Kitap – “Türkleri İkna Etmenin İncelikleri” – Mehmet Auf


Koskoca Koç Holding’i uzun yıllar yönetmiş, neredeyse isimleri birlikte anılır olmuş Can Kıraç emekliye ayrıldığında genç bir insandım.  Dönemin Türkiye’si için büyük haberdi bu. Bir zaman sonra, yüksek katılım ücretleri ödeyen kalabalık dinleyici kitlelerine “anılarını” anlattığını okumak beni çok şaşırmıştı. Bir insanın anılarını dinlemek için ciddi paralar ödeniyor ve bir insan sadece anılarını anlatarak ciddi paralar kazanabiliyordu.  O gün bazı anıların, tecrübelerin ne kadar kıymetli olabileceğini anladım. Sonradan, eski ABD Başkanlarının da aynı şeyi yapmakta olduklarını izledim. (Bu gelirlerin genellikle hayır işlerinde kullanıldığını belirtelim)

.

Kişisel gelişim kitaplarından pek hazzetmediğimi ama eğitimlerde kullanılabilecek “örnekler cenneti“ olduklarını her zaman teslim ettiğimi hatırlatayım. Elimizdeki kitap aslında bir kişisel gelişim kitabından çok, ne işe el atmışsa başarmış, anlattığında dinlenecek sözü birikmiş bir başka insanın, diğer kişisel gelişim kitaplarını değil de, -hatta ne cesaret, onları dışlayarak- sadece kendi gözlem ve tecrübelerini rehber edinip yazdığı biiiiir… biiiiir… kişisel gelişim kitabı :)

.

.

Böyle olunca seviyorum işte. Bir de bilimsel araştırmalardan hayata uzananları.

.

Mehmet Auf‘u hepimiz tanıyoruz zaten. Kendi adıma “işte budur” diyeceğim bir kitap olmak için gerekli tüm kapasiteye sahip bir eser. Peşin peşin söyleyeyim, ben bu yeni kitabımı seviyorum. Hal böyleyken, meyveli ağacı taşlamak olmaz olmaya da, “daha fazla meyve düşürebilir miyiz” diyerek az silkelemeye her okuyucu kadar hakkım olur elbet.

.

Anlatımda, dilde sorun yok, anlaşılması gayet kolay. Gelin görün ki, takip etmesi biraz zor geldi bana. Bazı zamanlar ormanı gözden kaçırdım, birçok yerde biz şimdi hangi konudan bahsediyoruz diye sordum durdum. Bunun iki sebebini yakalayabildim.

.

Metin kitap formatında değil de, bir seminerin kağıda dökülmüş hali gibiydi. (Bana da ders olsun. Demek ki bunlar farklı şeyler)

.

Ezberlerimizi bozuyor ama yerlerine başka bir şey koymuyor “gibi görünüyor. Oysa öyle değil. Sadece onları formüle etmiyor, ayrı ayrı başlıklandırmıyor, vurgulamıyor veya daha koyu renkte yazmıyor. Aslında bölüm sonlarında (çok geç) konuyu özetleyen maddeler, ilgili oldukları yerlere başlıklar halinde dağıtılsaymış daha iyi olurmuş. Gerekli gördüğüm yerlere kendim birer başlık yazdım da rahatladım :) Başlığı seçerken ya sorunu ya da çözümü vurgularsınız. Ben Sn. Auf’un da önerisiyle çözüm seçeneğini kullandım ve gerçekten iyi durdu.

.

Gördüğünüz üzere, benim eleştirilerim aslında tamamen kendi “öğrenme stilim” ile ilgili görünüyor. Belki siz bunları hissetmeyeceksiniz bile.

.

Konudan biraz da “eğiticinin eğitimi” dersleri çıkaralım. Kısa sürelere rağmen “sonuç almak” zorunda olan tüm kurumsal eğitimcilerin yakından tanıdığı bir duyguyu kolayca yakalıyorsunuz. Kitap bizi tüm iyi niyet ve samimiyetiyle gerçekten “işlemeye”, bir yerden alıp bir yere ulaştırmaya çalışıyor. “Sonuca odaklanmanın” ise bir sıkıntısı daha vardır. Çoğu zaman, yenisini yüklemeden önce, fazladan bir de “eski programı silmek” için çaba harcamanız, bunun için de -süre kısıtlamasına rağmen- az gerilere gidip başlardan almanız gerekebilir. Orada sınır önemli. Ne kadar “baştan” almaya kalkarsanız asıl konunun da o kadar uzağına düşersiniz. Koca bir 2. Bölüm böyle geldi bana. Aslında bu bölümün 1. Bölüm olması gerekirdi. Konuya “damardan” girdikten sonra (e, kitaplar için bu da başka bir zorunluluk) tekrar “en” başlara dönüp, alıp getirmek tansiyonu düşürmüş. O bölüm gerekli miydi? Evet, gerekliydi amma beni bir süre gidişten kopardı.

.

Sn. Auf’un belirttiği gibi, eğer bir mağarada münzevi gibi yaşamıyorsanız, bilinçli veya değil, siz de hayatınızın her anını aslında birilerini “ikna etmeye” çalışarak geçiriyorsunuz demektir. Yaşam kalitesi için başlı başına önemli bir konu. Bunu bilinçli yapmak istiyorsanız bu kitabı okumalısınız. Özellikle bir pazarlamacı, bir kurumsal eğitmen iseniz bu kendine özgü önermeleri dinleyip değerlendirmekte, bazı ezberlerimizden kurtulmakta ayrıca büyük fayda var.

.

Türkleri İkna Etmenin İncelikleri – Mehmet Auf

3. Baskı – 2007 – 136 sayfa

Kapital Kitapları

Wall Street Institute

Yorum, Katkı ve Sorularınız