ParticleIllusion Öğreniyoruz 6 Bölüm / Project Settings – Proje Ayarları


Videolarımıza sayısız efektler katabileceğimiz Particle Illusion derslerimize devam ediyoruz. Bugünkü konumuz “Settings” yani ayarlar. Yine hiç bir  zorluğu yok. (İlk yazıyı ve bazı örnek çalışmalar görmek için tıklayınız)

.

Araçlar çubuğundan “Project Settings” düğmesine basıyoruz.

.

.

Şu pencere gelecek.

.

.

“Gerektiği kadarını alıp çıkma” ilkemize uygun olarak, silik görünen bölgeleri işlemeden geçeceğiz. Daha çok film sanayi profesyonelleri için gerekli olabilecek, bizimse bu aşamada ihtiyacımız olmayan  teknik konular. İleride gerek duyarsak elbette ki döner bakarız.

.

Motion Blur

Buradaki opsiyonlar efektinize daha fazla gerçekçilik katabileceğiniz değerleri içermesi bakımından önemli. Fotoğraf ve filmlerde hareketli (motion) nesnelerin bulanık (blur) çıktıklarını bilirsiniz. Aslında bu gerçekçilik için gerekli bir durumdur. Gerçek hayatta da gözlerimiz hareketli nesneleri kristal berraklığında değil, daha bulanık görmektedir.

.

Üst menüden “File / New” komutları ile yeni bir proje başlatalım ve “Super Whirls 01b (mb)” isimli emitter’i sahneye alalım. (5. grupta) Şimdi yine bu menüye gelelim (Project Settings) ve ‘Motion Blur’ bölgesini ‘Enable’ (eriş) kutucuğunu duldurarak aktifleştirelim. Şimdi bu emitter’in “hareket bulanıklığı” değerlerini görebiliyoruz. OK ile çıkıp videomuzu tekrar seyredelim.

.

.

Muhtemelen, aradaki farkı hemen algılayamadık fakat her ikisinin de fotoğrafını çekip karşılaştırdığımızda “motion blur” aktifleştirildiğinde (sağdaki resim) efektin bulanıklık kazandığını ve aslında daha hareketli, daha hızlı görünmeye başladığını fark edebiliriz. Bu gerçekçilik ölçüsü tabi ki o efekti nerede ve ne amaçla kullandığınıza bağlı olarak farklılaşacaktır. Birı ışık efektini araba farı için kullanmak ile bir hayalet görüntüsü için kullanmak kuşkusuz bu değerlerin de farklılaştırılmasını gerektirecektir. Aslına bakarsanız bu menü elimize o kadar güçlü bir araç veriyor ki, her bir efektin, yelpazenin değişik yerlerindeki durumlarına bakarak, artık bambaşka efektler haline geldiklerini söylemek de mümkün olabiliyor.

.

.

Preview

Çok inceledim, açıklamasını tekrar tekrar okudum, hemen her ihtimali denedim ama bu opsiyonun ne işe yaradığını anlayamadım. Düşüncem o ki, daha eski ve güçsüz bilgisayarlar için performansı etkileme ihtimali olan bir konuya benziyor ama dediğim gibi, ben hiçbir farklılık yaratamadım. Konuyu bilenlerimiz varsa açıklama getirirlerse seviniriz. Ortada net bir sonuç yaratmıyorsa kullanmaya da gerek yok.

.

Regular and High-quality

Motion blur hesaplamasında şu iki yöntemden biri kullanılabiliyor.
Regular – Bu genel yöntemde parçacıkların görünürlüğü düşürüldüğü için sarmalamalarda yapaylıklar görülebiliyor. High-quality (yüksek kalitede) bu sorun yaşanmıyor fakat bazı bilgisayarlarda (eski grafik kartları olanlar) yavaşlama sorunu yaşanabiliyor. Bu nedenle high-quality seçeneği eğer regular seçeneğinde görüntü bozulmaları yaşanıyorsa öneriliyor.

.

.

