ParticleIllusion Öğreniyoruz – 3 / Video Kaydetmek ve Key Frame


ParticleIllusion 3‘ün kullanımını öğrendiğimiz serinin üçüncü bölümünde ilk videomuzu kaydedecek ve bir emitter‘i hareket ettirmeyi göreceğiz.

.

.

Sahneye (Stage) bir emitter taşıyalım ve 1. frame’de (karede) durduğumuza emin olalım. (Değilse, “başa dön” düğmesini kullanabilirsiniz)

Kayıt için kırmızı düğmeye (Save Output) basıyoruz. Şimdi tipik Windows dosya kaydetme ekranındayız. Bilgisayarımızda istediğimiz bir klasöre gidebilir, (Save in satırındaki mavi ok ile) istediğimiz yere “kırmızı yıldızlı klasör” düğmesine basarak yeni bir klasör oluşturabilir, ona da isim verebilir (Yeni Klasör yazısının içini bir kez tıklayarak) sonra bu klasörü çift tıklayıp içine girebilir ve dosyamızı oraya kaydedebiliriz.

.

.

Daha önce filmimize bir isim vermemiz gerekiyor (File name satırı) Save as type ile başlayan “açılır satırdan” hangi formatta kaydedeceğimize de karar vermemiz de gerekecek. Film olarak AVİ’yi bir kez tıklayarak seçiyoruz. Diğerlerinin çoğu eğer “resim olarak” kaydetmek isteseydik kullanacağımız formatlardı. AVİilk kalıp” olmak için en uygun video formatı. Zaten hiçbir seçim yapmamışsak program varsayılan format olarak otomatikman AVİ’yi kullanacaktır. (Bir kez farklı format -örneğin WMV- kullandıysanız değiştirinceye kadar varsayılan format o olur) Zaten bu ikisnden başka video tip kayıt imkanı bulunmuyor.

.

.

Bu seçimleri bitirip ‘Kaydet’ tuşuna bastığımızda bir kez de AVİ video için -eğer dilersek- kullanabileceğimiz özelleştirme ayarları penceresi gelecek. Bir videoyu (dolayısyla AVİ’yi de) boyut, saniyede kare sayısı, sesli mi sessiz mi kaydedeceğimiz, sıkıştırma için hangi paketin kullanılacağı (codec) gibi bir çok farklı konfigürasyonda oluşturabilirsiniz. Aşağıda AVİ seçenekleri penceresini görüyoruz.

.

.

Bunlarla uğraşmaya hiç gerek yok. Varsayılan konfigürasyonda videomuzun ‘DV video encoder’ (AVİ’nin en az kayıplı sıkıştırma formatı) ile kodlanacağını görüyoruz. Bu format çok yer tutar ama projeniz uzun bir video değilse “ilk kalıp” için (çünkü bunu başka yerlerde malzeme olarak kullanmak da isteyeceğiz ve her kullanımda görüntü kaybı oluşabilecek) bence en iyisidir. Fakat bilgisayarınızda fazla yeriniz yoksa veya çok uzun bir video olacaksa bu bonkör formatı değiştirmek gerekebilir (Sağındaki ok işareti ile alternatifler listesini açın) ve örneğin ‘Helix Yuv’ ile başlayan konfigürasyonu seçin. Hangisini seçerseniz, penceredeki diğer ayarlar onu da özelleştirmenizi sağlamak üzere değişebilir. Fakat, eğer acemi kullanıcı iseniz bunlara dokunmanızı önermiyorum. Sonuç olarak ‘OK’e basarak bir sonraki pencereye geçiyoruz.

Hatırlarsanız projemizin ilk ve son karelerini tespit etmeyi öğrenmiştik. (Siz değiştirmediğiniz sürece ön tanımlı –varsayılan- değerler 1’den 120. Kareye kadar. Bu süre, saniyede 30 karelik bir video çekmekte olduğumuza göre toplam dört saniyelik bir uzunluk demektir) Belirlemiş olduğunuz başlangıç ve bitiş kareleri buraya da yansımış. Eğer isterseniz onları buradan da değiştirme şansınız hala var.

Back’ ile önceki aşamaya dönebilir, ‘Cancel’ ile kayıt prosedürünü iptal edebilirsiniz.

.

.

