Ustalardan Sunum Örnekleri – 3 / Duarte Design


Bu sunum PowerPoint 2011‘in ilk çıktığı günlerde, yeni özelliklerini sergilemek üzere Duarte Design tarafından hazırlanmış bir örnek.

.

.

Söylenecek söz yok. Özellikle geçişlerin hızına tekrar tekrar dikkat çekmek istiyorum. Ortada hiç “süzüm süzüm süzülen” sahneye girişini 45 saniyede tamamlayan tek bir animasyon veya geçiş efekti yok. Bir çok sunumda görmeye başladığımız yeni “moda” zeminsiz figürlerin dış çerçevesini beyaz bir şeritle belirginleştirmek onlara sıcak bir hava katıyor. Bir de, artık kimse içindeki bir mesaj hatırına bütün bir resmi kullanmıyor. Onun yerine mesaj dışındaki her şeyin -zeminin- yok edildiği transparent (aslında kelime anlamı “saydam” demek ama biz “zeminsiz” anlamalıyız) GİF‘ler kullanılıyor. (Bu konuyu daha önce işlemiştik)

Sunumun konusu da yine sunum hazırlamak üzerine… En sonunda, yapımı ile ilgili ipuçlarının paylaşıldığına dikkat ediniz.

.

.

Sağlıcakla…

.

Wall Street Institute

4 Comments

 1. ayşenur dedi ki:

  Sunumlarınız güzel. Tesadüf eseri burayı buldum. Ben yetişkin eğitimi veriyorum ve sunum hazırlıyorum ancak profesyonelleşmek içim takip etmem gereken programlar var mı? Teşekkürler.

 2. admin dedi ki:

  Ayşenur Hanım merhaba. İlginiz için teşekkürler. Sorunuzun cevabı aslında bütün site :) Aynı amacı taşıyoruz çünkü. Net yanıt vermek gerekirse aslında PowerPoint dışında fazla birşey yok. Olanlar da “keyfe keder” şeyler. Olsalar da olur, olmasalar da… Elimizden geldiği kadar o programlarını tamamını değil ama işimize yarayacak kadar olan bölümlerini işlemeye çalışıyoruz. Başlangıç için eski yazıları taramanızı öneririm.

 3. Öncellikle tebrik ediyorum admin. Sitenizi tesadüfen buldum ve aradığım şeyleri buldum. Başarılarınızın devamını ve paylaşımlarınızı bekliyorum. Sorumu sormadan önce bir şey daha söylemek istiyorum. Yazılarınızı sitenizi kaynak göstererek alabilirmiyim arşivime. kendi bloguma.
  Sorum ise şu : Photoshoptan gif yaptım ve orda yaparken 1kezz tekrar etmesini isteyerek kaydettim . fakar power pointe atınca sürekli tekrarlı yani 1den fazla, ben ise 1defada durmasını istiyorum. Yardımlarınızı bekliyorum teşekkür ediyorum umarım anlatabilmişimdir.

 4. admin dedi ki:

  Çağatay Bey, öncelikle çok teşekkür ederiz. Tüm yazılarımızı kullanabilirsiniz elbette. Sorunuza gelince;

  “Animasyon penceresi”ni açın
  “Efekt seçenekleri” (İlgili gif için)
  “Zamanlama” sekmesi
  “Yinele” değerini 1 girerek deneyin

  Bu arada, yukarıdaki sunumu PowerPoint dosyası olarak, tüm arka planı ile şu yazımızda bulabileceğinizi hatırlatalım
  http://www.egiticininegitimi.net/2011/06/18/five-rules-bes-kuralin-ardindakiler/

Yorum, Katkı ve Sorularınız