Extra Frames (Fazladan kare sayısı)

Buradaki rakamın artması bulanıklığın kalitesini artırmakla birlikte ekstra yavaşlama da getiriyor. Dengeyi bulmak gerek. (Uç değerleri deneyin)

.

Blur amount (Bulanıklık miktarı)

Değer düşürüldükçe bulanıklaştırma derecesi düşüyor (Deneyin)

.

Intensity Adjust

Görüntü daha güçlü veya silik hale getirilebiliyor (Uç değerlerle deneyin)

.

.

Frame Rate

.
Videomuzun saniyede “kare sayısını” tespit edeceğimiz alan. Bir video tek bir saniyede –günümüz şartlarında- asgari 29-30 adet resmin peş peşe gösterilmesinden başka bir şey değildir aslında. Bu sayı düştükçe (24 alt sınır kabul edilir) gözümüz artık aralardaki takılmaları algılamaya başlar. 29-30 kare değeri gözümüzün resimleri bir film gibi akıcı algılaması için optimal nokta kabul edilir ama çok hızlı sahnelerde bu değer altında bile bulanıklaşma ve videoda teklemeler hissedilebilir. Saniyede kare sayısı arttırıldıkça, bu sorundan kurtulmaya başlarız fakat, bu kez de, video dosyasının boyutlarında trajik büyümeler başlayacaktır. Menüde buraya girilecek rakam hem çalışmalarınız sırasında ön izlemelerde, hem de oluşturacağımız asıl videolar için kullanılacak değer olacaktır.

.

Emitter’lerimiz (efektler) doğaları gereği genellikle “hızlı” sahnelerin parçaları olmaktadır. Özellikle böylesi bazı “hızlı” emitter’lerin ne derece kaliteli görüneceklerinin bu rakam ile yakından ilgili olduğu uyarısı yapalım.

.

Yalnız bu değer öyle gönlümüzce artırabileceğimiz, “ağanın eli tutulmaz” deyip, 50-100 yapabileceğimiz bir rakam da değil. Bir çok bilgisayar o değerlerle çalışmaya zorlandıklarında kilitlenebilirler. Saniyede yüzlerce resim çizip kaldırmak profesyonel olmayan bilgisayarlarımız için çoğu zaman altından kalkmakta zorlanacakları bir yüktür. Hepimizin bilgisayarları farklı güçlerdedir. Kiminin kolayca başarabildiğini bir diğeri kabul etmeyebilir. Bilgisayarınızın işlemci / hafıza (ram) değerleri ve grafik işleme gücü, aynı sahnede kaç emitter kullandığınız, kullandığınız emitter’deki parçacık sayısı, yansıtıcı ve durducu kullanıp kullanmadığınız, arka plan resimleri gibi birçok unsur videoların akıcı oynatılabilmesini doğrudan etkiler. Hele ki, bir de “çözünürlüğünüzün” (videonuz için seçtiğiniz en – boy oranı) yüksek değerlerde olduğunu düşünün. Bunun anlamı her saniye içinde bu kez öncekinden daha büyük boyutlarda ve daha ayrıntılı resimler işlenmek zorunda kalınacağıdır.

.

Program penceresinin en altında bulunan gösterge bar’ı üzerindeki şu değerler proje için bizim belirlediğimiz değer (parantez içindeki rakam) ile bilgisayarımızın “başarabildiği değeri” takip etmemiz için konulmuş. (fps : frame per second – saniye başına kare)

.

.

Bütün bunlar kafanızı karıştıyorsa sorun değil. Siz bu ayarlara hiç bulaşmadan, ön tanımlı (default) değerler ile çalışmalarınızı sürdürün. Eğer memnun olmadığınız bir sorun, hızlı sahnelerde rahatsız edici takılmalar, yavaşlama ve donmalar ile karşılaşırsanız bu konuyu hatırlayın ve o zaman buradaki rakamla oynamaya başlayın. Default (ön tanımlı) değerler çoğu kullanıcı ve bilgisayarları için fazlasıyla yeterlidir. E, o yüzden oraya konulmuşlardır :)

.

