Particle Illusion Öğreniyoruz – 1 / Kurulum ve Çalıştırma


Programların nasıl kullanıldıklarını anlattığımız yazılım bölümümüzde sırada resim ve videolarımıza binlerce (doğru okudunuz) hazır görsel efekt ekleyebileceğiniz, bunları özelleştirebileceğiniz Particle Illusion kullanımı var.

.

.

Bu program ile efektlendirilmiş bazı videolar için şuradaki Google arama sonuçlarına göz atabilirsiniz. Genellikle gençlerin bilim kurgu hevesi taşıyan denemeleri ile karşılaşacaksınız. Biz ise programın güçlü yeteneklerini eğitim görselleştirmelerinde bir çok farklı şekilde kullanabiliriz.

İlk örneğimizde durağan bir fotoğrafa katabileceklerimiz var.

.

Program 399 USD. Akademik kullanımlar için %50 indirim yapılıyor. Deneme sürümünde 30 gün kısıtlamasız kullanım hakkı veriliyor. (İmaj alma yöntemimizle bu süreyi uzatabildiğimizi hatırlatırım)

2000, XP, XP 64-bit, Vista, Win 7, Macintosh PowerPC G4, G5 (G3) veya Intel Mac. OS X 10.2.8 ve üstü işletim sistemleri destekleniyor.

Şimdi aşağıdaki bağlantıyı tıklayarak programın sitesine gitmekle başlayalım.
http://www.wondertouch.com/

.

Deneme sürümü indirmek için ‘Download / Free trials’ yolunu takip edin. Solda “ParticleIllusion 3.0 Demo” yazısının altında işletim sisteminizi (Windows veya Mac OS) tıklayın. Sayfanın altlarına doğru bu kez ‘Download the particleIllusion 3.0.4 Windows demo‘ yazısını tekrar tıklamalısınız. (Sitelerdeki güncellemeler ile zaman içinde bu yollar da değişmiş olabiliyor. Yine de zor olmayacaktır)

Sürecin bir yerlerinde bir üyelik formu doldurmanız istenebilir. (Ben daha önceden üye olduğum için otomatik tanıdı ve istemedi) Bu takdirde bilgileri doldurup onaylamalısınız. Bu süreçte e-posta adresinize bir “indirme linki” gönedirilip onu tıklamak yöntemiyle indirmeniz de istenebilir.

13.2 MB boyutlu “pIllusion_304_demo.exe” isimli dosyayı indirip kuruyoruz.

.

Programı her başlattığımızda önce şu küçük pencere çıkacak. Bunun bir deneme sürümü olduğunu ve bu gün itibariyle 30 günümüz kaldığını söylüyor. ‘Continue’ ile devam edeceğiz.

.

.

Demo sürümün özelliklerinden bahseden bir küçük pencere daha açılıyor.

.

.

Bize deneme sürümünün tamamen kısıtlamasız ve işaretlemesiz, 30 gün süre ile çalışacağını, programın bu haliyle en temel hazır efekt arşivini de beraberinde getirmiş olduğunu, istersek daha düzinelerce kalıbın ayrıca indirilebileceğini, bunu yapmanın en kolay yolunun güncellemeleri otomatiğe bağlamak olacağını, bunu kendi dilediğimiz zaman da ‘Help’ menüsünden ‘Check for Updates’ (Güncellemeleri kontrol et) komutu ile yapabileceğimizi söylüyor. Eğer OK’e basarsak şöyle bir güncelleme penceresi ile karşılaşıyoruz.

.

.

Üç tip güncelleme var. En solda (Free Emitter Libraries) ücretsiz olan “emitter” (hazır efekt kalıpları) güncellemeleri. Bunları gönül rahatlığıyla ‘Select All’ diyerek topluca seçebilir ve ardından ‘Download & Install’ ile indirilip yüklenmesini sağlayabiliriz. (Her türlü aksiliğe karşı, programı iyice öğreninceye kadar bu aşamada güncelleme yapmayalım)

İkinci sütunda (Application Updates) efektlerin değil, programa yeni özelliklerin, yeteneklerin eklendiği “uygulamaların” yüklenmesi söz konusu fakat biz zaten en güncel haliyle yüklemiş olduğumuz için henüz yeni bir ilave çıkmamış görünüyor. Olsa idi aynı yöntemle onları da ekleyebilirdik.

