İyi Bir Fikir : Yüzük Kumanda


Aslında her elektronik cihaz gibi fareler de şimdikinden çok daha küçük imal edilebilirler. Fakat o zaman da avuç içi ile ergonomi bağını kaybedecekleri için “işe yaramaz” olacakları düşünülür. Şimdiki büyüklükleri bir anlamda kaderleri gibidir. Peki ya, küçültme fikrinden öyle hemen vazgeçmeseniz, hatta daha da ileri gitseniz… Bu kez o “dezavantaj” bir anda “avantaja” da dönebilir.

.

Fare ustası Genius‘un duyurduğu “Ring Mouse” internet’te büyük sükse yapmışa benziyor. Nedense bir sunum kumandası olma kapasitesi epeyi geri planda kalmış. Genellikle yeni bir fare konsepti olduğundan bahsediliyor. 2.4 GHz’lik kablosuz teknolojisi kullanan Ring Mouse, -adı üzerinde- bir yüzük gibi parmağınıza takılabiliyor.

.

.

Üst kısmında yer alan Opto Wheel Touch Control adlı 1000 dpi’lik optik sensor sayesinde baş parmağınızı oynattığınızda fare imlecini de hareket ettirmiş oluyorsunuz. Sensörün altında yer alan iki ufak buton da farenin sağ ve sol tuşları olarak kullanılıyor.

PC’ler, notebook’lar yanısıra, müzik, film, ve resimlerin gösteriminde, multimedya cihazları ve ev sineması sistemlerini de kontrol imkanı sağlıyor. Benim içinse her şeyden önce bir sunum uzaktan kumandası.

.

.

Profesyonel sunum kumandalarından fazlası, küçüklüğü, hafifliği, pil sorunu veya düşme ihtimalinin olmaması, sunucuya  daha fazla serbestiyet tanıyan pratik ve ergonomik yapısı. Aslında “profesyonel” sıfatı bu durumda hangisine yakıştı bilemiyorum.  Tek eksiği –o da ihtiyaç duyanlar için- laser pointer’ı olmaması.

.

.

Ürünle beraber ioMedia ayarlar yazılımı sunuluyor. Mikro boyutlardaki alıcısında 10 metre mesafede çalışabiliyor, USB üzerinden şarj ediliyor ve sadece 12 gr.

Son kullanıcı fiyatının 65TL olacağı belirtilmiş.

Kullanımına dair tek video, tanıtımının yapıldığı fuarda gerçekleştirilen amatör bir çekim.

.

.

Henüz piyasaya çıkmamış görünüyor. Resmi bir ismi veya internet sayfası yok. Umarım başına bir aksilik gelmemiştir. Ben çok sevdim. Asıl kumandamın yedeği olarak, çıkar çıkmaz bir tane edinmeye kararlıyım.

Sağlıcakla…

(İlgili Konu : Ne Donanımlar Sevdim, Zaten Yoktular)

Wall Street Institute

Yorum, Katkı ve Sorularınız