Color

Buradaki siyah kareye basarsanız karışınıza “renk paleti” gelecektir. “Damlalığı” alıp, bu alanda dilediğiniz bir bölgeyi tıklar ve ‘OK’leyerek çıkarsanız sahnenizin arka plan rengini değiştirmiş olursunuz. Damlalığın üzerindeki sütun ile renginize koyuluk ayarı verebilirsiniz. (Bilgisayar dünyasında her rengin aynı zamanda rakamlarla ifade edilen bir değeri vardır. Eğer genelde favori –belki kurumsal- özel bir renginiz var ve rakamsal değerlerini biliyorsanız, uygun yerlere girerek aynı rengi çağırmış olursunuz. Bu kadar ayrıntı bizi ilgilendirmiyor aslında)

.

.

Don’t Erase (Silmeden)

Bu seçenekte sahnedeki efekt parçacıları önceki karelerde bıraktıkları görüntüler silinmeden hareket etmeye devam ediyorlar. Bu da efektin üzerine ilginç bir efekt daha katmış oluyor. (Deneyin) Yalnız dikkat ! Bu komut bir arka plan resmi kullanıldığında ve yüksek kalitede “motion blur” seçeneğinde çalışmıyormuş. Aşağıdaki resimde bu seçenek açık ve kapalı iken efektlerin değişen davranışlarını görebilirsiniz.

.

.

The Stage Size : Sahne Ölçüleri

Sahne ölçüleri hem sahnenin, hem de sonuç videosunun büyüklüğünü belirler.

.

.

Açılır menüden (320×240 yazan yerin yanındaki aşağı bakan siyah üçgen) tüm video formatları, player’lar ve ekranlar için sorunsuz çalışacak “standart” video büyüklük kalıplarını görebilir ve birini seçebilirsiniz. Dilerseniz en / boy değerlerini sol ve ortadaki kutulara elle de girebilirsiniz. Listede bulunmayan fakat olmasını istediğiniz ölçekleri (+) tuşunu kullanarak ekleyebilir veya istemediklerinizi –seçtikten sonra- (x) ile listeden kaldırabilirsiniz.

.
Öneriler:

Particle Illusion’un ön ayarlarıyla gelen 320×240 çözünürlüğü çok düşük bir rakam. Bu boyutlarda alacağımız videoların pek seyir zevki olmayacağı gibi, sonrasında, daha normal ölçekli (büyük) başka videolar üzerine eklemek istediğimizde suni olarak büyütülecekleri için daha da kötü (pullaşmış) görüneceklerdir. Efekt oluştururken “iyi görünmesi” gerçekçiliğiyle de doğru orantılı bir konu. Bu yüzden önemli.  En iyisi her proje başlangıcında buraya gelip çözünürlüğü değiştirerek işe başlamak. İleride Particle Illusion’un birlikte çok uyumlu çalıştıkları ve güçlerini birleştirdiklerinde çok daha profesyonel işler çıkarabildikleri After Effects programını da inceleyeceğiz. O program 720 X 576 çözünürlük ve katlarını istiyor. Biz de şimdiden elimizi buna göre alıştıralım derim.

.
Eğer bu bölgede değiştirdiğimiz değerler varsa ve bu yeni kombinasyonu gelecekte de kullanmak istiyorsak bunu ‘Save’ düğmesi ile, bir de isim vererek kaydedebiliyor, gerektiğinde ‘Load’ ile tekrar yükleyebiliyoruz. İsterseniz o konfigürasyon için ‘Notes’ düğmesi ile çağıracağımız alana notlar alabilmemiz de mümkün.

.

.

Mem’ düğmesine basarsanız o proje için kullanılmakta olan sistem hafızası (Memory) değerlerini görebilirsiniz. Bu da bizim için önemli değil. Çünkü burası bir müdahele alanı değil. Sadece bilgi veriyor. Eğer çok yüksek çözünürlüklerde ve çok miktarda malzemeyle çalışıyorsanız ve kilitlenmeler yaşıyorsanız bunun çaresi bilgisayarınıza yeni hafıza eklemek veya soruna yol açan unsurları hafifletmektir.