Üçüncü sütunda ise (Pro Emitter Libraries) profesyonel yani ücretli kalıplar bulunuyor. Birini seçtikten sonra ‘More Information’a basarak hakkında daha fazla bilgi edinmek mümkün olabiliyor.

Automatically check for updates every … days’ kutucuğu dolu kalırsa arada yazan sayı kadar gün aralığı ile otomatik güncelleme arayışına çıkılacak demektir. En iyisi kutucuğu boşaltalım ve ‘OK’ ile bu pencereden çıkalım.

.

En nihayet program penceresi ile karşı karşıyayız.

.

Büyütmek için tıklayınız

.

Biliyorsunuz, ilk yazıda programların genel bir tanıtımı ve kurulumunu açıklamakla yetiniyor, kullanımına yeni bir yazı ile başlıyoruz.

Bu esnada sağ alt sütundaki küçük resimleri tek tek tıklayarak elimizde ne gibi efektlerin bulunduğunu görmek, bunları şimdiden nerelerde kullanabileceğimizi düşünmek ve sadece eğlenmekle geçirebiliriz. Üstelik, daha alttaki sarı klasörlerin hepsi de bunlarla dolu… İlk ipucumuzu bırakalım. Kenarlarından sürükleyerek bu efekt penceresini daha da büyütün ve ekranda farenizin imleciyle yollar çizerek seyredin.

.

Çıkışta üç pencere daha geçmemiz gerekiyor. İlki tanıdık, başta çıkan, diğerleri, kaç günümüz kaldığını söyleyen…

.

.

Sonra fiyatı belirtip, dilersek tıklayabileceğimiz satın alma linklerini gösteren.

.

.

Deneme sürümünde maalesef programa her giriş ve çıkışta bu seramonileri gerçekleştirmek zorundayız.

.

Program kullanımlarını anlattığımız dizilerimizde iki yazı arası bazen bir kaç gün alabiliyor.

.

Devamı için tıklayınız

Sağlıcakla…

Wall Street Institute

29 Comments

 1. kemal dedi ki:

  Kardeş hazırlamış olduğun ders mükemmel, ellerine sağlık.

 2. admin dedi ki:

  Çok teşekkürler.

 3. SALİH dedi ki:

  ya ben açıyorum olmuyor
  Demonstration period exceeded.
  diye yazı çıkıyor

 4. admin dedi ki:

  30 günlük deneme süresini mi bitirdiniz acaba? Bu takdirde yeni bir hesap açarak (yeni bir e-posta hesabıyla) tekrar kurmanız gerekebilir.

 5. SALİH dedi ki:

  programı kaldırıp tekrar yükledim yine ayn şeylri gösteriyor
  bide yeni hesap açtığımda kurmama izin vermiyordu

 6. admin dedi ki:

  Kaldırıp tekrar kurmanın faydası olmuyor. Arkasında bıraktığı bilgilerden daha önce kurulmuş ve süresinin bitmiş olduğunu anlayabiliyor. Yeni hesabınızı yeni isim, kullanıcı adı ve yeni e-posta adresiyle açmayı deneyin. Ben imaj adı verilen yedekleme sistemiyle çalıştığım için (hızlıca format atmak da diyebiliriz) böyle durumlarda eski tarihlerdeki bir yedeğime dönüyor ve tüm kalıntı bilgilerden kurtulmuş olduğum için sanki o bilgisayara o program hiç kurulmamış gibi yeni deneme süreleri elde edebiliyorum. Bu takdirde bile isim ve posta adresinin farklı olması gerekiyor çünkü bu kez önceki bilgileriniz sadece sizin bilgisayarınızda değil, kullanıcı hesabı açtığınız uzaktaki sunucularda da tutulduğu için onlarla çakışmaması gerekiyor.

