Ulead VideoStudio Pro X4 Yenilikleri


Video montaj programı Ulead VideoStudio Pro X3’ü bir yazı dizisiyle tanıtmış ve ihtiyacımız oranında nasıl kullanıldığını anlatmıştık. Şimdi programımız X4 versiyonuna yükselmiş bulunuyor. İyi haberi hemen belirtelim ki, arayüz ve kullanımda hiçbir farklılık yok. Sadece bazı yeni yetenekler eklenmiş.

.

.

Yeniliklere birlikte göz atalım:

.

Stop Motion / Hareketlendirme Animasyon Tekniği Desteği
(Yeni Özellik)

Oyuncak benzeri figürlerin küçük hareket değişimleriyle çekilmiş fotoğraflarını peşpeşe göstererek akıcı bir animasyona dönüştürme tekniği. Aslında eğitim animasyonları hazırlamak için çok uygun bir yöntem olabilirse de bunun için video montaj yazılımlarının özel yardımına pek de ihtiyacımız bulunmuyor. Figürler ve “üç ayak” desteği ile bir fotoğraf makinesi aynı işi önceki sürümlerde de pekala görecektir.

.

Time Laps Photography / Zaman Hızlandırma Tekniği Desteği
(Yeni Özellik)

Burada da benzer bir durum var. Uzun bir zaman dilimi boyunca aynı bölgenin sabit bir noktadan bu kez daha uzun aralıklarla çekilmiş  fotoğraflarının peş peşe oynatımı ile zamanın hızlandırılmış bir video görüntüsü elde etmek söz konusu. Bu da daha önce hep elimizin altında bulunan bir uygulama idi.

.

Flexible Workspace / Uydurulabilir Pencereler
(Yeni Özellik)

Özellikle çift monitör kullanan şanslılarımız için harika bir özellik. Program pencerelerini gönlünüzce yayabiliyorsunuz.

.

.

HD (yüksek çözünürlüklü) video formatları için (DVD, BlueRay gibi) boş medyalara entegre yazdırma desteği

.

Library and Timeline / Kütüphane ve Zaman Şeritlerinde İyileştirmeler
(Geliştirildi)

Bizim tanıtımlarda hep “raf” olarak adlandırdığımız malzemelerimizi çağırıp beklettiğimiz bölgede artık farklı projeler için alt klasörler (library : kütüphane) yaratabiliyor, malzemeleri bunlar arasında basitçe sürükle-bırak yöntemiyle taşıyarak organize edebiliyoruz. Yapısı gereği genellikle “karışık” olan bu alana daha çok organizasyon imkanı getirilmesi yerinde olmuş.
Sayıları hayli kalabalık olan geçiş efektleri ve yazı şablonları için birer “favorilerim” sekmesi oluşturulmuş. Animasyonlara sağ tıklayarak istediklerinizi buraya kaydedebiliyorsunuz.

Yazılar artık sadece “title track” (yazılar için ayrılmış özel zaman yolu) üzerine değil, overlay track (üst üste bindirmelerde kullanılan ikinci film yolu) üzerine de bırakılabiliyor. Böylece aşağı kısımda gereğinden fazla zaman yolu yığılması hafifletilebiliyor. Bu durumdayken, yazının sahnedeki grafiklerin arkasında kalması da sağlanabiliyor.
Bir yazı kalıbını kendinize uyarladıktan sonra bu yeni kalıbı ileride kullanmak üzere saklayabiliyorsunuz. Bunun için sadece yazı rafına sürükleyip bırakmanız yeterli

Overlay track (ikinci film bindirme yolu) üzerindeyken geçiş animasyonlarını videonun başlangıç ve bitimleri için de kullanabiliyorsunuz.

.

Instant Projects / Hızlı Proje
(Geliştirildi)

Yeni video veya efekt şablonları oluşturduğunuzda bunları da sürükle-bırak yöntemi ile öncekilerin yanında koruyup, sonraki projelerinizde kullanabiliyor, başka kullanıcılar ile paylaşabiliyorsunuz. (Bu da yeni trendlerden. Yakında kullanıcılar tarafından geliştirilmiş belki binlerce yeni ve çoğu ücretsiz şablon ortaya çıkacak demektir) Bunun için ‘File / Export as template’ yolunu takip etmeli ve isim vererek kaydetmelisiniz. Bu dosyaya –bir sürgüyü kullanarak- gösterilecek resimler arasından bir thumbnail (tırnak resim) seçeceksiniz. Kayıt yerini (klasörü) de gösterdikten sonra ‘OK’ ile kabul ettiğinizde UVS tüm şablon içeriğinizi yeni klasörünüze (vpt) uzantılı bir dosya olarak kaydedecek. Bir şablonu projede kullanmak üzere çağırmak için ‘Instant Project / Import a Project’ yolunu kullanacak, şablonu bularak ‘import’ komutu vereceksiniz.