.
Gelecek bölümde görüşmek üzere sağlıcakla…

Wall Street Institute

45 Comments

 1. Mükkemel dedi ki:

  Coook süperr olmus vallahi yaa
  Ellerin dert gormesın inşallah :D

 2. admin dedi ki:

  Teşekkürler :)

 3. asi bedevi dedi ki:

  Çok sağol.. devamını bekliyorum.

 4. admin dedi ki:

  Bu yaz bu seriyi sonuçlandırmak lazım evet…

 5. bilal dedi ki:

  Programa video nasıl ekleniyor bunu bulamadığım için bişey yapamıyorum lütfen yardım…ayrıca açıklamalar için çok teşekkürler

 6. birtan dedi ki:

  admın programa attıgım vıdeolardakı ses duyulmuyor kaydettıkten sonrada aynı sey olur nedenı nedır ? lost_kingdomss@hotmail.com

 7. admin dedi ki:

  Birtan Bey, videoları programa alırken herhangi bir uyarı yazısı çıkıyor mu ?

 8. birtan dedi ki:

  evet.Yazının cıkmasının sebebı nedır

 9. admin dedi ki:

  Yazıda söylenene bağlı tabi. Aktarabilir misiniz ?

 10. Ümit dedi ki:

  Adminim Ben Videoyu Düzenlemek İstiyorum Nası videoyu Ekleyip Düzenliycez?

 11. admin dedi ki:

  Ümit Bey, videoları sol üst köşede görülen gri çerçeve içine tıklayarak çağırıyoruz. Avi videoları kabul ediyor.

 12. Harun dedi ki:

  Çok yardımcı oldunuz teşekkürler . Duman efektini başlattığımda ilerideki karelerde lazım olmuyor ama hala devam ediyor bunu nasıl kapatabiliriz . Sadece bir sahne için kullanmam gerek dier sahnelerdede devam etmesin

 13. admin dedi ki:

  Harun Bey son bölümü incelemiş miydiniz? Çünkü aradan epeyi zaman geçti ve ben de programın sadık bir kullanıcısı değilim doğrusu :) Hatta sitesindeki yardım dosyalarını birden ve baştan aşağı değiştirdikleri için oradan yararlanarak hazırladığımız bu yazı dizisi de yarım kalmıştı. (Yine de bu programa başlamak için seviyesi fena sayılmaz sanırım) Son bölümde cevabı bulacağınızı düşünüyorum. Diğer okuyucularımızdan da destek gelecektir.
  http://www.egiticininegitimi.net/2011/02/28/particle-illusion-ogreniyoruz-%E2%80%93-7-bolum-emitter-ayarlari/

 14. birtan dedi ki:

  Videoyu eklerken çıkan resim bu.
  http://imageshack.us/f/204/adszrxt.jpg/

 15. serkan dedi ki:

  Devamı yokmu acaba bu derslerin

 16. admin dedi ki:

  Birtan Bey. Bize biraz süre verin, bu akşam biz de sorunu deneyerek ve forumlarından kontrol ederek anlamaya çalışalım. Peki o aşamadayken OK’e bastığınızda başka uyarı çıkmıyor ama video tamamlandığında ses olmuyor diyorsunuz öyle mi ?

 17. admin dedi ki:

  Serkan Bey merhaba. Madem çok istek gelmeye başladı. Devamını da hazırlayalım öyleyse. Yalnız her bir bölüm 3-4 günde ancak çıkıyor şimdiden söyleyelim. İlginiz için çok teşekkürler.

 18. admin dedi ki:

  Birtan Bey… Programın deneme sürümünü tekrar kurdum ve haklısınız, ses bende de duyulmadı. Yardım menülerinde şöyle bir açıklama var.

  Particle Illusion içinde çalışırken ses duyamazmışız. Ancak –belli şartlarda- çıktıyı aldıktan sonra… Bunun da bazı şartları olduğu söyleniyor.

