PowerPoint Sunum Örnekleri 20 – Web Görünümü (Linkler)


Presentation Load‘dan gelen e-postada yeni bir şablon (tema) tanıtılıyordu. Slayt üzerinde “index” şeklinde sekmeler yerleştirilmiş ve tıklandıklarında gerçekten yeni bir sekme açılıyor hissi doğuyor.

.

.

Fikir güzel, 9 USD fiyat çok pahalı değil fakat bunu neden kendimiz yapmayalım ?

.

Hatta biz daha da ileri gidelim ve PowerPoint‘in “link verme” özelliğini kullanarak, sadece sekmeleri değil, tıklandığında tüm bağlantıları çalışan bir web sitesini canlandıralım.

.

.

Hazırladığımız sunum örneğini buradan indirebilir ve arka planını inceleyebilirsiniz. SlideBoom‘a gönderdiğimiz aşağıdaki hali ile incelemek yanıltıcı olacaktır. Ne yazık ki, Flash formatına çevrildiğinde boşluklara tıklanması halinde bir sonraki slayta geçmeye izin doğuyor. Oysa sunumumuz üzerinde sadece linkler işlemeli ve sıra gözetilmeksizin sadece tıklanan bağlantıya gidilmeli. (Orijinalinde böyle) Aşağıdaki SlideBoom versiyonunda da -boşluklara tıklamadığınız sürece- aynı etkiyi görebilirsiniz. Yalnız o kadar küçüldü ki, izlerken “tam ekran” moduna geçmenizi öneririm.

.

.

Bu “canlı” internet sitesi görüntüsünü bir notebook monitörüne hatta bir akıllı telefon ekranına yerleştirerek sunumu daha da ilginç kılabilirdik.

.

Link verme konusu ile ilgili açıklamaları “Sunum Örnekleri 15” başlıklı yazımızda yapmıştık.

Sağlıcakla…

Wall Street Institute

4 Comments

 1. t.becker dedi ki:

  nice – but i’ve bad experiance with presentationload – not really helpful (phone service and email), arrogant ceo’s and so on – so i look for other sides and i found http://www.ppt-to-go.com – and it’s free :-)

 2. admin dedi ki:

  Thanks Tom. Our works for showing some technic only, not include esthetic :) I have reached some nice templates by your adress. Thank you again.
  Tom’un verdiği linkte ücretsiz şablonlar bulunuyor. Basit bir üyelik sisteminin ardından indirebiliyorsunuz.

 3. stormman dedi ki:

  Sunuma bir anlam veremedim site içeriği gibi olmuş. Örnek adını taşıdığına göre daha farklı olmalı değil miydi acaba?

 4. admin dedi ki:

  Merhaba. Sorunuz için teşekkürler.
  Bu örnekte PowerPoint’in “link verme” özelliğini işledik. Söylemeye çalıştığımız şuydu. Bu özelliği kullanarak bir sitenin canlandırmasını bile yapabiliriz. Konu aslında ücretle satılan ve çok daha azını sunan bir şablon dolayısıyla açılmıştı. Biz ise bunun ücret ödemeyi gerektirecek kadar zor bir iş olmadığını, istersek daha karmaşık görünen örnekleri bile kolayca oluşturabileceğimiz idi. Aklınıza takılan herşeyi sorun lütfen.

Yorum, Katkı ve Sorularınız