Adjust Frame : Çerçeve Ayarı

Sahnedeki gri renkli iç çerçeveyi hatırlayın. Film olarak bu sınırların içi kaydedilecekti. Bu düğmeye bastığınızda şu pencere gelecek. Üstteki sıfır rakamı ile (okları kullanarak) oynarsanız, videonun üst ve alt sınırlarını büyütüp küçültebilirsiniz. Alttaki sıfır aynı işlemi videonun sol ve sağ sınırları için yapar. Alışılmadık boyutları olan, çok özel bir projenin peşinde değilseniz bu ayarlarla oynamak bana sorarsanız risklidir. Her player’da oynamayabilir. Bunlara dokunmayın.

.

.

Bir önceki resimden devam edelim:

Compression / Sıkıştırma
Kısa videolar için kalıbımızı hiç sıkıştırmaya gerek yok. Çok uzun olacaksa ve çok yer kapladığını düşünüyorsanız (bu konu bilgisayarın konfigürasyonu ile de ilgilidir) o zaman, önce kutucuğu doldurup komutu aktifleştirebilir, sonra sürgüyü biraz daha gerilere çekebilirsiniz. Deneme / yanılma yöntemi ile en uygun değeri bulmaya çalışırsınız.

Save Alpha
Çalışmanızın başka videolar üzerine bindirilirken şeffaf zeminli olabilmesini sağlayacaktır. Buna karşılık, videonuzun boyutunu hatırı sayılır ölçüde artırır.

OK’e tıkladığımızda videomuz oluşturulmaya başlanacak. Bu sırada projemizin sahnede bir kez oynadığını seyrediyor olacağız. Kayıt yerine gittiğimizde verdiğimiz isim ve tercih ettiğimiz formatta bir video dosyasının oluşturulmuş olduğunu göreceğiz.

Emitter’i Değiştirmek / Key Frame

Bu kez emitter’imizin sahne üzerinde bir yerden bir yere gitmesini sağlayalım. Daha önce BluffTitler eğitimimizi gözden geçirenler bizim orada “durak” adını verdiğimiz, genelde bu tür programlarda “key frame” olarak geçen konuyu hatırlayacaklardır. Bu yöntemde videonun bir karesine gider (örneğin birinci kare) oraya bir yer belirleme işareti koyarsınız. Sonra örneğin 30′ uncu kareye gider bu kez farklı bir yeri gösterirsiniz. Videoyu oynattığınızda emitter’inizin 1 ve 30’uncu kareler arasında sizin istediğiniz noktadan başlayıp istediğiniz nokta biten yolculuğunu seyredersiniz. Arayı program kendisi otomatikman doldurmuştur. Bu kadar basit…

(ParticleIllusion bu “durak” kareler için hem ‘key frame’ hem de “position key” isimlerini kullanabiliyor. Biz de bundan sonra bu “belirleme” karelerine key frame –anahtar kare- diyelim)

Peki bahsettiğimiz işlem nasıl yapılıyor ?

Sıfırdan başlayalım. Programı açtık. 1. karedeyiz. Emitter’ler arasından “Star Trail 2”yi tek tık ile seçelim. Şimdi ön izleme penceresinde oynuyor. Yukarıdaki ok işaretimiz (Select A) basılı değil iken (imlecimiz sahne üzerinde daire şeklinde görünüyor iken) sahnenin sol üst köşesine yakın bir yere tıklayarak emitter’i bırakalım. Şimdi oraya da geldi. Bu kez en alttaki rakamlar üzerinde (1’de) duran küçük gri kareyi tutup 30 rakamının üzerine götürüyor (veya sadece 30’ün üzerini bir kez tıklıyoruz)  Kırmızı çizgi o noktaya gelmiş olmalı. Şimdi üstteki (Select A) düğmesinden imlecimizin işlevini değiştiriyor ve normal moduna getiriyoruz (Sahne üzerinde ok gibi görünecek) Emitter’in merkezindeki daireyi tutup, bu kez sağ alt köşeye yakın bir yere bırakıyoruz. Arada noktalı bir çizgi de belirmiş olmalı. (Her bir nokta videodaki her bir kare için emitter’in o an nerede olacağını gösteriyor)

.

.