  Not: İmaj almak konusu için şu yazılara göz atabilirsiniz
  http://www.egiticininegitimi.net/tag/imaj-almak/

 7. SALİH dedi ki:

  Siz bana anlayacağım şekilde süresi biten bir programı nasıl yükleyebilirim.

 8. admin dedi ki:

  Salih Bey, deneme süresi bitmiş bir programı tekrar yükleyebilmenin bildiğim iki yönteminden birincisi bilgisayara format atmak, diğeri program için yeni bir kullanıcı hesabı oluşturmak ama bunların ikisinin de tek başına garantisi yok. En garantili yöntem önce format atıp üzerine bir de (o program için) yeni bir kullanıcı hesabı açmak. Görüldüğü gibi basit bir yolu yok çünkü yazılım firmaları deneme sürümlerinin birden fazla kez kullanılmasını engelleyebilmek için ellerinden geleni yapmış oluyorlar.

 9. İSYAN dedi ki:

  öncelilke selamün aleyküm benim size bikaç sorum olacak
  1)ben bu efektelerin hepsini bir pakette indirebilirmiyim?
  2)ben burda bazı efektler uyguladım. çok güzelde oldu ama videonun arka planına değişik videolar resimler atabilirmiyim?
  3)buna benzer başka programlarınız varmı?
  benim sorularım bu kadar size iyi çalışmalar

 10. admin dedi ki:

  İsyan Bey, ilk iki sorunuzun cevapları yazı dizisinin değişik yerlerinde olacaktı. Tüm bölümlerin üzerinden geçme fırsatınız olmuş muydu? Programın içinden güncellemeleri kontrol ederek yeni paketleri indirebilirsiniz ama topluca indirme özelliği dikkatimi çekmemişti. Belki programın kullanıcısı amatörler tarafından tek pakette toplandığı harici kaynaklar bulunabilir ama doğrusu hiç araştırmadım. Kendi içindeki güncelleme kontorlü sistemi yeterli görünüyor bize.

  Video arka planına elbette ki durağan resimler veya hareketli videolar yerleştirebilirsiniz. Bunlar da serinin bölümleri içinde yer almıştı.

  Benzer programlara gelince, aşağıdaki yazılar ilginizi çekebilir.

  http://www.egiticininegitimi.net/2010/09/08/blufftitler-dx9-8-1-ile-jenerik-ve-animasyonlar-%E2%80%93-1-programi-taniyalim/
  http://www.egiticininegitimi.net/2010/07/02/video-kurgu-1-ulead-videostudio-pro-xp3/
  http://www.egiticininegitimi.net/2011/05/25/ucretsiz-fotomorph-ile-%E2%80%9Cdonusen%E2%80%9D-resimler/
  http://www.egiticininegitimi.net/2011/04/22/sweethome-3d-ile-uc-boyutlu-ic-mekanlar-tasarlamak-1/
  http://www.egiticininegitimi.net/2011/09/11/%E2%80%9Ccizgi-film%E2%80%9D-uretiyoruz-crazytalk-animator/
  http://www.egiticininegitimi.net/2011/06/30/basit-3d-yuz-modellemeleri-icin-bir-internet-servisi-my-3d-face/

  Aleyküm selam…

 11. İSYAN dedi ki:

  Bİ SORUM DAHA OLACAKTI VİDEOYU ÇIKARDIĞIMDA SES GELMİYOR SESİ ARKADAN YÜKLEDİM BU SEFER VİDEO SESTE HIZLI OYNUYOR
  NE YAPABİLİRİM YANLIŞ BİR PROGRAMMI KULLANIYORUM DÜZGÜN OLAN BİTANE ÖNERİRMİSİNİZ

 12. admin dedi ki:

  Programdan çıktı alırken önce mevcut tüm video çıktı formatlarını deneyin. En iyi sonucu hangisinde alıyorsanız onu kullanın. Bu biraz da bilgisayarınızda yüklü codec’lerle ilgilidir. Bu tür sorular çok soruluyor ve genellikle kullanıcılar deneme yanılma ile en iyi sonucu bulabiliyorlar ancak. Program içinde çalışırken zaten ses verilmiyor ama çıktı alındığında ses ile birlikte çıkıyor olması lazım. Codec sorunu burada başlıyor anlaşılan. Bunu çözebilirseniz sesi sonradan yükleme, doloyasıyla senkronize olmaması sorununu da başından aşabilirsiniz diye düşünüyorum. Bol deneme yapın.