  – Kullanacağınız Avi video ile alacağınız çıktının (output) uzunlukları aynı olsun deniyor. (Yani videonuz 250 frame uzunluğunda ise projenizi de aynı uzunlukta ayarlayın olarak anlıyorum bunu)

  – Çıktıyı alırken “Output Options” menüsünün altlarında görünmesi gereken “Use audio from layer” yazan bir opsiyonu seçmemiz gerekiyormuş. Gelin görün ki bu opsiyon öyle her zaman görünmüyormuş. Nitekim ben bulamadım.

  Forumlarda da yazılımın kendi programcısının ifadelerine bakınca ses konusunda epeyi zayıf ve problemli kalındığı anlaşılıyor. Bundan daha net bir bilgiye rastlayamadım. Hala arıyorum.

  Fakat bu sorunu aşmanın başka bir yolu var. (Denedim ve oluyor) Yalnız bunun için Ulead Video Studio X3 veya X4 programlarından birine ihtiyacınız var. Kullanımını şu yazı dizisinde anlatmıştık. http://www.egiticininegitimi.net/2010/07/02/video-kurgu-1-ulead-videostudio-pro-xp3/

  Belki aynı mantıkla siz daha basit programlar da bulabilirsiniz. Mantık şu. Videomuzu Particle illusion’da bir güzel işliyor ve sessiz olmasına aldırmadan çıktısını alıyoruz. Aynı videoyu (sesli olan orijinalini) Ulead’de açıyor, tezgaha taşıyor, üzerini sağ tıklayarak “Split audio” komutunu veriyoruz. O zaman video içindeki ses ayrılarak ses şeridi üzerine yerleşiyor. Bunu tekrar kullanmak üzere sürükleyerek rafa bırakıyoruz. Sonra PIllusion’dan çıkan efektli videoyu tezgaha taşıyor, altındaki ses şeridine de daha önceden ayırdığımız bu ses dosyasını yerleştiriyor ve birlikte tekrar çıktısını alıyoruz.

  Kısacası, orijinal videonun sesini bir kenara ayırmak bunu yeni videoya sonradan tekrar eklemek. Bu işlemleri size daha kolay gelecek –bildiğiniz- başka programlar varsa onlarla da yapabilirsiniz tabi.

 19. birtan dedi ki:

  Öncelikle bu kadar ilgili ve duyarlı olduğunuz için çok teşekkür ederim.Madem programda hata var bende artık dediğiniz gibi sesi videonun üstüne sonradan ekleyerek sorunu çözeceğim.

 20. admin dedi ki:

  İlginiz için biz teşekkür ederiz. Elden geldiğince kimseyi yanıtsız bırakmamaya çalışıyoruz.

 21. Ali dedi ki:

  Merhaba ,

  Adminim bu tür görsel efektler ve video üzerinde oynama yapmamızı sağlayan tavsiye edebileceğiniz programlar varmı ?

 22. admin dedi ki:

  Ali Bey ben Video Studio serisini kullandım hep. Son sürümünü şu yazıda tanıtmışız.
  http://www.egiticininegitimi.net/2011/03/05/ulead-videostudio-pro-x4-yenilikleri/

  Bir önceki sürümünün nasıl kullanıldığını da incelemiştik. (Aralarında fazlaca fark bulunmuyor)
  http://www.egiticininegitimi.net/2010/07/02/video-kurgu-1-ulead-videostudio-pro-xp3/

 23. erkan dedi ki:

  admın herşeu harika ama benım sorunum efektler video veya resim üzerınde istedığım büyüklükte durmuyor onu nasıl ayarlıyabılırım ?

 24. admin dedi ki:

  Bir sonraki bölümde aradığınız cevabı bulma ihtimali var.
  http://www.egiticininegitimi.net/2011/02/28/particle-illusion-ogreniyoruz-%E2%80%93-7-bolum-emitter-ayarlari/
  Orada da yoksa tekrar yazın, ayrıntılı bakalım.

