PowerPoint Sunum Örnekleri 21 / Kayan Yazı


Bir başka sitenin forumunda bir öğretmenimiz okullarındaki LCD panel üzerinde kayan yazı gösterebilmek için uygun program aradığını yazmıştı. Bir başka katılımcı kendisinin de bulamadığından yakınmıştı. Bu sorunu PowerPoint ile kolayca çözmek mümkün.

.

.

Aşağıdaki örneği izleyin.

.

.

Yazınızı hazırlayın ve çerçevesinden tutarak slaytın en alt sınırına kadar indirin.

Yazı “seçili” (tıklanmış) iken “Animasyonlar” sekmesini açın ve buradan “Hareket yolları / Yukarı“yı seçin.

Metnin ortasında oluşan yukarı yönelik kırmızı oku tıklayarak seçin. Üst ucundaki beyaz noktadan tutarak yukarı doğru uzatın. Öyle ki, metnin üst sınırdan tamamen çıkıp kaybolduğundan emin oluncaya kadar denemeler yapın.

Yukarı menüden “Animasyon bölmesi” komutuna tıklayın. Şimdi sağ tarafta yeni menüler ortaya çıktı. “Metin kutusu…” ile başlayan efekt satırının yanındaki aşağı bakan oku tıklayarak seçeneklere ulaşın. Buradan “Önceki ile başlat“ı seçin. Böylece slayt başlar başlamaz ayrıca komut beklemeden yazımız harekete geçecektir.

Şimdi bazı ayarlar daha yapmamız gerekiyor. Aynı yerden “Efekt seçenekleri”ne tıklayın.

Gelen menüde “Düzgün başlangıç” ve “Düzgün bitiş” sürgülerini en sola (sıfıra) çekin.

Zamanlama” sekmesine geçip süreyi 50 saniye olacak şekilde değiştirin.

Son olarak “Yinele” komutunun yanındaki menüyü açarak “Sonraki tıklamaya kadar“ı seçin ve dosyayı kaydedin. Artık yeni bir tıklamaya kadar sürekli başa sararak devam edecektir.

.

Bu dosyayı doğrudan PowerPoint formatı ile kullanabileceğiniz gibi programın video‘ya dönüştürme uygulamasını kullanarak bir video dosyası haline de getirebilirsiniz.

.

Yukarı aldığımız örnek çalışma Flash formatına dönüştürülmüş halidir. Orada zaman zaman görülen titremeler orijinal dosyada olmayacaktır.

.

Yazılarınızın arasına resimler de serpiştirebilirsiniz. Bu durumda birlikte hareket edebilmelerini sağlamak için slayt üzerindeki tüm yazı ve resimleri birden “seçtikten” sonra “sağ tık” menüsünü kullanarak gruplandırmayı unutmayın.

Grubu tekrar çözmek gerekmeden yazılar üzerinde gerektiğinde değişiklikler yapabilirsiniz.

.

Bazı eklemelerle işi daha estetik boyutlara taşıyabilirsiniz. Slaytın üstüne ve altına -zeminle aynı renkte ve sınırları kaldırılmış- şeritler ekleyin (Ekle / Şekiller / Dikdörtgen) Şekli çift tıklayarak üst menünün değişmesini sağlayın. Burada “Şekil efektleri / Yumuşak kenarlar“ı seçin ve dikdörtgenin kenarlarının bulanıklaşmasını sağlayın. Şimdi yazılarınız sisli bir ortamdan çıkıyor ve aynı şekilde yukarıda sisler arasında kayboluyor.

.

Bu yöntemi duyuru panellerinde kullanmak kadar, televizyon yayınlarında olduğu gibi, konuşmacılar için suflör cihazı (prompter) benzeri uygulamalarda kullanmak da mümkün.

.

Sağlıcakla

Wall Street Institute

2 Comments

  1. kenan dedi ki:

    mrb oncelikle bu calsimadan dolayi tsk edr gercekten cok yararli bilgi lakin bunu daha iyi anlayabilmemiz icin resimli anlatim veya videolu anlatim yapabilirmiyiz veya bana daha iyi sekilde anlatmaniz icin ozelden konusalim lutfen
    saygilar

  2. admin dedi ki:

    Kenan Bey, haklısınız. Aslında tüm yazılarımızda bol resim de kullanıyoruz fakat her nedense bu defakinde resim desteği eksik kalmış. Takıldığınız yeri söylerseniz yardımcı olmaya çalışalım. İlgi ve uyarınız için teşekkürler.

Yorum, Katkı ve Sorularınız