Resimlerle Resim (Mozaik) Sanatı / Foto Mosaik Edda


Daha önce yazılarla resim yapmayı (ASCII Art) işlemiştik. Bir de hepimizin bildiği “mozaik” kavramı var. Yüzlerce resmin birleşiminden meydana gelen resimler. Söylerken dünyanın en zor işi gibi görünüyor olabilir ama bilgisayar çağında yine minicik programlarla dakikalar içinde bitiyor.

.

Foto Mosaik Edda isimli programımızı buradan indirebilirsiniz (1.1 MB).

.

.

Program “wizard” (sihirbaz) mantığı ile işliyor. Yani belli bir ana pencere üzerinden değil, mantık sıralamasıyla birbirini takip eden, adım adım aşamalarla ilerleniyor. Bu yöntem eskiden, programların insanlara karmaşık geldiği zamanlarda daha “kullanıcı dostu” bir yaklaşım olarak doğmuştu ama gönümüzde artık terk edildiğini söylemek mümkün.

.

İlk adımda ‘Create database’ i kullanarak büyük resmi oluşturacak tuğla resimleri belirlememiz ve bunlardan bir database (koleksiyon diyelim) oluşturmamız gerekiyor. Tıklıyoruz…

.

.

Karşımıza bu kez şu pencere geldi. Hangisi ile devam etmek istiyorsak ilgili daireyi tıklayarak doldurduktan sonra “Next” (İleri) diyoruz. Daha önce bir database oluşturmamış olduğumuz için zaten tek seçeneğimiz var ve o da ön tanımlı olarak işaretlenmiş durumda. O yüzden bu pencereyi doğrudan ‘Next’ (sonraki) ile geçiyoruz.

.

.

Programın anlatımını sadeleştirmek adına, kullanmak istediğiniz tüm tuğla resimleri önceden bir klasörde toplamanızı öneriyorum. Sıra aşağıdaki pencereye geldiğinde, değişik yerlerden uzun uzadıya derlemeler yapmaktansa doğrudan o klasörü göstererek bu aşamayı basitçe geçmek mümkün olacaktır. Ben masaüstüne “Koleksiyon 1” adı ile yeni klasör oluşturup içini de sitedeki tüm yazıların başlığı yanına eklediğimiz o küçük resimleri sürükleyip bırakarak toplamda 275 adet biriktirmişim)

Önemli not: Bu tür çalışmalarda sonucun kaliteli olması için koleksiyonunuzda en az 250, aslında ne kadar çok resim bulundurursanız o kadar iyidir. Program BMP, JPEG/JPG, GIF ve PNG resim formatlarını destekliyor.

.

.

Önceden hazırladığımız klasörümüzü (sarıya boyadığımız düğmeyi kullanarak açılacak pencereden) bulup tıklıyor ve “Tamam” diyoruz. Klasörün adresi beyaz satırda görünmüş olacaktır. Ardından, bu penceredeki diğer ön tanımlı ayarlara dokunmadan “Start” (Başla) komutunu veriyoruz.

Kısa bir işleme süreci ardından…

.

.

… İşlemin tamamlandığı bildiriliyor. Aynı pencerenin altındaki “Begining” düğmesine tıklayarak …

.

.

… ilk penceremize (bu kez bir kucağımızda bir database ile) geri dönmüş oluyoruz. ‘Create mosaic-picture’ ile mozaik resmimizi oluşturma sürecini başlatabiliriz.

.

.

Yeni penceremiz bu. ‘Open’ ile programa ana resmimizi, ‘Choose’ ile mozaik resmin hangi isimle nereye kaydedileceğini göstereceğiz.

.

.
Bakalım bize bir Mona Lisa yapabilecek mi ? Öyle ya ! Resmi belirledikten sonra yine ‘Next’ ile devam. Sırada hangi database’i kullanacağımızı göstermek var. Listeden seçmeliyiz. Zaten bir tane olduğu için onu seçiyor ve ‘Next’ ile devam ediyoruz.

.

.
Bu aşamada yine ön tanımlı değerler ile devam edelim.

.

.

Bir sonraki aşamayı da ön tanımlı değerlerle geçiyor ve nihayet ‘Start’ (Başlat) a basıyoruz.

.

.

Sonuca “Zoom view” ile baktığımızda aslında hiç fena sayılmaz. (Bu aşamayı gördükten sonra saçları lacivertten kurtarmak için klasöre daha fazla koyu kahverengi ağırlıklı resim ekleyip, baştan başlamak düşünülebilir. Demek ki ilk penceredeki “resim ekle” düğmeleri boşuna değilmiş)

.

.

Üstelik çıkan resmi orijinal boyutunda incelediğimizde her bir parçanın gayet net göründüğüne şahit oluyoruz. Aşağıdaki parça orijinal boyuttan alınmıştır. Hatırlayın, ön tanımlı ayarlarda “poster” (90×60 cm) ölçülerini değiştirmeden kabul etmiştik. 5 MB yer tutmuş.

.

.

