlış noktayı düzenleyebilmek için bir nokta daha yerleştirdikten sonra ona dönebilirsiniz) Çıkış noktanıza tekrar ulaşıp, hattı birleştirdikten sonra bölgenin ortasına bir kez tıkladığınızda seçim işlemi tamamlanmış oluyor.

.
Yedinci araç ile belirleyeceğiniz bölgenin ise içi değil, dışı seçilmiş oluyor. Bugünkü konumuz için gerekli değil.

.
İstediğiniz bölgeyi seçmenin temel olarak iki yolu var. Bu araçlarla ya bölgenin kendisini veya –daha kolay görünüyorsa- önce dışını seçer, sonra bu seçimi “tersine” çevirirsiniz. Bunun için “seç / tersine çevir” komutunu kullanabilirsiniz.

.
Ben genellikle uzun emeklerle gelebildiğim bir noktayı yanlış bir hareketle kaybedip (Bu arada, “Düzenle / Geri Al” ile bazı şeyleri bir önceki hamleye geri döndürebilirsiniz) baştan başlamamak için bölge bölge ilerliyorum. Karmaşık sınırlarda bir süre ilerledikten sonra seçeceğim alanın dışına doğru kaba hatlarla bölgeyi kapatıyor. Burayı resimde bulunmayan bir renkle doldurup sonradan kolayca seçmek üzere “garantiye” alıyor, sonra buna komşu -aynı renkte- başka bölgeler oluşturarak ilerliyorum. En sonunda o rengi –renk seçim aracıyla- seçiyor, sonra bu seçimi tersine çevirerek asıl istediğim bölgeyi seçmiş oluyorum.

.

.

Boyamaya gelince, bunun için de bir çok araç var. Bizim burada boyamaktan kastettiğimiz, seçili bölgeyi belli bir renk ile doldurmak aslında… Düzenle menüsünün altında “Öp (ön plan) rengiyle doldur” veya “AP (arka plan) rengiyle doldur” komutlarını kullanabilirsiniz. Bu renkler komut sütununda şurada duruyorlar.

.

.

Yukarıda –ve daha önde- duran kare (burada siyah) ön plan rengi. Resim işleme yazılımlarında bir çok çizim aracı (kalem, fırça vb) bulunur. Ön plan rengi onlarla ortama bırakacağınız boyanın rengidir. Diğeri (beyaz olan) arka plan rengi. Resim işleme yazılımlarında arka plan rengi “silme” işlemi ile görünecek yüzeyin rengidir. Bunların rengini değiştirmek için, üzerleri tıklandığında açılan renk paletini kullanabilirsiniz. (Çift taraflı ok ile bu renkleri çabucak yer değiştirebilirsiniz) Bir bölgeyi belli bir renkle doldurmanın en pratik yolu aslında arka plan rengini bu şekilde belirledikten sonra “DEL” tuşu ile “silme” komutu vermek. Otomatik olarak o bölge o renge “silinmiş” –aslında doldurulmuş– oluyor.

.
Zeminsiz GİF Yapmak

.
Bölgemizi bu şekilde “seçtikten” sonra –bu seçimi kaybetmeden- “Düzenle / Kopyala” komutu veriyoruz. Böylece seçtiğimiz o bölge başka bir yere yapıştırılmak üzere bilgisayarın hafızasında tutuluyor. Şimdi bunu yeni ama “zeminsiz” bir sayfaya yapıştırıp GIF olarak kaydetmeliyiz. Bunun için “Dosya / Yeni” komutuyla ulaşacağımız pencereden önce “Gelişmiş seçenekler”in artı işaretine basarak alt komutların görünmesini sağlıyor, buradan da “Doldur” komutunun yanındaki açılır menüden –satır sonundaki ok- “Şeffaflık”ı seçip “Tamam” diyoruz.

Şimdi arka planı küçük kare desenli yeni bir sayfa açıldı. Bu desen o bölgenin “şeffaf” olduğunu anlatıyor. Daha önce kaydettiğimiz şeklimizi bu kez “Düzenle / Yapıştır” komutu ile buraya yapıştırıyoruz.