.

Speed and Performance / Hız Perfomans İyileştirmeleri
(Geliştirildi)

Yeni ikinci nesil Intel® Core işlemciler için optimize edildi.

.

.

Advanced Upscaling / İleri Düzey Çözünürlük Yükseltme
(Yeni Özellik)

Standart çözünürlükteki videoları yüksek çözünürlüklere uyarlama yeteneği grafik işlemcisinin desteğini de alarak yeni yüksek performanslı upscale (yükseltme) teknolojisi ile geliştirildi.

.

3D Movies— 3 Boyut Dönüştürme Desteği
(Yeni Özellik)

İki boyutlu normal videoları üç boyutlu hale getirme ve YouTube üzerinden paylaşma özelliği getirildi. 3 boyutlu videolarınızı -kutulu satın almalarda- beraberinde verilen özel gözlükle seyredebilirsiniz.

.

Take It With You / Akıllı Paketleme
(Yeni Özellik)

Entegre WinZip destekli “akıllı paketleme” özelliği ile projenizi (malzeme ve ayarlarıyla) olduğu gibi alıp başka bilgisayarlarda sürdürebilirsiniz

.

Corel Guide / Corel Kullanım Kılavuzu
(Geliştirildi)

Programın kullanımını öğrenmede geliştirilmiş eğitim videolarından yararlanabilirsiniz.

.

Sonuç

Ulead VideoStudio Pro X4, yeni sürümünde daha fazla hız ve konfor yanında bazı yeni (ama hayati olmayan) ek özellikler sunuyor. Diğer yandan, bunlara özel ihtiyaç duymuyor idiyseniz sürüm yükseltmek için ortada büyük bir sıçrama olduğu da söylenemez. İlk kez satın almada fiyat 99. USD, eski sürümden yükseltme halinde 77. USD isteniyor.

.
Buradan 30 günlük, kısıtlamasız deneme sürümünü indirebilir ve yeniliklerin tanıtımı için hazırlanmış videoları izleyebilirsiniz.

.

Sağlıcakla…

Wall Street Institute

59 Comments

 1. birkan dedi ki:

  bu x4 ün kullanım klavuzu varmı acaba ?

 2. admin dedi ki:

  X3 için kullanım kılavuzu hazırlamıştık
  http://www.egiticininegitimi.net/2010/07/03/video-montaj-2-ulead-videostudio-pro-xp3-programi-taniyalim/
  x5’i hazırlamaya başladık
  http://www.egiticininegitimi.net/2012/06/09/video-montaj-2-corel-ulead-videostudio-pro-x5-kullanimi-arayuz/
  Aradaki x4’ü ise sadece tanıtmakla yetindik. Elinizde x4 varsa diğer iki seriyi kullanarak kolaylıkla öğrenebilirsiniz. İlk kez indirip deneyecekseniz zaten artık x5 ile başlayın.

 3. ferhat dedi ki:

  Admin peki bu program ücretlimi. ücretsizse indiricem

 4. admin dedi ki:

  Ferhat Bey, 1 ay süreyle ücretsiz ve kısıtlamasız kullanabilirsiniz. Uzatmak isterseniz ücret gerekir. Bu arada X5 sürümü çıktı. (Onda da durum aynı)

 5. Hacı Sultan Balcı dedi ki:

  Arkadaşlar Pro 4 ün Türkçe yaması varmı

 6. admin dedi ki:

  Son bir kaç içinde amatörler tarafından yapılmadıysa VideoStudio’larda Türkçe desteği yok maalesef. Türkçe derken, menülerin Türkçeleşmesini kastediyorsanız o güçlüğü makalelerimizi okuyup menüleri tanıyarak aşabilirsiniz. İşleyeceğiniz videolarda kullanmak üzere Türkçe altyazı sorununu aşmayı kastediyorsanız şu yazımıza göz atabilirsiniz.
  http://www.egiticininegitimi.net/2012/06/30/corel-videostudio-x5-kullanimi-6-text-yazilar/

 7. emre dedi ki:

  nasl indirebilirm

 8. admin dedi ki:

  Emre Bey artık X5 sürümü var. Bununla ilgili makaleye şuradan ulaşabilirsiniz. http://www.egiticininegitimi.net/2012/06/02/ulead-videostudio-xp5-guclu-yeniliklerle-cikti/

Yorum, Katkı ve Sorularınız