Şimdi yukarıdaki yeşil “oynat” tuşuna basıp seyredelim. Hızla düşen bir göktaşımız oldu değil mi ? Sizin de aklınıza aynı şey gelmiş olmalı. Tam düştüğü noktada bir patlama olması gerekmez mi ? Artık bunu nasıl yapabileceğimizi hissediyor olmalıyız. Önce filmi durduruyoruz. Emitter’ler arasında 2. Klasörün 4. Sırasında bir tane var. Adı “Space Explosion 2”. Bunu tek tıkla seçiyoruz. 30’uncu kareye dönüyoruz. İmlecimizin modunu bir kez daha değiştirdikten sonra ilk emitter’imizin bu karedeyken sahnede durduğu yerin tam üzerine yeni emitter’imizi bırakıyor ve bir kez daha seyrediyoruz.

E hayırlı olsun ! İlk göktaşımızı düşürdük.

Buradayken çalışmamızı bir kez kaydedelim. En üstte soldan üçüncü (disket resmi) tıklayarak veya ‘File / Save’ yolunu takip ederek açacağımız pencerede projemize (dosyamıza) bir isim verip, bir de yer gösterip OK’e basalım.

.

.

Dosyamız “ip3” uzantısıyla kaydedilmiş olacak. Bir sonraki oturumda bu proje ile devam etmek istiyorsak, ‘File / Open’ komutuyla bulunduğu yerden çift tıklayarak açabiliriz.

Devamı için tıklayınız

Sağlıcakla…

Wall Street Institute

88 Comments

 1. admin dedi ki:

  Bilgisayarınızda bir codec paketi yüklü mü? Mesela KLite Codec Pack’i deneyebilirsiniz.

 2. İSA dedi ki:

  bnce yok nerden indirebilirim

 3. TuBa dedi ki:

  admin bey uzun denemeler yaparsak ses gelir dediniz ama 6 ay geçti hala eskisi gibi bişeymi eksik

 4. İSA dedi ki:

  çok salun işe yaradı. ama tuba hanımın dediği gibi denemeler çok denemeler yaparsak düzelir dediniz düzelmedi.

 5. admin dedi ki:

  İsa Bey biraz açabilir misiniz? İşe yarayan nedir ve çözülemeyen konu hangisi? Çünkü birlikte pek çok konunun üzerinden geçtik.

 6. İSA dedi ki:

  videoyu çıkardıktaan sonra hızlı oynuyor.
  bide videoda ses yok çok denemeler yaptım ama halen yok

 7. admin dedi ki:

  Bunların hepsi codec sorunu gibi geliyor bana. Tabi bir de Particle Iluusion’un çok kısıtlı sayıda formata destek veriyor olması. Programın bir özelliği de içinde çalışırken sesin duyulmaması, ancak çıktı olarak alındığında duyulabilmesi ama anladığım kadarıyla siz çıktıda da ses olmadığını söylüyorsunuz. Biraz kulağı tersten göstermek gibi olur ama sesi videoya sonradan yüklemenin de mümkün olabileceğini akılda tutalım. Yalnız video orijinal hızında ilerlemiyorsa o da imkansızlaşır. Bu konuda söyleyebileceğim fazla birşey yok. Bakalım diğer okuyuculardan bir çözüm gelecek mi.

 8. İSA dedi ki:

  videoyu mp3e çevirip sonra particleden çıkardığım videoyla birleştiririmde video hızlı oynuyor ama eskiden hızlı oynamıyordu.peki çok sağolun inşallah öğrenirim

 9. admin dedi ki:

  Peki normal hızda oynadığı zamanki orijinal videoyu hiç değiştirmeden mi kullandınız? Çünkü o zaman program ayarlarında bir farklılık var demektir. Yoksa bu defaki video yeni bir video muydu? O zaman da sorun bu defaki videonun formatında demektir.

 10. İSA dedi ki:

  evet hiç bişeye dokunmadım aviye çevirip yaptım çıkarttığımda hızlı oynuyordu. defaki video formatı ne?
  bide nasıl düzeltecem

 11. admin dedi ki:

  İsa Bey hiçbir şey yapmadım diyorsunuz ama AVİ’ye çevirdiğinizi de söylüyorsunuz. Çoğu zaman sizin sorunlarınızı tam anlamak güç oluyor. Daha doğrusu anlayabilmek için önce uzun uzun sorup deşmek gerekiyor. Daha etraflı yazmazsanız hele böyle uzaktan çözüm bulmak çok çok güç. Tekrar soralım. Daha önce, sorun yaşamadığınız video ile (arada format atmış ve bir codec paketi yüklemiştiniz) şimdi hızlı oynayan video bire bir aynı mı?