 25. sagoist dedi ki:

  Admin bu anlatım gerçekten ve gerçekten olağanüstü 1 anlatımdı hepsini son noktasına kadar çok iyi anladımm :D bu siteyi seviyorum ben ya çok güzel işte asıl eğitim bu :D eğiticinin eğitimi olması gereken eğitimle bu eğitimler , bravo gerçekten ellerinize emeğinize sağlık :) istediğim gibi şeyler yapabilmek çok zevkli yaaa :D kendi bilim kurgumu v.s. yapıyorum büyük 1 heyecanla açıp bu anlattıklarınızı yapma devam edeceğim sayenizde kendime 1 şey daha kattım Allah razı olsun :))

 26. Yasin dedi ki:

  Hocam plllusion adında bir emiiter var. Bu emitterde yazan yazıyı kendi istediğimiz yazıyla nasıl değiştirebiliriz?

 27. Yasin dedi ki:

  Çok özür dileyerek sorumu geri çekiyorum. Aynı sorunu yaşayanlar için anlatımını yapıyorum.
  Öncelikle bağımsız bir programdan yazmak istediğimiz yazıyı yazıyoruz. Yazının arkaplanını transparan yapıyoruz ve .png formatında kaydediyoruz. Daha sonra particleillusion programımızı açıyoruz. Sağdaki emiiterlerin olduğu kısımda plllusion adılı emitterimize çift tıklıyoruz. Önümüze iki sekmesi olan bir pencere çıkıyor. Biz otomatik olarak “properties” sekmesindeyiz. Bunun yerine “particles” sekmesine geçiyoruz. Orda da önümüzde üç adet sekme olacak. Bunlar “Behavior”, “Change Shape” ve “Colors”. Burda tabiiki “Change Shape” sekmesini seçiyoruz. Bu sekmede bir liste ve o listenin altında 5 küçük simge var. Bu simgelerden “+”'” şeklinde olana tıklıyoruz (mause ile üstünde durduğnuzda “Add new shape to library” yazısı çıkar). Daha sonra karşımıza çıkan pencerede daha önce .png olarak kaydettiğimiz resmimizi seçiyoruz ve “Aç” diyoruz. Resmimizin ismi neyse kütüphanemize(library) direk olarak ekleniyor. Sol tuşla o ismi seçip sağ taraftaki “Make Active” butonuna tıklarsak sağ taraftaki ekranda kendi resmimizi(yazmızı) görebiliriz. Son olarak “Ok” butonuna tıklayıp çıkıyoruz.

 28. admin dedi ki:

  Yasin Bey, çok teşekkürler. Her zaman bu türden katkılarınızı, notlarınızı, tecrübe paylaşımlarınızı bekliyoruz. Elinize sağlık.

 29. Yasin dedi ki:

  Tabiiki hocam önümüzdeki bir ay içinde tecrübelerimi paylaşmak isterim. Öncelikler ellerinize, emeğinize sağlık mükemmel bir anlatım olmuş bundan sonrası kullanıcıların programla geçirdiği süreye kalmış. Fakat çok ufak bir sorum olacak aslında cevabı net ama yine de sormazsam rahat edemeyeceğim. Bu programla hazırladığımız projeleri .swf veya .gif şeklinde kaydetme imkanımız yok mu? Bir forumda imza olarak kullanmak istiyorum ve o forum bahsettiğim formatlara izin veriyor, .wmv veya .avi desteklemiyor. Yaptığım projeye bu linkten bakabilirsiniz;
  http://img19.imageshack.us/img19/893/8ek.mp4
  Acaba bunu .gif veya .swf olarak kaydetme imkanımız var mıdır? Şimdiden cevap için teşekkürler.

 30. admin dedi ki:

  Program bende artık yüklü değil, açıp bakamıyorum ama internet’ten baktığım kadarıyla doğrudan bu formatlara destek yok gibi görünüyor. Başka yazılımlar aracılığıyla sonradan dönüştürmek düşünülebilir. Flash uyumlu bir tür olarak şöyle çıktı almak mümkünmüş:
  “Render out” üzerinden giderek “PNG sequence” (bir dizi PNG) formatında çıktı alır (bu sırada “Alpha” seçeneği etkinleştirilmiş olmalıdır) ve bunu Flash’ta import eder ve çıkacak olan şu uyarıya da evet derseniz…
  “This file appears to be part of a sequence of images. Do you want to import all of the images in the sequence?”
  görüntüleri Flash’ta açabileceksiniz demektir. Bunu daha sınra SWF veya AnimGif olarak save’leyebilirsiniz.

