“Blur” Efekti ile İşlevsel ve Estetik PowerPoint Zeminleri Hazırlamak


PowerPoint sunum hazırlarken çok beğendiğiniz, konuya çok uygun bir resminiz olduğunu varsayalım. Onu arka plan görseli olarak kullanmak istiyorsunuz fakat bu öyle bir resim ki, hangi renkte olursa olsun, üzerine gelecek yazıların net olarak seçilebilmesi pek mümkün görünmüyor. Veya sabit bir arka plan kullanmak yerine, her slaytı başka bir resim kaplasın istiyorsunuz. Kuşkusuz bunların birçoğunda da aynı sorunla karşılaşacaksınız demektir. Şunun gibi…

.

.

Çoğu kullanıcı bu durumda yazıların arkasına tek renkli şeritler oluşturmayı düşünür. Bu hem estetiği yok eder, hem de resmin bir kısmını örterek mesajı anlaşılmaz kılabilir.

Bu zorluğun sizi düşüncenizden caydırması gerekmiyor. Bulanık (blur) şerit veya bölgeler oluşturarak hem yazılarınızı görünür şekilde yerleştirebilir hem de öncekinden daha estetik, daha derinlik kazanmış slaytlar edinebilirsiniz. Resminizin bu bölgeleri tam kapanmayacağı için mesaj bütünlüğü de korunmuş olur.

Birçok sunumda bu yöntemin kullanılmış olduğunu görmüşsünüzdür. Gerçekten şık duruyor. Sunuma seçkin, profesyonel bir hava katıyor.

.

 

Bu örnekte blur efekti üst üste iki kez kullanılmış.

.


.

Nasıl yapabiliriz derseniz, bir çok resim işleme yazılımı bu konuda size yardımcı olacaktır. PhotoShop’ta yapılışını görelim.

Programı açıyor, ‘File / Open’ üzerinden resmimizi çağırıyor ve ‘Rectangular Marquee Tool’ aracını alıyoruz. (Klavyeden ‘M’ harfine bassak da oluyormuş)

.

.

Resmimizin bulanıklaştırmak istediğimiz bölümünü fare ile kare içine alıyoruz. (Bu aracı seçerken biraz uzun süre basılı tutsaydık, “daire” gibi başka şekilleri de seçebileceğimiz küçük bir menü daha çıkacakt. Çizim esnasında klavyeden ‘Shift’ tuşuna da bassaydık, eşkenar bir kare veya tam daire çizimi garanti olurdu)

.

.

Şimdi sıra bu bölgeye bulanıklaştırma efekti vermeye geldi. Bu kez ‘Filter / Blur / Gaussian Blur’ efektini çağırıyoruz.

.

.

Sürgüyü ileri – geri çekerek bulanıklık derecesini belirleyebilir ve “ön izleme” penceresinde izleyebilirsiniz. Bu resim için 15’lere kadar ilerletmek yeterli oldu. ‘OK’ diyerek çıkıyoruz.

.

.

Resmimiz istediğimiz hale gelmiş oldu.

.

.

Peki çok miktarda slayt için tek tek bu işlemi yapmak gerekiyorsa ? Bu durumlar için kullanabileceğimiz “Opazity” isimli PowerPoint eklentisini bir sonraki yazımızda tanıtacağız.

.

Bu arada, PhotoShop’ta resimlere “Filter” (efekt) uygulamayı da görmüş olduk. Bu menü altındaki diğer araçları da deneyerek çok keyifli zaman geçirebileceğinizi hatırlatalım.

.

Gimp ile Yapılışı

.

PhotoShop bir şekilde neredeyse her bilgisayarda kurulu, boyutları ve fiyatı çok yüksek olmasına karşın yeteneklerinin yüzde 90’ını hiç kullanmayacağımız bir yazılım. Bunun karşısında tamamen ücretsiz, çok küçük boyutuna rağmen, yetenekleri, kurulumu ve kullanımı neredeyse aynı olan ve bizim ihtiyaçlarımızı fazlasıyla karşılayabilecek, üstelik de Türkçe bir yazılım, GIMP’i de bundan sonra her resim işleme uygulamamızda “alternatif” olarak ele alalım.

Programı buradan indirip kurabilirsiniz.

İşlemin Gimp’te yapımı daha da hızlı. Resmi açtıktan sonra doğruca menüden ‘Filtreler/Bulanıklaştır/Gaussian Blur’ yolunu takip ediyoruz. Resmin tamamını değil bu aşamadayken seçeceğimiz bölümüne işlem uygulanacak. İstediğimiz bölümün sınırlarını fareyi gezdirerek belirliyor, içini bir kez tıklıyor ve açılmış olan küçük penceredeki okları kullanarak değeri 40’lara getiriyoruz. Geriye kaydedip çıkmak kalıyor.

.

Sağlıcakla.

Wall Street Institute

Yorum, Katkı ve Sorularınız