Yazı ile Resim Yapma Sanatı : ASCII Art – 1 / Textorizer


Ascii Art” yazı ile resim oluşturma sanatı. (Bu kez Uzak Doğu ile ilgisi yok) ASCII, Latin alfabesi üzerine kurulu, 7 bitlik, 95 görselden oluşan uluslararası karakter seti. Bir sunumda nasıl kullanılabilir derseniz, orası artık hayal gücünüze kalıyor :)

.
Textorizer

.
Yarım megabayt bile tutmayan boyuyla büyük işler başaran bu ücretsiz yazılımı şu adresten indirebiliyorsunuz. Aynı sayfada bazı çalışmalar da göreceksiniz. Kullanıcıların gönderdiği önekleri de aynı sayfada inceleyebilirsiniz.

Download linkleri (Windows, Linux, MAC) aynı sayfanın başındaki bu işletim sistemi isimlerine tıklanarak çalıştırılıyor. Yalnız, son sürüm Java uygulamasının kurulu olmasını istiyor. Sizde kurulu değilse otomatik olarak Java’nın yükleme sayfasına yönlendiriliyorsunuz.

.
Textorizer’in Zip’li paketini açmakla başlıyoruz. “Exe” uzantılı dosyayı çift tıkladığınızda programı da çalıştırmış oluyoruz. (Ayrıca bir yükleme yapılması gerekmiyor) Çalıştırdığınızda iki küçük pencere açılıyor.

.

Ana penceremiz şöyle.

.

.
Bu da “ön izleme” penceresi:

.

.
Bir resmi –kendi deyimiyle- “textorize etmenin” iki ayrı yolu (stili) bulunuyor:

.
Textorizer 1 satırlar diyagonal (eğik dağılarak) resmi oluşturuyor.

.

.

Textorizer 2‘de satırlar yatay sıralanıyor fakat gereken yerlerde bazı karakterler büyük, küçük, vurgulu özellikler kazanarak resmi oluşturuyor.

.

.

Sağ üst köşedeki seçeneklerden bu iki stil arasında geçiş yapabiliyorsunuz. O zaman, farklılaşan ayar komutları da otomatik olarak değişiyor.

.

Biz de -diğer herkes gibi- Textorizer 2 ile ilgilenelim. (Nedeni çok açık)

Input image’a tıkladığınızda bilgisayarınızın içinde dolaşabileceğiniz pencere açılıyor. Buradan, işlemek istediğiniz resmi buluyor ve çift tıklayarak çağırıyorsunuz.

Yukarıdaki örneğe baktıktan sonra “göze göz” deyip şu resmi seçiyoruz.

.

.

Hemen default (ön tanımlı) ayarlar ile ne sonuç vereceğini görmek için yeşil renkli ‘GO’ düğmesine basıyoruz. Bu ayarlarda sonuç şöyle.

.

.

Bakalım, ayarlarla oynayarak daha iyisine ulaşabilecek miyiz?

.

Output size : Çıkacak resmin büyüklüğünü artırabiliyorsunuz.

Background : Bu sürgüyü sağa çektikçe orijinal resim arka planda –kendi şekliyle- görünmeye başlıyor. Böylece “sonuç resmi” orijinaline daha çok benziyor ama sadece “karakterlerden” oluşma özelliğini yitirmeye, resim ile üst üste binmeye başlıyor. Demek ki, gerektiğinde kullanmak üzere küçük bir hile de sunuluyor. Bakalım, arka plan resmini tamamen kaldırırsak ne olacak?

.

.

O kadar da fena değilmiş. Program yeteneğini ispatladığına göre şimdi tüm ayarlarla uzun uzadıya oynuyor ve en iyi olduğunu düşündüğümüz sonuca ulaşıyoruz. (Arka plan resmi yok)

.

.