 31. ASLAN dedi ki:

  admin kusura bakmada bn bu effectleri belli bir yerden sonra kapatamıyorum alıp başını gidio yani bnim bir yerde kesmem lazım effecti yardımcı olursan sevinirim ……

 32. admin dedi ki:

  Aslan Bey, acaba oynat / durdur menüsündeki loop (sürekli baştan al) komutunu basılı mı bıraktınız? O düğmede dairsel, iki ok işareti vardır. Yoksa bir efektin başlangıç ve bitiş karelerine varıncaya kadar kendiniz ayarlayabiliyorsunuz. Bir yerde çok basit bir hata yapılmış olmalı. Zaten genellikle öyle olur ve hatanın basitliği yüzünden kolayca gözden kaçar. En iyisi yazı dizisini en başından itibaren alıp dikkatlice tekrar okuyarak ve uygulamalarını yaparak üzerinden bir geçin. İkinci bölümden başlasanız da olur.
  http://www.egiticininegitimi.net/2011/02/09/particle-illusion-ogreniyoruz-2-temel-kavramlar/

 33. BurakG dedi ki:

  Admin bey videonun daha devamı yokmu çok güzel bir anlatım olmuş ALLAH razı olsun yanlız video ile gösterseydiniz daha iyi olabilir diye düsünüyorum tabi en iyisini siz bilirsiin teşekkürler

 34. admin dedi ki:

  Burak Bey, gündelik işlerimiz arasında zorlukla ayırdığımız kısa zamanlarda yazmaya çalışıyoruz. O nedenle ayrıca videolu anlatım işine girecek hiç vakit olmuyor. Devamına gelince şimdilik programda yok. Başka konular çok birikti. Zaten, bir programı ele aldığımızda onu tüm yönleriyle değil, devamında okuycunun kendi kendine ilerleyebileceği bir başlangıç olarak ele alıyoruz. Bir anlamda yolun başına getirip bırakıyoruz. Yoksa bunun gibi bazı programlar var ki, herşeyini anlatmak için kitap yazmak gerek.

 35. Kutay dedi ki:

  Merhaba ben bu programa video yükleyemiyorum yalnızca fotoğrafları alıyor. Bu sorunu nasıl halledebilirim acaba?

 36. admin dedi ki:

  Sol üst köşedeki gri kareye tıklayarak yüklüyorsunuz değil mi? Bir de videonun AVI olması gerekiyor.

 37. Hakan dedi ki:

  Merhaba bir sorum olacak meselavideoya bir sihir efekti ekleyince o efektin olma yeri bitince hala kalıyor o efektin videoda ne kadar kalacağını nasıl ayarlayabilirim. bir de dil ayarı oluyor mu ?

 38. admin dedi ki:

  Merhaba. Serinin önceki yazılarımızın birinde anlatılmıştı diye hatırlıyorum. Şu yazının sonundaki “proje başlangıç ve bitiş ayarları” konusu sorununuzu çözecek mi bir bakın. http://www.egiticininegitimi.net/2011/02/09/particle-illusion-ogreniyoruz-2-temel-kavramlar/ Eğer birileri gönüllü olarak Türkçe’ye çevirmedi ise bizim incelediğimiz dönemde bu destek yoktu maalesif. Siz yine de programın isminin yanına bir de “Türkçe” ibaresi koyarak internette aratın derim. Bazen dışarıdan küçük bir paket yükleyerek bu desteğe ulaşmak mümkün olabiliyor.

 39. Hakan dedi ki:

  Çok teşekkür ederim ilk sorunumu çözdüm. Dil sıkıntısı da önemli değil artık. Bir sorum daha olacaktı efektleri yapıp videoyu kaydettikten sonra videoda ses olmuyor neden nasıl çözebilirim ?

