3 Boyutlu Modelleme için Sketch-Up


GoogleMaps hizmetini tanımayan, kullanmayanımız kalmamıştır. Zaman zaman bu haritalar üzerine yerleştirilmiş orijinalleri ile aynı görünümde üç boyutlu binalara da rastlamışsınızdır.

.

.

İşte onların oluşturulması için kullanılan Sketch-Up isimli 3 boyutlu çizim programını da Google hazırladı. Başlangıçta oyuncaktan sayılan o minik Sketch-Up geçen zaman içinde Google’ın yatırım gücü ve üçüncü parti destek yazılımlar, eklentilerle serpildi, gelişti ve artık bir çoklarınca 3 boyutlu tasarım programları arasında adı ciddi ciddi anılır oldu. Her babayiğidin harcı olmayan hemcinslerinden farkı kolaylığı, pratikliği, 3 boyutlu tasarım gibi zorlu bir konuyu hepimizin kucağına bırakmış olması.

Bilişim teknolojileri bir uzmanlığı daha herkese mal ediyor.

.

.

Ulaşılabilir noktada duran her türlü “görselleştirme” konusu tam da bizim ilgi alanımız. Onu hemen almak ve eğitimlerde kullanılacak görsel malzemelere dönüştürmek isteriz.

İçinizden “yeni bir yazı serisi geliyor” diyorsunuz ama değil. Hazır buldum, keyfini süreceğim. Keyif konusu ise bu defa sadece programın kendisinden gelmiyor. Dersleri hazırlayan arkadaşımızda müthiş bir empati yeteneği var. Nerede zorluk çekeceğimizi, neyi sormak isteyeceğimizi hep tam yerinde anlıyor ve sorunu bizim için çözüveriyor. Videolu anlatımlar o kadar iyi niyetle hazırlanmışlar ki, yapmakta olduğu işe sevgisinden kaynaklanan o sıcaklığı uzaktan bile kolayca alıveriyorsunuz. Hata yaptığında o bölümü videodan çıkarmak yerine, “Bu yanlış oldu, hemen baştan alalım” deyip aynı heves ve tempoyla devam edebilen e-dostuma kalpten selam ve saygı gönderiyorum. Belirtmemiş olduğu için ismini anamadığım arkadaşımızın sitesi burada.

.

.

Eğitim alanınız iç-dış mekanlar hatta 3 boyutlu her türlü nesne ile ilgili ise bu dersleri takip etmenizi öneririm. Bu arada 39 MB’lık Google Sketch-Up tamamen ücretsiz bir yazılım. Üstelik Türkçe versiyonu da var. Sitesi burada.

Oradan Google’ın kendi eğitimlerine de göz atın derim.

.

Sağlıcakla…

Wall Street Institute

Yorum, Katkı ve Sorularınız