Tanınmış Jenerikleri Kendinize Uyarlayabilirsiniz


Video montaj ve efektler üzerine hayli bilgilendik. Hep aynı tabiri kullanıyorum ama kendi belgesellerimizi oluşturacak asgari seviyeleri yakaladık. Böyle olunca videolarımız için şöylesi girişleri de hak etmedik mi ?

.

.

.

Bu servisi vermekte olan ivipidme.com isimli sitenin haberini E.Siber.com’da okur okumaz konuyu işlememiz gerektiğini düşündük. Hem bize çok uygundu hem de İşin içinde espri vardı. Kullanıp kullanmayacağınız veya nerede nasıl kullanacağınız artık size kalmış ama eğlencenin garanti olduğunu söyleyebilirim. Biz çok eğlendik.
.

.

Sitenin meşhur intro’ları kendimize uyarlama hizmetinden yararlanabilmek için ilk adım üye olmaktan geçiyor. Bunun için önce ana sayfanın sağ üst köşesindeki ‘Sign in’ ibaresine, açılacak sayfada da ‘Register Free’ye tıklıyorsunuz. Ardından, gelen formu doldurmanız gerekiyor.

.

Kullanıcı adı (lakap olabilir)
Mail adresi
Parola (tespit edeceğiniz parolayı alt alta iki kez yazıyorsunuz)
Chaptcha kodu (Kutudaki el yazısına benzeyen ibareyi altındaki boşluğa tekrar yazmalısınız)

Son olarak, en alttaki beyaz kutucuğu doldurup, yanındaki “I have read and…” ile başlayan linke tıklıyorsunuz.

Adresinize gelecek e-postadaki mavi renkli aktivasyon linkine tıkladığınızda yeniden siteye ulaşacaksınız. Bu kez yine ‘Sign in’e basacak ve açılan sayfadaki boşluklara ‘Username’ ve ‘Password’ünüzü yazdıktan sonra ‘Sign In’ diyerek, “ücretsiz üye” sıfatıyla giriş yapmış olacaksınız. Haklarınız kısıtlı fakat yeterli olacak.

.

Karşımızda şablonlar duruyor. Büyük ekranın altında bunların ikinci sayfada devam ettiğini görebiliyoruz. (Sürekli yenileri ekleniyor)

.

.

Başlamak için şablonlardan birini seçin (üstteki büyük ekrana gelsin) ve ‘Create’ (oluştur) komutunu tıklayın. Önce bir kullanım sözleşmesini okuyup ‘I Agree’ ile kabul etmeniz gerekecek. Ardından, seçtiğiniz şablonu özelleştireceğiniz sayfaya ulaşıyorsunuz.

.
Seçtiğimiz jeneriğin orijinal halini hatırlayalım.

.

.
Logodaki değiştirilebilir her ibare sağ sütunda ayrı bir çerçeve içinde ele alınmış.

.

.
İlk çerçevede (Top String)

20’nin yerine kendi rakam veya kelimenizi yazacaksınız. Bu satırın altında en az ve en çok kaç harf kullanabileceğiniz belirtilmiş. Bu sınırların dışına çıkarsanız yazının rengi kırmızıya dönerek sizi uyarıyor.

İngilizce’de rakamlardan sonra kullanılan (…‘inci) anlamına gelen ‘th’ yerine –siz de bir rakam kullanacak iseniz- açılır ilseteden (Use Suffix) o rakama uygun bir son ek veya kullanmayacaksanız ‘none’ seçeneğini işaretleyeceksiniz.

