Epson’dan Eğitimde Sinevizyon ve Akıllı Tahta Sorunlarına Karşı Akıllı Bir Çözüm


Donanımhaber sitesi geçtiğimiz günlerde Epson Türkiye yöneticisi Sevil Kanat ile bir söyleşi gerçekleştirmiş ve videosunu yayınlamıştı. Bu videonun 16-24 dakikalar arasındaki bölümünde eğitim kurumları ve organizasyonlarında klasik projeksiyon ve akıllı tahtaların sorunlarına karşı Epson’un oldukça dikkat çekici bir ürün serisinden söz ediliyordu. İzlediğim kadarı benim için yetti ve ürünü kendi organizasyonlarımız adına mimlediğimi söyleyebilirim.

.

Okullar, özel eğitim kurumları veya kurumların eğitim bölümleri mensubu iseniz öncelikle videonun bu 8 dakikalık bölümünü seyretmenizi öneriyorum.

Türkiye’nin okullarda projeksiyon kullanımında Avrupa’da ilk beşte olduğunu, ülke içinde yıllık 120 bin projeksiyon satışının % 65-70’inin eğitim sektörüne gittiğini duymanın sevindirici olduğunu belirtelim.

.
Bu yazıyı söyleşinin varlığını duyurmak üzere kaleme almaya başladım fakat göreceğiniz üzere, deyim yerindeyse aldı başını gitti.  Sorun şu ki, videoda “eğitim” için lanse edilen ürünlerin adı geçmiyor. Türkiye sitesinde peşine düştük ve şu iki ürünün kastedildiğini tespit edebildik. EB 450wi (KDV dahil 2.000 TL civarında) ve EB-465i (KDV dahil 700 TL civarında) Doğrusu fiyatlar çok da makul geldi bana. Kanımca bunu iki etkene bağlamak mantıklı. Birincisi akıllı eğitim ekipmanlarına yapmakta olduğu yatırımlarla üreticilere çok iyi bir pasta sunan Türkiye pazarı için sıkı rekabet kaygısı ve projeksiyon cihazlarında tüm dünyada en çok aranan özellik olan video oynatım kalitesi (ev sineması) kaygısı ve buna bağlı ek yatırımların bu pazarda birinci öncelik olmaması.

.

.

Ürünlerin önemli iki özelliği, tavandan tahtaya dikey mesafede 16 cm’ye kadar yaklaştırılarak gölge oluşumunu asgariye indirmesi.

.

.
Ve tabi sunumlara interaktivite katan “akıllı kalem”. Epson bu ürüne EASY INTERACTIVE PEN adını vermiş. Aslında önce bu kalemi bağımsız olarak elde debiliyor ve her ürünle kullanabiliyor muyuz diye bakındım. Sunum kumandalarımız iyiydi hoştu ama böyle yazı yazamıyorlardı. Bu işleve de çok ihtiyaç duyulan eğitimler olduğunu dikkate alırsak iyi bir ikili olurlardı.

.
Epson sitelerinde kalem hakkında ayrıntı bulabilmek mümkün değil. Nedir, ne işe yarar, interaktivitesi nereden geliyor, yazı yazmaktan başka yeteneği var mıdır? İnternet’te gezindikçe kalemin ayrıca satın alınabildiği pek çok site görmek mümkün oldu fakat yine adı ve fiyatı (55 USD) dışında, özellikle de bağımsız kullanılıp kullanılamadığı hakkında bilgi yoktu.

.

Yıllardır bilgisayar dergilerini takip ederim. Editörlerden en sık duyduğumuz şikayet, en bilinen markaların bile, hem de kendi ürünleri için birinci elden bilgilendirme konusunda ne kadar zayıf kalabildikleri olmuştur. Meğer ne kadar haklılarmış. İnsanın internet çağında basit teknik bilgilere hala bu derece zor ulaşabilmesi inanılır gibi değil. Yine de her zaman büyük markalarla çalışmakta fayda var. Küçük, adı duyulmamışların bir de sürücü sorunları vardır ki düşman başına…

.

En nihayet, bir yabancı sitede, ayrıntılı yazılmış bir kullanıcı tecrübesi ile karşılaşınca düğümler çözülmeye başladı. 450wi’nin aynı anda kullanılabilen iki adet kalem ve yazılımıyla geldiği anlatılıyor.  (Türkiye broşüründe bir adet olduğu belirtilmişti. Bu yüzden, satın alırken cihaz başına 2 kalem pazarlığı yapma kararı verdim :)

Üst seviyede hızlı ve doğru yanıt veren ürünler oldukları belirtilmiş. Görüntüde bir köşeye yerleşen özel menüsü üzerindeki ikonlar tıklanarak kalem veya fare moduna geçilebildiği belirtilmiş. Üzerinde bu amaçla bir çevirme düğmesi olmaması eksi sayılmış. Aynı menü üzerinden kalem özellikleri değiştirilebiliyormuş. Fare modundayken bilgisayar ile etkileşim konusunda sadece ‘sağ tık’ işlevi benzetmesi yapılmış. Bundan çok şey çıkarmak mümkün olmadı. Anladığımız anlamda bir farenin tüm özelliklerini taşımadığını, yine de bir takım kumanda yetenekleri gösterebildiğini sanıyorum. İlginç bir ayrıntı da fazladan 100 USD vererek daha kapsamlı bir yazılım temin edilebildiği bilgisi. (Bu oldukça tuhaf geldi. Bu kadar para ek özellikler için epeyi fazla. Daha önce böyle bir uygulamayı ise doğrusu hiç duymamıştım. Bunu kalemin gerçek üreticisinin başka firma olması ihtimaline bağlıyorum)

.

