Kullanışlı Bir PowerPoint Eklentisi : Opazity


PowerPoint başlığı altında incelediğimiz son konu resim işleme yazılımlarının filtrelerini kullanarak fotoğraflar üzerinde blur (bulanık) şeritler oluşturmak üzerineydi. Bu işlemi pek çok resme birden yapmamızın gerekeceği durumlar için sorunu doğrudan PowerPoint içinden birkaç tıklamayla çözebilmemizi sağlayacak Opazity isimli bir eklentiyi (add-in) inceleyeceğimizi de duyurmuştuk.

.

Opazity eklentisini bundan önce “cam yüzeyleri” daha iyi simüle etmek üzere çıktığımız arayışta eklentinin programcısı Steve Hards’tan gelen öneriyle kullanmış ve sevmiştik.

.

.

Steve Hards, PowerPoint konusunda bir uzman. Yayınlanmış kitapları, makaleleri, siteleri ve göreceğimiz üzere bazı programlama çalışmaları var. Perspector isimli –henüz incelemediğimiz fakat- yıllardır adı PowerPoint ile neredeyse birlikte anılan bir diğer eklentinin de (başlı başına bir program olduğunu söylemek daha doğru olurdu) sahibi Visual Exemplars Ltd’in yönetiminde yer alıyor.

.

.

PowerPoint : Oldukça geniş bir kitle tarafından sahip olunan, oldukça geniş bir kitle tarafından kullanılan, oldukça az anlaşılan” sözünün sahibi.  Konuları tek cümlede özetleyebilmek benim için o konunun uzmanlığına dair iyi bir gösterge olmuştur hep…

.

Opazity‘ye gelirsek, oldukça küçük, (765 KB) kurulumu sorunsuz, kullanımı da gayet basit bir eklenti.
.

Kurulumun ardından PowerPoint menü çubuğunda “Eklentiler” sekmesi altında yer alıyor. Bu yeni sekme, kuracağınız ilk eklentiyle beraber görünmeye başlıyor.

.

.

.

Şimdi uygulamayı görelim.

.
PowerPoint ana menüsünde ‘Ekle / Şekiller’ üzerinden giderek, resmin üzerinde “blur” efekti vermek istediğiniz bölgeyi kapatacak uygun bir şekli (kare, daire, yıldız vb) slayt üzerine çağırıyorsunuz.

.

.

Bu şekil bir kez tıklanmış, yani “seçili” iken (kenar ve köşelerde beyaz tutamaçlar görünecektir) Opazity’ye basarak eklentinin uygulama penceresini açıyoruz. İki adet sürgümüz bulunuyor. Bunlardan üstteki ile Sharp (keskinlik) ve Fuzzy (bulanıklık), alttaki ile de Opaque (matlık) – Transparent (saydamlık) ayarını belirliyorsunuz. Sürgülerin her iki kenarlarındaki bol renkli küçük bayraklar da aslında birer düğme ve ayar noktasını 10’arlık dilimler halinde kendilerine çekiyorlar.

.

.

Sürgülerin sonundaki kutucuklara el ile rakamsal değerler girer ve ‘Enter’a basarsanız, sürgüler bu değerlere otomatik olarak geliyor. Bunu birden fazla resim üzerinde aynı konfigürasyonu uygulamak istediğinizde kullanabilirsiniz.

.

Slayta bir şekil çağırdığınızda “çerçeve çizgilerini” yok etmek için ayrıca uğraşmak zorunda değilsiniz. Opazity’nin ön tanımlı ayarları onu zaten kaldırmış oluyor. Bunu sol alttaki “No lines” kutucuğunun seçili olduğundan anlayabiliyoruz. Eğer sınırlar kalsın isterseniz bu kutucuğu boşaltmalısınız.

.

Fill color” paletini şeklinize farklı renkler vermekte kullanabilirsiniz.

.

Tüm ayarlarınızı yaptıktan sonra ‘OK’ye basarak pencereden çıkıyoruz. Bu kadar sade ve hızlı.

.

.

Resmimiz üzerinde elde ettiğimiz “bulanık” alan artık altındaki resim bölgesi ile kaynaşmış durumdadır. Onu taşıdıkça, bir cam gibi altındaki görüntünün değişeceğini beklemeyin.

.

.

Bu durum PowerPoint kullanımında bize animasyon fırsatları sunan bir avantaj aslında. Resmin başlangıçta orijinal halinde göründüğünü, ardından belirli bir bölgesinin yavaşça bulanıklaştığını hayal edin. Sitede bu şekilde kullanımı için bir çok örnek bulabilirsiniz. İşte burada bir resim işleme programına karşı Opazity’nin bir başka konforu daha ortaya çıkıyor. Resim işleme programları ile üreteceğiniz bulanık bölgeleri PowerPoint’e çağırdığınızda orijinal resmin aynı bölgesini bire-bir kapatabilmek konusunda daima sıkıntı yaşıyorsunuz. Oysa Opazity sorunu yerinde çözdüğü için bu sıkıntılar söz konusu olmuyor.

.

Başlangıçta seçtiğiniz şekli sonradan ‘Biçim / Şekli Düzenle / Şekil değiştir’ yolunu takip ederek bir başkası ile değiştirebiliyorsunuz.

.

.

.

Opazity’nin bir deneme sürümü bulunmuyor. 29.95 USD ödeme ardından buradan indirip kurabilirsiniz

.

Bulanıklaştırma efektini sadece resimleri üzerine yazı yazılabilecek zeminler haline getirmek için kullanmıyoruz. Başlangıçta tamamı bulanık bir resmin içindeki dikkat çekmek istediğimiz bölgeyi sonradan netleştirmek, yazıların bu yöntemle sırayla ortay çıkmaları, konuya uygun olarak bazı unsurları “arka plana” göndermek gibi daha bir çok amaçla kullanmak mümkün.

.

.

Aşağıdaki örneklerde blur efektinin aynı zamanda görüntüye etkileyici, üç boyutlu bir derinlik hissi katmış olduğuna dikkat edin.

.

.

Sağlıcakla…

Wall Street Institute

Yorum, Katkı ve Sorularınız