Biz bunlara sırasıyla “EGITICININ” ve ‘none’ı seçtik. (Doğrusu denemedim ama Türkçe karakter kullanımının mümkün olduğunu pek sanmıyorum)

.
İkinci çerçevede (Middle String) orijinalinde ‘Century’ yazan ikinci satıra kendi istediğiniz kelimeyi (Biz “EGITIMI” yazdık)

.
Üçüncü çerçevede (Bottom String) orijinalinde ‘FOX’ yazan yere kendi kelimenizi (Biz “NET” yazdık)

.
Son çerçevede, orijinalinde en alttaki küçük yazı yerine gelmesini istediğiniz ibareyi yazabiliyor veya bizim yaptığımız gibi ‘Choose’ yazan açılır menüden ‘off’ diyerek bu ibarenin görünmemesini sağlayabiliyorsunuz. (Keşke oraya da ‘Donanım, Yazılım, Sunum Rehberi’ yazsaymışız. Neyse tekrar dönüp uğraşmaya gerek yok)

.

Doğru doldurduğunuz her satırın yanında beyaz bir ‘OK’ oluşuyor.

.

Daha alttaki alanda üyelik türünüze tanınmış hakları görüyorsunuz. Hangi çözünürlüklerde kaç adet video üretebileceğiniz orada yazıyor. Ücretsiz üyelerin düşük çözünürlüklerde 3 adet hakları bulunuyor.

.

Şablon düzenlemede çerçeve sayıları her birinde değişiyor. Burada ele aldığımız, sanırım aralarındaki en  karmaşık olanıydı. Diğerleri daha da basit. Örneğin, Pixar’ınki sadece iki çerçeve.

.

.

Seçtiğiniz çözünürlüğün (örneğin 480 x 270) yanındaki sarı düğmeye bastığınızda (bir üstteki resim) özelleştirme süreci de başlamış oluyor. Şablonun zorluğuna göre (hepsini denemedim tabi) 1 dakikayı geçmeyecek sürelerde işleminiz tamamlanıyor.

.

.

Bittiğinde, kendi hesabınız altında açılmış olan ve her girişte ‘My Videos’ düğmesiyle erişebileceğiniz şahsi alanınızda ilk videonuzu hazırlanmış bekler buluyorsunuz. Bizim iki videomuz varmış. Sağda bunlardan birini seçtiğimizde büyük ekranda izleyebiliyoruz.

.

.

Hakkınız dolana kadar ‘Create New’  butonuna basarak yenilerini bu şekilde üretebilirsiniz.

.

Share’ düğmesiyle ulaşacağınız pencerede videonuzu tek tıklama ile YouTube, Facebook veya Twitter’da paylaşıma gönderebiliyorsunuz.

.

Kendi sitenize eklemek isterseniz gerekli olan “Embed” kodunu oluşturma servisi yakında başlayacakmış.

Videonuzu bilgisayarınıza indirmek isterseniz kullanacağınız ‘Download’ servisi sadece ücretli kullanıcılara ihzmet veriyor. Videonuzu iki ayrı formatta (Mpeg4 ve FLV) indirebilirsiniz. Tabi ki Firefox internet tarayıcımızda oynayan her videoyu indirebilmemizi sağlayan eklentimiz bunları da rahatça alabiliyor ama biz 4 buçuk Dolar (7 TL) vererek 600 kredi satın almayı tercih ediyoruz. Düşük çözünürlükte bir video 2 – 3 Lira’ya geliyor. Çok ucuz.

Kredi satın almak için bu sayfaya gidiyor ve paketler içinden tercihinizi yapıyorsunuz. (Şimdilik sadece PAY PAL ödemesi kabul ediliyor.)

.

.

Ücretsiz üyelikte belli çözünürlükler için belli sayıda ücretsiz dönüştürme yapılıyor demiştik. En alttaki kutularda bunların da –saatlerle ölçülen- kısa süreler içinde yapılması gerektiğine dikkat edin lütfen.

Olmadı başka bir e-posta hesabıyla yeni bir üyelik daha kazanabilirsiniz.

.

.