.

.

Tabi ki ürünlerin üzerinde düşünmeye değer daha bir çok özelliği bulunuyor. Ayrıntılı incelemek için Epson’un sitesinde gezinirken şu rehber bilgilere ihtiyacınız olacak.

Sitedeki arama kutusuna “eğitim” yazın. Çıkan sonuçlardan projektörleri seçin. Gelen 20 civarı ürün arasında (2 sayfa) “eğitim için etkileşim” ibaresi bulunanları “karşılaştırma tablosuna” göndererek inceleyin. Bu şekilde aynı anda 3 ürünü tek tabloda kıyaslayabiliyorsunuz.

.

Rakamlarla belirlenmiş ürün isimlerinin sonundaki “w” ibaresi widescreen : geniş ekran, “i” ibaresi ise akıllı kalem uyumluluğu anlamına geliyor.

Okullarda çocuklar uzun sürelerle bu görüntülerin karşısında bulunacakları için seçilecek ürünlerde 3LCD teknolojisi göz sağlığı açısından daha uygun. Özel eğitim kurumları ve kurumsal eğitim departmanlarında ise aynı insanlara ancak kısa süreler eğitim verilen yerler oldukları için bu kriter önemsenmeyebilir.

.

.

Sunumun kendisinin daha önemli olduğu ortamlar için widescreen geniş ekran tercih edilmeli. Çünkü bu ölçüler insan bakış alanını tam olarak örterek konunun içine girilmesini ve konsantrasyonu sağlıyor. Sunucunun sık sık görüntüye girerek veya ilgiyi üzerine alarak bu bakış açısını sürekli bozacağı eğitim ortamlarında şart olmaktan çıkıyor ama hala tercih sebebi.

460’ların ışık güçleri 3000 ansi lümen ve ekran büyüklüğü 102 inç’e kadar büyüyebiliyor. Fakat ekran boyutu 4×3 (çözünürlük 1024×768)

450’ler 2500 ansi lümen ışık gücü, 97 inç’e kadar ekran böyüklüğü ve 16×10 (widescreen) ekran boyutu (1280×800) sağlayabiliyor

Lamba ömrü ekonomik modda 3500 saat civarı. Işıklı ortamlar için sınır sayılan 2500 ansi lümen zaten cihazın da üst sınırı. Ekonomik modda %30 kadar parlaklık düşüşü oluyor. Belki biraz da ortamda loşluk sağlayarak bu değer sizin için tolerans sınırında ise 1000 saat kadar ek lamba ömrü anlamına geliyor. (Cihazın 2 yıl, lambanın ise 1 yıl garantisi var)

Parlak mod’da 35 desibel, ekonomik modda ise 28 desibel’lik gürültü için yukarıda linkini verdiğimiz incelemede “ilgi dağıtıcı boyutta olmadığı” belirtilmiş.

Tüm ürünlerde bir usb aparatı ile kablosuz bağlantı sağlanabiliyor olması ayrıca dikkat çekici. Bu aparat “isteğe bağlı” denilmiş. Buradan ayrıca ücretlendirildiğini anlıyoruz.

Ürünlerin 6 kg civarı ağırlıkları ile taşınabilir olmaktan çıktıklarını da not düşelim.

Sağlıcakla…

Wall Street Institute

2 Comments

  1. Abdullah dedi ki:

    EPSON EB 465i modelinin fiyatı yaklaşık 5milyardır. Fakat bazı kötü niyetli sitelerde 700TL den satılıyormuş gibi gösteriliyor. Halbuki o siteden almak istediğinizde de “yok, kalmadı” gibi ifadelerle karşılaşıyorsunuz. Sırf ortalığı bulandıran ve yanlış bilgi edinmemize sebeb olan o malum siteyi kınıyorum. Kendi reklamını yapmak ve arama sitelerinde öne çıkmak için böyle yapıyorlar.
    Ama şunuda belirteyim Epson’un bu ürünü 5 milyara pahalı gözüksede fiyat normal. Çünkü diğer markalardaki bu ayarda ürünlerin fiyatları da böyle. Epsonun bu aletinde “Ultra short throw” özelliği var. Bu, yaklaşık 60cm den gösterim demek. “Short throw” özelliği ise yaklaşık 120-180cm den gösterim demek. Diğer markalarda “Short trow” öellikli modeller bile yaklaşık bu fiyatlara satılıyor.
    NOT: Normal projeksiyonlarda en kısa gösterim mesafesi yaklaşık 200-250cm dir.

  2. admin dedi ki:

    Çok kıymetli bilgiler bunlar. Dikkat edelim. Uyarılarınız için çok teşekkürler.

Yorum, Katkı ve Sorularınız