SlideBoom’dan Sunum Örnekleri – 17


Üç yeni sunum örneği daha…

.

.

İlki için söylenecek birşey yok.

Tekniği gayet basit, kendisi sade, bir o kadar da estetik ve profesyonel görünüyor. Yalnız bir nokta dikkatimi çekti. Bloklar birbirlerine tam yapışmamış. Hepsinin birleşmesiyle tek parça görünmesi gereken dış sınırlarda küçük kopmalar var. Bunun sebebini daha önceki bir yazımızda işlemiştik. PowerPoint‘in ön tanımlı gelen ‘Nesneleri kılavuza uydur‘ komutunun kaldırılması gerekiyor.

.

.

Yine “selvi boylu” bir sunum örneği daha. Slaytlarımızı alışılagelmiş 4/3 oranlı sayfa ölçeklerinde kullanmak zorunda değiliz. Başka oranlı boyutlarda kullanmak her zaman “ilginç” ve dikkat çekici oluyor ama ne yazık ki her zaman “uygun” olamıyor. Özellikle uzun süreli sunumlarda.

.

.

Bir de sinevizyon cihazınız hangi oranları destekliyorsa onların dışına çıkmamak gerek. Yoksa elde edeceğimiz tek sonuç, eskisinden daha küçük alanda oynayan bir sunum, buna karşılık iki yanlarda veya alt ve üstlerde doğacak boşluklardan başka birşey olmayacaktır. (Tıpkı yukarıda olduğu gibi) Ama eğer sunumunuzu sinevizyonla değil de, örneğin widescreen bir televizyon ekranında gösterecekseniz -ki şirket toplantı odalarında artık öyle- bu kez 4:3 oranı alt ve üstte boşluklara sebep olacağı için 16:9’u kullanmak hem daha uygun olacak, hem de çok şık görünecektir. Belki de mimarsınız ve bir gökdelen hakkında sunum hazırlamanız gerekiyorsa bu kez “pivot ayaklı” monitörünüzü dik pozisyona çevirip kullanabilir, sunumu hazırlarken sayfa yapısından buna uygun oranları seçebilirsiniz.

.

Sevimli tebeşir çizgileri sıcaklık katıyor. Tebeşir “yazıların” çok olması ise kısa sürede okuma ızdırabına dönüşebiliyor. (Bunu daha önceki bir örnekte yaşamıştık) Bir diğer aksaklık da, sunumun sonlarına doğru görünmeye başlayan site resimlerinin farklı boyutlarda olması ve slayt geçişlerinde gözü rahatsız edecek şekilde hoplama – zıplamalara yol açması. Oysa hepsi aynı boyutlara ayarlansaymış ve slaytlar arasına da bir geçiş efekti konsaymış, bu kez, aynı çerçeve içinde hoş geçişlerle resimlerin peşpeşe dönüştüğünü izleyecektik.

.

Wall Street Institute

Yorum, Katkı ve Sorularınız