Belki daha fazla parça kullanmalıydık… Deneyelim… Parça sayısını 1.000’den 2.500’e çıkarıp denediğimizde, her bir resmi en çok 5 kez kullanma izni ile toplamda 510 resim bulunması gerektiği uyarısı ile karşılaşıyoruz. Yine de işlemi yürüttüğümüzde doğal olarak boşluklar oluşuyor.

.

.
Biz de, aynı resmi kullanma sayısını artıyor ve 15 yaparak tekrar deniyoruz. Bu kez önceki uyarı gelmiyor. İşlem biraz daha uzun sürüyor ve sonuç.

.

.
Bu da orijinal boyutu ile ayrıntıların görünümü. Artık aynı alanda daha fazla resim var (hala çok belirginler) ve resimler bir çok kez kullanılmış.

.

.
Daha fazla resim kullanarak, ayarlar ile daha fazla oynayarak çok daha iyi sonuçlar alınabilir kuşkusuz.
Ve tabi ücretli sürümün ek imkanlarından yararlanarak… 32,10 Euro ile satın alabileceğiniz “Professional” sürüm ile daha fazla özellik kullanabiliyorsunuz. Bunlar arasında ekran koruyucu animasyonu kayda değer.
.
Son pencerede göreceğiniz “Order poster” düğmesi internet üzerinden büyük (poster) boy olarak sipariş vermekle ilgili…

.
Desteklenen İşletim Sistemleri

Windows NT, Windows 2000, Windows XP, Windows Vista, Windows 7’de çalışan program için MAC desteği normalde bulunmuyor. Bu konuda şu not düşülmüş: “… But you can try to run the software with the runtime environment Wine (for Linux-Distributions) or rather Darwine (for Mac OS X)”

.

Yorum

Program artık eskide kalan “Wizard” yapısı yerine tüm uygulamaları tek pencerede toplasaymış daha iyi olurmuş. Bir işlemi geri alabilmek için ta başa dönmek ve adım adım aynı uygulamaları tekrarlamak günümüzde mantıklı değil. Bunun dışında ücretsiz bir uygulama için oldukça yetenekli.

.

Sağlıcakla…

.

Wall Street Institute

63 Comments

 1. Emre dedi ki:

  Öncelikle iyi akşamlar ve çok güzel bir makale olmuş çok açıklayıcı elinize emeğinize sağlık. Dediklerinizin hepsini harfiyen uygulayarak yaptım ve sonucuna ulaştım fakat mozaikleştirilecek olarak başta seçtiğimiz arkaplandaki fotoğraf çok flu gözüküyor yani sizin en sonunda yaptığınız fotoğraftaki gibi pek net değil bunun sebebi az fotoğraf eklemem mi, arkaplan fotoğrafına göre tonları tutturamam mı yoksa çok ayrıntılı bir fotoğraf seçmem mi ? Şimdiden çok teşekkür ederim.

 2. admin dedi ki:

  Emre Bey, merhaba ve teşekkürler. Alttan altıncı resimdeki “Blend factor” ayarı ile oynamayı deneyin. Oradaki rakamları artırdıkça arka plandaki asıl resim parçalar üzerinde daha fazla belirginleştirilecektir.

 3. Emre dedi ki:

  Çok teşekkür ederim tam da istediğim buydu emeğiniz ve ilginiz için tekrar teşekkür ederim iyi çalışmalar.

 4. admin dedi ki:

  İlginiz için biz teşekkür ederiz Emre Bey.

 5. veysel dedi ki:

  yapamıyorum begining dedikten sonra open diyip basıyorum ama bi uyarı çıkıyo giremiyorum

 6. admin dedi ki:

  Veysel Bey, uyarıda ne yazıyor?

 7. btl dedi ki:

  bende picasa da yüklü mozaikte yüklü ama bi türlü olmuyor. mozaikte yapıyorum sonuna geliyor dosyayı actıgımda bütün fotolar ayrı halde gözüküor bu hatayı nasıl düzeltebilirim yardımcı olursanız sevinirim.

 8. admin dedi ki:

  Merhaba. Ya az sayıda foto kullanmışsınız ya da fotoların kaç kez kullanılabileceği konusundaki ayarı düşük tutmuş olmalısınız. Makaleyi başından itibaren adım adım okuyarak tekrar kontrol etmenizi öneririm.

 9. aynur dedi ki:

  uygulamayı indirerek kullanmak değil de yaptırmak üzere destek alınabilecek bir yer var mıdır?

 10. admin dedi ki:

  Sanmıyorum. Hiç rastlamadım.

 11. busra dedi ki:

  Ya benim resmimin kayitini klasor olarak yapiyor lütfen yardimci olun neden boyle oluyor

 12. admin dedi ki:

  Büşra Hanım, önce klasör olarak küçük resimler havuzunu hazırlıyor. Sonraki aşada oradan alıp asıl resmi oluşturacak. Muhtemelen arada bir adım atladınız. Her adımı yerine getirirseniz olduğunu göreceksiniz.

 13. Tercüme dedi ki:

  Orjinal bir program. Tavsiye ederim.

Yorum, Katkı ve Sorularınız