Ardından “Dosya / Farklı Kaydet” komutuyla ulaşacağımız pencerede dosyamıza bir isim veriyor, nereye kaydedileceğini belirtiyor ve “Dosya Türünü Seç” komutunu –artı işaretine tıklayarak- açıyor ve buradan “GIF image”ı seçerek onaylıyoruz. Çıkacak pencereye “Export” deyip, sıradakine de onay verdiğimizde zeminsiz Gif resmimiz hazır.

.
Ben bugüne kadar Photoshop kullandım. Öyle aman aman ustası da değilim. Sadece ihtiyacım kadarını bilir kullanırım. Gimp’i ise aslında hiç bilmiyorum ve daha çok yine Photoshop tecrübemle yolumu bularak, sırf sizlere aktarabilmek üzere her defasında inceleyip yazıyorum. Dolayısıyla, yukarıda yazdıklarım konusunda işin ehli okuyucularımız daha kısa, daha pratik yollar biliyor olabilirler. Böyle önerileriniz varsa, formumuzu kullanarak paylaşırsanız sevinir ve yazıyı buna göre yeniden düzenleyebiliriz. Ben de yeni bir şeyler keşfettikçe uğrayıp, aynı yazıyı güncellemeye devam edeceğim.

.

GIMP ücretsiz “açık yazılım” kavramının amiral gemilerinden biridir. Yaygın kullanım alanı ve hayran kitlesi ile her türlü sorunuzun yanıtını kolayca bulabileceğiniz Türkçe kaynaklara sahiptir.
.
Sağlıcakla…

.

Wall Street Institute

14 Comments

 1. Berat dedi ki:

  Resim düzenlemeyle pek işim olmadığı için çok temel düzenlemeler gerektiğinde, basit resim araçları işimi görüyordu. Böyle Gimp gibi son derece fonksiyonel yazılımları kullanma hususunda ise hiç bilgim yoktu. Bir müddet önce bir resmin arka planını değiştirmek daha doğrusu resmin içnden bir unsuru alıp başka bir resmin arka planı içine usülünce (sanki o resime ait bir objeymiş gibi) yerleştirmekle karşı karşıya kaldım. Bazıları için son derece basit olan bu uygulama benim için ciddi bir sıkıntıya dönüşmüştü. Bu işi mümkün olduğuca pratik çözen bazı programlar buldum. Malesef bunlar deneme sürümü olduğu için tam anlamıyla işime yaramadı; zaten benim için yine de karışık sayılırlardı. Sonra FotoMix diye ücretsiz bir program buldum. Çok basit bir şekilde arka plan değiştirmek mümkün oluyordu; ancak seçilen objeyi kesip almak için gimp’te olduğu gibi akıllı bir makas sunmadığından bu işi boyamayla düzgün yapmak zor oluyordu. Sonra sizin gimp’le ilgili bu yazını buldum. Her ne kadar gayet açıklayıcı anlatmış olsanızda konuya hiç vakıf olmadığım için önceleri intibak etmekte oldukça zorlandım. Ancak yazınızdan son derece istifade etmiş olduğumdan ayrıca teşekkürü bir borç biliyorum. Sonrasında dediklerinizi tam olarak uygulamayı başardım. Uzun uğraşılar sonucu size de danışmak istediğim bana daha pratik gibi gelen bir yol keşfettim (yanılıyor da olabilirim tabi). Önce gimp ugulaması içine resmi alıyoruz sonra Katmanlar> Şeffaflık> Alfa Kanalı Ekle kısmına tıklıyoruz. Sonra akıllı makas ile resmin içinden almak istediğimiz objenin etrafını dolaşıyor ve tamamlayınca içine tıklayıp objemizi seçili hale getiriyoruz. Sonrasında seç> seçimi tersine çevir kısmına tıklıyoruz; daha sonra düzenle > kes diyoruz ve resmimiz doğrudan seffaf arka planda açılıyor. Dosya> Farklı kaydet > gif seçiyoruz ve işlemimiz tamamlanıyor. Bu yorumdan çok bir yazıya dönüştü :)Esenlikle kalın.