Text: Resmin hangi kelimelerden oluşturulacağına burada karar veriyorsunuz. Metninizi “beyaz pencereye” doğrudan yazabilir veya içinde istediğiniz yazıyı içeren, sonu ‘txt’ uzantısı ile biten hazır yazılmış bir metin dosyasını bu beyaz pencerenin üzerindeki gri düğmeye basarak çağırabilirsiniz. Her Windows’ta bulunan Notepad (Not Defteri) uygulamasını tıpkı Word gibi doldurabilir ve bir isim vererek bu uzantıyla kaydedebilirsiniz. Text metinleri en sade –resim, kod barındırmayan- metinler oldukları için program sadece onları kullanabiliyor. Bir Word metni kullanmaya kalktığınızda görünmez kod kirliliği nedeniyle harfler arasında bir çok boş kareler oluşuyor.

Hatırlatalım, böyle dışarıdan Türkçe karakterli metinler de kullanamıyoruz. Aslında büyük bir engel değil. Noktalama işaretlerini kaldırdığınızda da Türkçe metinler anlam yitirmeden hala okunabiliyorlar. (Veya, yıllardır ascii harflerle mesajlaşmaktan bizler bu duruma alışmış olabiliriz) Bilgisayarımda hazırda böyle ascii içerikli bir dosya olmadığı için aklıma yine “lorem ipsum” metinleri geliyor. Buradan bir paragraf alıp Notepad’e (Not Defteri) yapıştırıyor, aralarındaki boşlukları kaldırıyor, kaydedip çıkıyorum. Programın içinden dosyayı çağırdığımda içerikteki metnin beyaz çerçeveye oradan da resme aktarılmış olduğunu görüyorum.

(Özür dileyerek düzelteyim. Dışarıdan bu şekilde ‘txt‘ uzantılı bir metin çağırdığınızda Türkçe karakterler bozuluyor ama doğrudan kutuya yazdığınızda kabul ediyor. Demek ki programın Türkçe desteği konusunda bir sorunu yok. Karışıklığın işletim sisteminin dili ile ilgisi olabilir)

Select Font ile “açılır menüden” yazı tipini belirleyebiliyorsunuz.

Sağ taraftaki (karakter boyutu, satılar arası mesafe, renk, karakter aralığı, font ölçeği) sürgüleri ideal sonuca ulaşmada değiştirerek deneyebileceğiniz parametreler.

Sağ alttaki iki düğmeyi kullanarak sonuç resmini ‘svg’ veya ‘png’ resim formatlarından biri ile kaydediyorsunuz. (Ben sonradan bu formatları değiştirmek için uzun uzadıya çabalamaktansa, her zaman elimin altında duran HyperSnap‘i açıyor ve resmi capture’layıp istediğim formatta -genellikle JPG- kaydediyorum. HyperSnap benim için sadece bir alışkanlık. Belki siz diğer ücretsiz ekran kaydetme -capture-yazılımlarını kullanmak isteyebilirsiniz)

.

Textorize 1

Bu yöntem orijinal resmi oluşturmada doğrusu hiç başarılı sonuçlar doğurmuyor ama arada çok ilginç grafik eserler de çıkmıyor değil…

Şunlar gibi…

.

.

.

.

Zaten sitesinde paylaşılan başarılı örnekler arasında da textorize1’in pek rağbet bulmadığı belli oluyor. En başarılı örnek yukarıdaki idi.

Textorizer 1 ’de ayarları değiştirmediğiniz halde ‘GO’ (uygula) butonuna her bastığınızda size yeni bir düzen oluşturuyor.  Bu özellik Textorize 2 ‘de bulunmuyor. ‘GO’ düğmesi bir kez kullanıldığında gri renk alarak pasifleşiyor. Fakat ayarlarda herhangi bir değişiklik yaptığınızda yeniden aktifleşiyor ve yeşil rengine bürünüyor.

Programda ne yazık ki bir “Geri al” düğmesi bulunmuyor. Bir önceki düzeni beğenmişseniz onu yeniden yakalamaya çalışmanız gerekiyor. O yüzden son yaptığınız hareketi aklınızda tutmalısınız. Bir de zemin rengi değiştirilebilseymiş iyi olacakmış.

Textorizer’in internet üzerinden işleyen oldukça sade bir servisi daha var.

Ascii Art’ı sevdiyseniz ileride inceleyeceğimiz iki ayrı programımız daha var.

.

.

Sağlıcakla…

.

Wall Street Institute

Yorum, Katkı ve Sorularınız