AuthorStream’den Sunum Örnekleri – 1


Sunum örnekleri derlediğimiz paylaşım siteleri dağarcığımıza AuthorStream‘i de katmış bulunuyoruz. Bu incelememizde iki eğitim, iki de firma sunum örneğimiz var.

.

.
İlk sunum iyi (yeterince hızlı) başlamış kötü (yavaşlayarak) bitirmiş. İnsanlar yavaş hareket eden efektleri neden bu kadar seviyor gerçekten anlamak mümkün değil. Sanırım kendi seyir zevkleri için. Başarmış olduğu, beğendiği bir işi sindire sindire görmek, seyretmek istiyorlar. Başkalarının da aynı keyfi alacaklarını düşünüyorlar. Bana kalırsa bu yanılgı sunum hazırlamada her zaman bir numaradaki tuzaktır. Unutmayalım, hedef kitlemiz kendimiz değilz, karşımızdaki insanlar. Aşağıdaki örnek aslında hiç fena olmayacakmış. Ama bu kez seyirci olarak yorumlayın lütfen… Son slaytlar sıkmıyor mu ? Daha kötüsü insanı konudan kopar mıyor mu ?
.

Photosynthesis

.
İşte budur… Matematik gibi soyut bir kavramı somut figürlere dönüştürerek anlamayı kolaylaştırıyor. Gereksiz bir şey yok, yeterince hızlı, (eğitim sunumlarında ideal hız budur) Renkleri işin doğasından gelen bir karmaşayı düzenlemekte başarıyla kullanmış. Güzel bir eğitim sunum örneği. Tek sorun slayt üzerinde küçük boyutlarda çok şey olması. Belki daha fazla slayt kullanıp, her birine taha az (ve daha büyük) malzeme yerleştirilebilirdi.
.

UPCH clase de la semana 5

.
Bir katalog sunumu için iyi yöntem. Slaytın belli bir alanını thumbnail (tırnak resimlere) ayırırsınız. Hangisine tıklarsanız onun sayfasına gidebilirsiniz ama müdahele olmadığı sürece zaten sırayla gösterime gireceklerdir. Böylece müşterinin “şuna tekrar bakabilir miyiz” diyebilmesi mümkün olur. Geçiş efekti olarak “soluk” giriş ve “soluklaşarak” çıkış iyi seçim. İste sunum yapmanın müşterinin eline bir katalog tutuşturmaktan farkı. Birinde bir sayfayı çevirdiğinizde karşınıza bir resim geliyor. Üstelik ciltlenmiş olduğu için biraz bombeli, yani yamuk, perspektifi bozulmuş. Işık nereden gelirse gelsin, bu bombe yüzünden resmin bir kısmını da o bozuyor. Diğerinde aynı resim fondaki müziğin eşliğinde, sahneye etkileyici bir şekilde çıkıyor. İnsanı o ürüne cezbetmek açısından hangisi avantajlı ?
.

Equi Expo Group presentation

.
Bir de buradaki efektlerin süratine bakın. Bu derecedeki sürat (her zaman, her yerde uygun olmayabilir) o derece “dinamizm” katıyor ki, marka aslında belki de sadece bu dinamizmden nemalanıyor. Yoksa, ürünlerin bazılarını göremiyoruz bile… Eğer amaç bu ise, uygun…
.

Levis_02

.

Wall Street Institute

Yorum, Katkı ve Sorularınız