Ustalardan PowerPoint Örnekleri – 2 / LaGracia


Sunum paylaşım sitelerini takip ediyor musunuz? PowerPoint kullanımının farklı ülkelerde çok farklı seviyelerde seyrettiğini kolayca anlayabilirsiniz.

.

.

Portekizce konuşulan ülkelerde, özellikle Brezilya‘da çok ciddi seviyelerde bir PowerPoint ilgisi var. Sanatçılar, firmalar bu “ofis” (!) yazılımıyla çok başarılı reklamlar hatta TV jenerikleri, spotlar hazırlıyorlar. Diğer taraftan, örneğin Japonlar tam bir hayal kırıklığı… Köklü resim ve dizayn sanatlarına, animasyonun ikinci vatanı olmalarına bakıp, “bu tam da onların işi, yaparsa onlar yapar” diyorsunuz ama sanki söz birliği etmişler gibi hep aynı konu ve aynı şablon… Müzik eşliğinde peşpeşe sıralanmış doğa resimleri “slayt gösterisi”. Bazılarının üzerine serpiştirilmiş -ve bütün havayı bir anda yok eden- uçan kelebek, kuş “animgif’leri” dışında bir yaratıcılık, hatta herhangi bir animasyon görebilmek mümkün değil. Diğer taraftan, kültürleri bir yönüyle olsun, bu alanda da mirasını korumuş. Hiç değilse bol bol üretiyorlar. Bizde ise profesyoneller PowerPoint‘in yüzüne dahi bakmıyorlar sanırım. Trend ustası Steve Jobs‘un rakibin kapısını çalarak PowerPoint‘i oğluna istemesinde bir mesaj yok mu?

.
Hiç değilse, o bekleme salonlarında, metrolarda, asansörlerde, vitrinlerde hep karşımıza çıkan monitörlerde şimdikilerden daha özenli örnekler görebilseydik! Belki de büyük firmalardan çok, yeni mezun, yetenekli gençler için makul ölçekli işlerdendir, bilemiyorum.

Bu kez, LaGracia‘dan PowerPoint örnekleriyle yine Brezilya‘dayız.
Kararı siz verin…
.

.

.

.

.

.

.

.

.
Tabi ki reklamcılık bizim konumuz değil ama elimizin altındaki yazılım ile “görselleştirme” adına yapılabileceklerin en iyi örneklerini görmek bizi de doğrudan etkiliyor, bolca fikir veriyor, estetik duygularımızı geliştiriyor. O nedenle temelinde PowerPoint teknikleri bulunan her çalışmayı paylaşmaya devam.
.
Sağlıcakla…

Wall Street Institute

2 Comments

  1. buse dedi ki:

    hep sorry hep sorry ne anladık biz bu işten

  2. admin dedi ki:

    Üzerinde bu ibare bulunanlar zaman içinde yayından kaldırılmışlar demek oluyor. Eski yazıları bu amaçla sürekli kontrol etmediğimizden bilebilmemiz pek mümkün değil.

Yorum, Katkı ve Sorularınız