Particle Illusion Öğreniyoruz – 5. Bölüm / Yollar (2)


Particle Illusion derslerimize “yollar” konusunu tamamlayarak devam ediyoruz.

.

.

New’ düğmesine tıklayarak yeni bir proje başlatalım.

.

.

Sahneye (Stage) yeni bir emitter taşıyalım. Buna sağ tıklayıp, gelen menüden ‘Record Position’u seçelim (Kayıt pozisyonu)

.

.

Ne olacağını söyleyen bir uyarı penceresi çıkacak. ‘OK’e bastığımız andan itibaren sol tık işlevimiz yeni bir özellik kazanmış olacak.

.

.

Fare imlecimiz ile istediğimiz noktadan başlayarak sahne üzerinde gönlümüzce bir yol çizelim. Bu hareketimiz aynı zamanda (120 kare süre bitene kadar – 4 saniye boyunca) kodlanmış olacak. Yani, önceki yöntemlerde olduğu gibi,  emitter için uzun uzun yollar çizmek ve düzenlemekle uğraşmaktansa (işimizin çok hassasiyet gerektirmediği durumlarda) yolu kendi elimizle gösterip “bunu takip et” diyebileceğiz. (Deneyin)

Yolculuk esnasında kendi hız değişikliklerimizin de tamamen kopyalanmış olduğuna dikkat edin. 120 karelik süre bitmeden bu yol çizim işini sonlandırmak istediğinizde ikinci kez tıklamanız yeterli.

.
Kayıt biter bitmez bir yardımcı uygulama daha sahneyi alacak ve çizdiğimiz yolu yumuşatmak isteyip istemediğimizi (smoothing) soracak.

.

.

Sürgüyü sağa çekerek bu yumuşatma işini yapabilirsiniz. ‘None’ müdahalesiz, ‘normal’ orta derece, ‘extreme’ en çok yumuşatma demek. Deneyerek olacakları görün.

.

.

Geri ve İleri Al İşlemleri (Undo / Redo)

Şimdi “Geri Al” (Undo) düğmesini kullanarak sahnemizi emitter’siz haline geri döndürelim. Her tıklamada bir işlem geri alınır. “İleri git” (Redo) ile işlemler tekrar geri getirilebilir. 20 işleme kadar hafızada tutulur.

.

.

Particle Illusion’un anlatımının çok güç olacağını düşünüyordum. Fakat bu kez programın yardım dosyaları o kadar başarılı hazırlanmış ki, tamamen aynı içeriği takip ediyorum. Önce anlatılanları deneyerek görüyor, duruma göre bazı yerleri kısaltıyor, belki bazı yeni resimler ekliyor, bize uydurarak (adapte ederek) fazla zorluk çekmeden aktarabiliyorum.

Dikkatimden kaçmış ve bir önceki dersi erken kesmişim. “Yollar” konusu buradaki bahisle bitiyormuş aslında. Bir sonraki konu ise bu yazı ile bitmeyecek kadar uzun görünüyor. (Project Settings / Proje Ayarları)
O nedenle –kısa bir yazı olacak ama- bugün burada keselim. Sanırım tanıtımın hepsi bittiğinde geri dönüp yeniden bir düzenleme yapabiliriz.

Tüm bunları paylaşmamın nedeni, 2 – 3 gün arayla yayınlayabildiğimiz bölümlerimizi beklemeden daha hızlı yol almak ve İngilizce yardım dosyalarını kendiniz karıştırmak isterseniz menüden ‘Help / Help Topics’ yolunu takip etmeniz yeterli. Tamamen acemi bilgisayar kullanıcıları için hazırlanmış ve bu yönüyle bizlere iyi bir “eğiticinin eğitimi” örneği de veriyor aslında.

Devamı için tıklayınız

Sağlıcakla.

Wall Street Institute

Yorum, Katkı ve Sorularınız