 12. İSA dedi ki:

  size video yollayamazmıyım anlatarak olmuyor görmeniz lazım

 13. admin dedi ki:

  Keşke o kadar vaktimiz olsaydı ama bizim için zaman o kadar kısıtlı ki.

 14. İSA dedi ki:

  videolarımı hazırladım ve birleştirmek istiyorum.
  bana video geçişli efekt ve video üzerine yzı yazabileceğim programlar söyleyebilirmisiniz.[movie maker.AVS video edior dışında]kaç tane program biliyorsanız bekliyorum [okul yarışmalarına girecem………

 15. admin dedi ki:

  Bu dikkatinizden kaçmış olmalı. İhtiyaçlarınızı karşılayacaktır.
  http://www.egiticininegitimi.net/2010/07/02/video-kurgu-1-ulead-videostudio-pro-xp3/

 16. İSA dedi ki:

  YA BUNUN BOYUTU ÇOK FAZLA İNDİREMEM BEN BUNU BANA 150MB VE ALTINDA PROGRMLAR SÖYLEYEMEZMİSİNİZ??????

 17. admin dedi ki:

  Üzgünüm. Benim bildiklerim bunlar. Tabi daha yüzlercesi vardır. İnternet’te kısa bir araştırma yaparak bir çoğuna ulaşmak mümkün. “ücretsiz video montaj” şeklinde aratırsanız mutlaka pek çok alternatif çıkacaktır.

 18. ömer dedi ki:

  merhaba. ben ömer faruk. bende demosu var. video nasıl eklicem yardımcı olurmusunuz.!

 19. admin dedi ki:

  Ömer Bey, sol üst köşedeki siyah kutucuğu tıklayarak ekleniyor.

 20. Burak dedi ki:

  Kaydettiğim zaman videoda görüntü yok. Nasıl düzeltebilirim?. Siyah ekran geliyor sadece

 21. admin dedi ki:

  İlginç bir durum. Sanki codec sorununa benziyor. Farklı oynatıcılarda denediniz mi? Mesela şuradan indirip kuracağınız VLC Player’ı deneyin bir kez de. Eğer biri oynatamıyor, bir başkası oynatıyorsa codec sorunu olduğunu anlayacağız demektir.
  http://www.videolan.org/vlc/

 22. Burak dedi ki:

  Tekrar aynı sorun var gom,vlc falan denedim . 3 sn. siyah ekran çıkıyor sadece.

 23. admin dedi ki:

  Peki, akla gelen iki soru var. Videoyu oluştururken format seçenekleriyle oynadınız mı? Bir de bu programdan aldığınız tüm videolar hep böyle miydi yoksa önceleri oluyordu da bu kez mi terslik çıktı?

 24. Burak dedi ki:

  Hallettim sanırım.Şuan bi sorun yok neden olduğunu anlamadım ama :)

 25. Burak dedi ki:

  Şimdi anladım galiba tekrar oldu . Resim boyutuyla alakalı. Küçük resimlerde bir sorun olmuyor. Büyük boyutlarda uyarı veriyor sonra 3sn siyah ekran oluyor . Bunu nasıl halledebilirim ?

 26. admin dedi ki:

  Uyarıda ne yazıyor, aktarabilir misiniz?

 27. EmreKAYA dedi ki:

  Merhabalar öncelikle Endüstri meslek lisesi 2. sınıftayım okulumuz yarışmaya katılıcak benide alıcaklar . 4 kişiyiz toplam okulu temsil edicez . ben bu programı daha önce az çok kullanıyordum şimdi video atamıyorum içine 29 frp 30 frp hata veriyor MP4 uzantılı videomu AVI dönüştürdüm bu hatayı verdikten sonra bir de uzantı hatası veriyor anlıyamadım yardımcı olabilirmisiniz ?

 28. admin dedi ki:

  Bu yazılımın en büyük derdi de bu zaten. İçine alacağı video konusunda fazla seçici. AVI’ye çevirmiş olsanız bile acaba FPS değeri veya çerçeve büyüklüğünü beğenmemiş olabilir mi? Bir de şuradaki yazımızda anlatılan programcığı kullanın ve AVI’yi seçtikten sonra başkaca hiçbir alt ayar ile oynamadan deneyin bakalım.
  http://www.egiticininegitimi.net/2009/09/21/video-donusturmek/
  “Uzantı hatası” verirken tam olarak nasıl bir uyarı çıkıyor? Çıkan yazıyı burada paylaşır mısınız?
  Particle İllution “….” uyarısı (veya warning)
  şeklinde yazarak bu sorunu bir de internette aratmayı düünüyorum.

