Gözler Onun için Yolda : MSI CR650


AMD, bir süredir Intel’e kaptırmış olduğu notebook pazarını “Brazos” isimli en son mobil platformunun rekabetçi yenilikleri ve uygun fiyat politikasıyla geri almayı hedefliyor. Bu rekabet tabi ki biz tüketicilere yarıyor. Aşağıda ayrıntılarını bulabileceğiniz güçlü özelliklere MSI’ın kendi teknolojilerini de ilave etmiş olduğunu düşünürsek, şu günlerde notebook almayı düşünenlerimize “kaçırmayın” diyoruz.

.

.

.

MSI CR650, Intel‘in “Atom”undan daha performanslı olması beklenen AMD’nin yeni nesil çift çekirdekli E-350 işlemcisinin yanına, DirectX 11 destekli Radeon HD 6310 grafik işlemcisi ve SRS PC Sound ile sinema kalitesinde çevresel ses teknolojisini de ekleyerek yüksek görüntü performansı ve üst seviye çoklu ortam deneyimi sunuyor.

.

DirectX 11 desteği ile bir yandan kullanıcılara oyunlardaki en yeni görsel efektleri görebilme imkanı sunulurken, diğer taraftan, ATI Stream desteği ile güçlü grafik yongası normal bilgisayar işlemleri için de kullanılmak suretiyle genel sistem performansı artırılıyor.

.

Yeni nesil SRS PC Sound teknolojisi ile gelen ürün, sadece iki adet hoparlör ile çevresel ses sağlıyor. Böylece ister CR650‘nin hoparlörlerinden, ister kulaklıklarınızdan etrafınızı saran yüksek kalitede sesin keyfini çıkarabiliyorsunuz.

.

.

16:9 widescreen LED ekran HD filmleri yüksek görüntü kalitesi ve siyah bantlar olmadan izlemeyi mümkün kılan CR650‘nin HDMI yuvası ile filmlerinizi daha büyük bir LCD televizyona aktarma şansınız da var.

Daha kaliteli ve akıcı video konferanslar için yüksek çözünürlüklü (HD720p) tümleşik web kamerasına sahip olan CR650‘nin kasası MSI‘ın “renkli film baskısı” ile kaplanarak şık ve parlak bir görünüm yanı sıra çizilme ve aşınmalara karşı da korunmuş. Tuşlar arasındaki boşluk yazarken kolaylık ve rahat temizlik sağlıyor.

Pil takılı iken 2.3 kg‘lık ağırlığı CR650‘yi taşınabilirlik açısından da avantajlı kılıyor.

.

MSI’dan “Bonus” Teknolojiler

CinemaPro” video ya da film izlerken tek düğme ile daha yüksek çözünürlük ve renk derinliği sağlıyor.

TurboBattery” güç koruma teknolojisi yine tek dokunuşla çok güç tüketen bazı bileşenleri hızlıca kapatarak, gerektiği zamanlarda pil dayanıklılığı süresini uzatmayı mümkün kılıyor.

i-Charger” teknlojisi sayesinde CR650’nin  USB soketleri üzerinden cep telefonu, tabletPC gibi mobil cihazlarınızı 3 kat daha hızlı şarj edebiliyorsunuz. Apple, BlackBerry, Nokia gibi birçok marka i-Charger tarafından destekleniyor.

.

MSI CR650 Teknik Özellikler

İşlemci: Yeni nesil çift çekirdekli AMD E-350 Processor (Zacate) 2×1.6 GHz
Chipset     A50M FCH
Dahili grafik kartı : AMD Radeon™ HD 6310 Discrete Class Graphics
İşletim Sistemi: Genuine Windows 7 Home Premium
Hafıza: DDR3 Max: 4GB
Ekran: 15.6″ HD (1366×768) LED backlight
Görüntü: UMA
Video çıkışı: 1x HDMI, 1x VGA
D-Sub (VGA)     1
USB 2.0 port     3
Sabit disk: 250/320/500GB
Optik disk: DVD Yazıcı – Super Multi
Arabirimler: 3x USB 2.0, 4-in-1 card reader
Ses: HD (Theater Class) Sesli Stereo Hoparlörler
Mic-in/Headphone-out     1
İletişim: 802.11 b/g/n WLAN, 1x Gigabit LAN
Webkamerası: HD (30fps@720p)
Card Reader     SD/SDHC/MMC/MS
Pil: 6-Cell Li-Ion
Boyutlar (ExBxY): 383 x 249.3 x 38mm
Keyboard     103 keys
AC Adapter     40W
Battery     6 cells

Bulunmayan Özellikler:

Bluetooth
USB 3.0 port
eSATA port
eSATA/USB Combo port
Express Card
Modem port
Line-in
VRAM

.

Not:

Şubat ortalarında Türkiye’de de piyasaya sürüleceği bildirilen ürün, yazının yayınlandığı gün itibariyle henüz ulaşmamış görünüyor. Çok yakında raflarda yerini alacaktır. Yurt dışında 500 USD civarında satılması bekleniyor. İthalat vergileriyle birlikte Türkiye’de biraz daha pahalı satılmasını beklemek gerek. Ürün özelliklerinin bölgelere göre değiştirilebildiğini hatırda tutarak, satın alırken bir kez daha kontrol etmenizde fayda var. Örneğin, tanıtımında hafıza (muhtemelen 2 GB RAM) miktarı veya sabit disk kapasitesi için kesin rakamlar yerine değer aralıkları verilmiş. Karşınıza hangi konfigürasyon ile çıkacağı da önemli.

Bu arada, eğer bir notebook satın alıyorsanız yanında ücretsiz taşıma çantası pazarlığı yapmayı da ihmal etmeyin.

Sağlıcakla

Wall Street Institute

Yorum, Katkı ve Sorularınız