 2. admin dedi ki:

  Berat Bey ne kadar teşekkür etsek azdır. Okuyucularımızın katkıları bizim için çok çık kıymetli. İnanın buraya yazdıklarımızın çoğunu biz de o yazıları hazırlarken ilk kez görüyoruz. Bu programların çoğunun öyle profesyonelleri falan değiliz aslında. O nedenle de tıpkı şimdi olduğu gibi “daha iyisini” bilenlerin katkılarını umuyor ve sevinçle karşılıyoruz. Hatta varsa -ki olabilir- yanlışlarımızın düzeltilmesini de… Tekrar teşekkürler. En kısa sürede yazıyı sizin öneriniz dorultusunda (görsellerini hazırlayarak) tadil edeceğiz. Saygılar.

 3. Murat Sevinç dedi ki:

  öncelikle siteye bir kaç saat önce rastladım ve gerçekten iyi şeyler var emek var ilgileniyorsunuz herkesle bende öylesine bir çizgi film yapma programını indirip deniyorum ama dediğim gibi öylesine. bu site için sadece teşekkür etmek için bunu yazıyorum umarım başarılı olursunuz her adımınızda..

 4. admin dedi ki:

  Murat Bey, nazik yorumunuz ve desteğiniz için çok teşekkürler.

 5. taba dedi ki:

  Sn. admin,

  Herşeyden önce Gimp yazılımının kullanımına yönelik yukardaki çalışmanız için çok sağolun.

  Ancak, zeminsiz (arkaplanı saydam) gif yapımına ilişkin yazdıklarınız hareketli gifler için geçersiz (“Farklı kaydet” işleminden sonra gifin arkaplanı saydamlaşıyor; ama bu arada gifin hareketliliği de ortadan kalkıyor…

  Çalışmanızı du yönüyle düzeltirseniz, pek çok kişiye yardımcı olacağınız kesin.

  Saygılar

  Not: Konuk “Berat”ın ek açıklaması ise hepten geçersiz; çünkü, Gimp’te (sürüm 2.6.12) “Katman>Şeffaflık”tan sonra “Alfa Kanalı Ekle” diye bir seçenek yok…

 6. admin dedi ki:

  Değerli katkınız için pek çok teşekkürler. Haklısınız, yazıda sadece hareketsiz ama arka planı şeffaf olan gif yapımını ele almıştık. Alfa kanalı konusunu ilk fırsatta ben de inceleyeceğim. (Böylece okuyucularımıza verdiğim sözlerin sayısı ikiye çıktı) Tekrar teşekkürler. Katkılarınızı esirgemeyin :)

 7. Remzi dedi ki:

  Merhaba,
  Ben GIMP’in önceki sürümlerini zaman zaman kullanıyordum, bir fotoğraf üzerinde çalıştıktan sonra jpeg seçip farklı kaydedebiliyordum ancak 2.8.2 sürümünde jpeg seçeneği başta var seçsem dahi GIF olarak kalıyor son aşamada ise jpeg ile kaydetme seçeneği yok. Ya da ben bulamıyorum. Sizden bir fotoğraf üzerinde çalıştıktan sonra bunu farklı ve jpeg formatında nasıl kaydedebileceğim konusunda yardım bekliyorum. Selam ve saygılar.

 8. admin dedi ki:

  Remzi Bey, incelemek üzere biz de son sürümü indirip kurduk ve haklısınız, kaydetmede değişiklik yapmışlar. Artık bir çalışmayı resim olarak kaydetmek için “Dosya / Dışa aktar” komutu üzerinden devam ediliyor. Kalan herşey aynı görünüyor.

 9. tülay dedi ki:

  çok teşekkürler sayenizde büyük bir dertten kurtulduk

 10. ertuğrul dedi ki:

  Merhabalar

  Gimp konusunda izmirde olupda yardımcı olabilecek

  varsa çok sevinirim

  Tşk

 11. erdal dedi ki:

  hocam büyük bi dertten kurtardınız teşekkürler

 12. admin dedi ki:

  İlginiz için biz teşekkür ederiz.

 13. Mehmet Acar dedi ki:

  Sayın Admin ve Berat kardeşim değerli bilgi ve yorumlarınızdan faydalanmaya çalışıyorum. Emeğinize sağlık ve şu andan itibaren de sitenize üye olacağım.

  Saklanan ve paylaşılmayan bilgi, mezara gömülmüş bir mevta gibidir. Selamlar.

 14. admin dedi ki:

  İlginiz için biz teşekkür ederiz Mehmet Bey

Yorum, Katkı ve Sorularınız