 13. kamil tek dedi ki:

  merhaba.program çok güzel elinize sağlık ancak..video ekleyemiyorum programa..
  IP3 IPF gibi uzantılar istiyor.. yardımcı olursanız sevinirim kolay gelsin.

 14. admin dedi ki:

  Kamil Bey, merhaba. Muhtemelen aslında çalışma dosyası açmayı deniyorsunuz. Video eklemek için (AVI uzantılı olmalı) sol üst köşedeki gri dikdörtgen içine çift tıklamanız gerekiyor. Benzeri temel bilgileri serinin ilerleyen yazılarında bulabileceksiniz. Keyifli çalışmalar.

 15. ONUR dedi ki:

  benim programıma video atılmıyor

 16. admin dedi ki:

  Diğer bölümleri okumuş muydunuz?

 17. ONUR dedi ki:

  ama videoyu avi dosyasın da programa attığımda video remksiz ve kaymış bir şekil de açılıyor

  yani bozuk açılıyor

 18. admin dedi ki:

  Şu makaledeki yöntemle elinizdeki videoyu tekrar AVİ’ye çevirip öyle deneyin bakalım ne olacak…
  http://www.egiticininegitimi.net/2009/09/21/video-donusturmek/

 19. ONUR dedi ki:

  birşey daha sorucam bu programdki videolara ses efeği verebiliyormuyuz

 20. admin dedi ki:

  Sanmıyoruz Onur Bey. Ses efektleri için başka bir program kullanmalısınız.

 21. Ali dedi ki:

  Arkadaşlar demo bitti devran gitti ben nasıl yeniden demo oynayabilirim

 22. admin dedi ki:

  Bu ancak bilgisayarınıza format atmak ve yeni bir e-posta hesabıyla yeniden deneme sürümünü kurmakla olabilir.

 23. berkay dedi ki:

  yaa admin ben bikere silmiştim sonra tekrar yükledim ama nedense tıkladığımda (demonstratıon period exceeded.)dio açılmıo sence açılması için ne yapmam gerek

 24. admin dedi ki:

  Programı kaldırmış olsanız bile arkasında bıraktığı minik kayıtlardan yüklendiği tarihi hatırlıyor ve deneme süresinin bitmiş olduğunu söylüyor. Muhtemelen yeni bir kullanıcı adı ve yeni bir e-posta hesabıyla yeni bir deneme süresi başlatabilirsiniz.

 25. zeynep dedi ki:

  Merhaba ben bu uygulamayi indiricem ama telefonuma virüs bulaşır diye korkuyorum ayrica bu uygulama telefona indirilebilir mi yoksa sadece bilgisayarami peki bu uygulamayi bilgisayarima yuklesem virüs bulasir mi bu konuda cok tedirginim lütfen yardımcı olun

 26. admin dedi ki:

  Merhaba. Maalesef telefonda çalışmayacaktır. Bilgisayar gerekir.

 27. selin dedi ki:

  yaa ben dediğini yapıyorum hani indiriliyoya çalıştır diyorum bişe çıkıyo olmuyo sorun çıkıyo

 28. selin dedi ki:

  kaç günden beri bu programı arıyorum ama çalışytır diyorum erorr yazısı felan çıkıyoo olmuyo yani bi çözümm!!!

 29. admin dedi ki:

  Şimdi, bin türlü error (hata) uyarısı olur ve hepsinin anlamı başka başkadır. Bu kadarcık bilgi ile yardım edebilmemiz mümkün değil. En azıdan, çıkan error yazısını paylaşabilirseniz, -o da belki- bir yardımımız dokunabilir.

Yorum, Katkı ve Sorularınız