Sağlıcakla…

Wall Street Institute

20 Comments

 1. Mehmet dedi ki:

  Paylaşım ve bilgilendirme için teşekkürler.Hemen bir üyelik aldım ve yukarıdaki uygulamadan kendimce bir deneme yaptım.RealPlayer ile de mp4 olarak PC ye kaydetim.
  Gerçekten güzel bir uygulama,videolarım için değerlendirebilirim.
  Yalnız uygulamaya girildiğinde ”Yoğunluk var” diyerek Free kullanıcılara hemen izin çıkmıyor;bir iki denemeden sonra aktif hale geldi :)

 2. admin dedi ki:

  Real Player eskiden çok meşhurdu. Kullanmayalı epeyi oluyor. Net üzerinden gösterdiği filmleri kayıt edebiliyor mu ?

 3. Mehmet dedi ki:

  Sorunuz üzerine R.Player’da bir iki film fragmanına tıkladım kayıta izin veriyor.

 4. admin dedi ki:

  İyi bir özellik. Bunu da öğrenmiş olduk. Teşekkürler Mehmet Bey

 5. salim dedi ki:

  Süper bir anlatım olmuş. Paylaşım ve bilgilendirme için teşekkürler başarılar…

 6. admin dedi ki:

  Teşekkürler

 7. canbolat dedi ki:

  gerçekten minnettarım sizlere, bu siteyi kuranlara, çalışanlarına… teşekkürler

 8. canbolat dedi ki:

  real playerden indirdiğinizi yazmışsınız, bunu ücretsiz üyelik olarak mı yaptınız? yardım edermisiniz?

 9. admin dedi ki:

  İlginiz için biz teşekkür ederiz.

 10. Enes dedi ki:

  Tüh yaa vipidme.com sitesinde problem var anlamadım…buna benzer kolaylıkta alternatif varmı acaba?

 11. admin dedi ki:

  Buradan devam ediyor gibi görünüyor.
  http://ivipid.com/

 12. üye dedi ki:

  Bu üniversal,20th century gibi büyük şirketlerin introsu fakat bu şirketler telif hakkı istemesin sonra bunları kendi videolarımızda kullandık diye ?

 13. admin dedi ki:

  Tabi ki, üzerinden para kazanılabilecek türde “ticari” ürünlerde kullanmamak lazım. Bunun dışındaki amatör çalışmalarda sorun çıkmayacaktır.

 14. ali aliye dedi ki:

  Merhaba,
  Çalışmalarınız harika; Örneklemek, öğrenmenin en önemli adımlarından biri, şüphesiz. Telif hakları boyutunu göz ardı edersek, kopyalamak kendini aşmanın bir mihenk taşı veya moda deyimi ile milestone’u olabilir.
  Bence siz ve ekibiniz tam da innovative uçurumunun kenarına kadar yükselmiş siniz. Bırakın kendinizi ve yaratıcılığınızın kanatları açılsın.
  Bir de “SignIn” kapalı galiba,

  sEvgiyle,
  eCe
  :E)

 15. admin dedi ki:

  Merhaba. Bu güne dek aldığımız en özel yorum buydu sanırız. Teşvik edici övgü ve ilginiz için çok teşekkürler. Doğrusu “Sign In” özelliği kullandığımız kalıpla birlikte geliyor fakat bizim pratiğimizde bir özellik taşımadığı için kullanımı da gereksiz kalıyor. Belki ileride bir forum ortamı ekleyebilirsek o zaman…

 16. buket dedi ki:

  bu hala geçerlimi ?

 17. admin dedi ki:

  Linke tıkladığınızda site açılmıyor mu?

 18. Nihat dedi ki:

  çok güzeller en kısa zamanda yapıcam bi jenerik

 19. Harun dedi ki:

  aynen telif hakkı isterlerse ne olacak peki

 20. admin dedi ki:

  Kullanım şartlarını dikkatlice okumak gerek. Profesyonel bir işte kullanırsanız olmaz elbette :)

Yorum, Katkı ve Sorularınız