 40. admin dedi ki:

  Bir başka okuyucuya şu cevabı vermişiz. Bakalım sizde işe yarayacak mı:

  “Particle Illusion içinde çalışırken ses duyamazmışız. Ancak –belli şartlarda- çıktıyı aldıktan sonra… Bunun da bazı şartları olduğu söyleniyor.

  – Kullanacağınız Avi video ile alacağınız çıktının (output) uzunlukları aynı olsun deniyor. (Yani videonuz 250 frame uzunluğunda ise projenizi de aynı uzunlukta ayarlayın olarak anlıyorum bunu)

  – Çıktıyı alırken “Output Options” menüsünün altlarında görünmesi gereken “Use audio from layer” yazan bir opsiyonu seçmemiz gerekiyormuş. Gelin görün ki bu opsiyon öyle her zaman görünmüyormuş. Nitekim ben bulamadım.

  Forumlarda da yazılımın kendi programcısının ifadelerine bakınca ses konusunda epeyi zayıf ve problemli kalındığı anlaşılıyor. Bundan daha net bir bilgiye rastlayamadım. Hala arıyorum.

  Fakat bu sorunu aşmanın başka bir yolu var. (Denedim ve oluyor) Yalnız bunun için Ulead Video Studio X3 veya X4 programlarından birine ihtiyacınız var. Kullanımını şu yazı dizisinde anlatmıştık. http://www.egiticininegitimi.net/2010/07/02/video-kurgu-1-ulead-videostudio-pro-xp3/

  Belki aynı mantıkla siz daha basit programlar da bulabilirsiniz. Mantık şu. Videomuzu Particle illusion’da bir güzel işliyor ve sessiz olmasına aldırmadan çıktısını alıyoruz. Aynı videoyu (sesli olan orijinalini) Ulead’de açıyor, tezgaha taşıyor, üzerini sağ tıklayarak “Split audio” komutunu veriyoruz. O zaman video içindeki ses ayrılarak ses şeridi üzerine yerleşiyor. Bunu tekrar kullanmak üzere sürükleyerek rafa bırakıyoruz. Sonra PIllusion’dan çıkan efektli videoyu tezgaha taşıyor, altındaki ses şeridine de daha önceden ayırdığımız bu ses dosyasını yerleştiriyor ve birlikte tekrar çıktısını alıyoruz.

  Kısacası, orijinal videonun sesini bir kenara ayırmak bunu yeni videoya sonradan tekrar eklemek. Bu işlemleri size daha kolay gelecek –bildiğiniz- başka programlar varsa onlarla da yapabilirsiniz tabi.”

 41. Hakan dedi ki:

  Yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim. Tavsiyelerinizi deneyeceğim daha sonra buraya sonucunu yazarım.İyi Günler…

 42. Hakan dedi ki:

  Tavsiye ettiğiniz programı bulamadım. Rica etsem nereden indireceğimi link atar mısınız ?

 43. buğra dedi ki:

  abi benim video sesi çıkmıyor nasıl yapıcam yardım et nolurr

 44. admin dedi ki:

  Buğra Bey, Merhaba. Ne yazık ki ses problemleri fazlaca şikayet alıyor. Diğer taraftan ses konusu her bilgisayar için fazlasıyla özel bir durum. O bilgisayarda hangi ses kartının yüklü olduğuna, hangi sürücüyü kullandığına ve daha bir çok değişkene göre farklılar gösteriyor. Bu yüzden uzaktan yardım edebilmek de mümkün değil. Eğer diğer yorumları dikkatlice okursanız belki sizin probleminize de çözüm olabilecek ipuçları yakalayabilirsiniz. Bunun dışında bilgisayarınızdaki sese dair tüm ayarlar ile tek tek oynayarak her birinde de sorunun çözülüp çözülmediğini deneyerek ilerlemek gibi uzun ve sıkıcı bir yol sizi bekliyor demektir.

Yorum, Katkı ve Sorularınız