 29. uğur dedi ki:

  ıp3 formatını hangi program çalıştırır media player hata veriyo kaydederken ıp3 formatında kaydetiyo nasıl mp4 olur lütfen yardm edin

 30. admin dedi ki:

  Uğur Bey ip3 formatı bir video dosyası değil, ParticleIllution’un kendi dosya (porje) formatı. Orada yaptığınız çalışmayı daha sonra kaldığınız yerden sürdürebilmek için açtığınızda önceki herşeyin kaydedilmiş halde karşınıza getirildiği (Word, Excel gibi) bir format. Oradaki çalışmalarınızı video olarak görmek istediğimizde bunu sağ üst köşedeki kırmızı düğmeye (Save Output : Dışarı aktar) basarak (veya Action / Save output yolunu kullanarak) ulaşcağınız video formatlarından birini seçerek yapabilirsiniz.

 31. Emin dedi ki:

  Bu açıklamalı yazınız için teşekkür ederim.Kullanıcı yorumlarına ve sorulara sabırla yanıt vermeniz takdire şayan doğrusu.Elinize, emeğinize sağlık.

 32. admin dedi ki:

  Biz teşekkür ederiz.

 33. Dursun Ali Türk dedi ki:

  Merhaba;
  Bu programı kullanabiliyorum ama save yaptığımda kaydetmiyor

  10-15 dakikayı geçen videolarda program çöküyor.

  Bu sorunlara bir çözüm varmı .

 34. admin dedi ki:

  Belki bilgisayarınıza daha fazla ram takviyesi yararlı olabilirdi. Bu tür render işlemleri bilgisayarlar için çok zorlayıcı işlemler. Videoları daha kısa parçalar halinde oluşturup sonradan birleştirmkeyi de deneyebilirsiniz.

 35. aykut ay dedi ki:

  ADMIN ben sımdı fotograflardan baska bır programdan slayt hazırladım avi ye dönüstürdüm partis programdan da efekler vermek ıstıyorum ama bır turlu vıdeo yu programın ıcıne kayıt edemırorum defalarca sıldım kurdum programı olmadı yöntemimi bilmiorum nerde yanlıs yapıorum onuda bır turlu cözemedim uzantı avi ama bampip gibi bir hata veriyor lutfen yardım et bugun o sslaytın hazırlanması lazım evlenme teklifi etmem lazım 14 subatta :(

 36. admin dedi ki:

  Aykut Bey, sonu AVI olması her zaman aynı şey değil. Kendi içindeki parametrelerinde farklılıklar olabilir ve program o yüzden içine çağıramıyordur. En iyisi “ücretsiz video converter” (dönüştürücü) programlardan bir tane edinin (Any Video Converter olabilir) ve elinizdeki videoyu bir kez de bu program ile tekrar düz AVI’ye dönüştürüp öyle deneyin. Yeni sürümü çok az farklılıklar gösteriyor ama bu minik programı daha önce incelemiştik. http://www.egiticininegitimi.net/2009/09/21/video-donusturmek/

  Yeni arayüzde video ekle komutu ile başlayacaksınız. Videoyu çağırdıktan sonra sağ üstteki “Profil”den “Video Files”ı seçecek, sonraki adımda en sağdaki küçük siyah oku tıklayarak listeyi açacak ve oradan da “Özelleştirilmiş AVI Filmi”ni seçip “Dönüştür”e tıklayarak işlemi başlatacaksınız. Dönüştürme bittiğinde kaydedilen yerin penceresini açayım mı diye sorar. Bunu onaylayıp yeni videoya ulaşabilirsiniz.

  Bir deneyin bakalım. Ayrıca umarız herşey gönlünüzce olur.

 37. aykut ay dedi ki:

  admın sen bıtanesın yaaaaaaa yemın edıorum bakk helal be sana allah gönlune göre verır hem is hayatında hem es hayatında sevılıosunn allah bin kez razı olsun yaptım avı ama 11 kb sı baska formatta 48.64 kb olcagına 37.54 kb oldu yanı anlıcagın hepsı avıye dondu ve eklendı cok tesekkurler

Yorum, Katkı ve Sorularınız