Ücretsiz InPaint Servisi ile Resimlerden İstenmeyen Bölümleri Çıkarmak


Bundan iki gün önce Giveaway of the Day “Günün Ücretsiz Yazılımı” uygulaması çerçevesinde kısaca tanıttığımız InPaint (3.0) programını hatırlarsınız. Resimlerden istenmeyen objelerin çıkarılmasını sağlıyordu. Bu programın aynı hizmeti internet servisi üzerinden ücretsiz vermekte olduğu dikkatimi çekti. Siteye buradan ulaşabilirsiniz.

.

Burada uygulamayı sadece üç basit adımla kullanabiliyorsunuz. Gayetle de süratli çalışıyor.

.

.

Load Image’ bilgisayarınızda gezinebileceğiniz pencereyi açıyor. Burada seçtiğiniz resmi çift tıkladığınızda servise yükleniyor.

.

.
İkinci aşamada –hiçbir düğmeye basmadan- doğrudan imlecinizi kullanarak istemediğiniz bölümü boyamaya başlıyorsunuz. Kalem kalınlığı “ön tanımlı” (default) değer olarak 25’te duruyor. (İsterseniz rakamın yanındaki küçük siyah oka tıklandığında çıkan sürgü ile bu kalınlığı ayarlayabilirsiniz) Biraz kalınca çiziyor ama işin daha çabuk bitmesi açısından iyi de oluyor. Nasıl olsa ojenin etrafını çok hassas çerçevelemek zorunda değiliz. Boyamadan memnun kalmazsak çarpı işareti ile geri alabiliyoruz.

.
Üçüncü aşamada ‘Inpaint’ yazılı mavi oka basıyoruz ve saniyeler içinde boyalı bölgemiz çevreden alınan dolgular kullanılarak profesyonelce yok ediliyor.

.
İkinci sıradaki Save tuşu ile de çıktıyı bilgisayarına kaydediyorsunuz.

.
Gördüğünüz üzere, program özellikle doğa ortamları gibi arka planı karışık ve düzensiz resimlerde mucizevi sonuçlara imza atıyor.

.

.
Bazen ilk denemede tam sonuç alamadıysanız, hatalı çıkan yerlerin üzerinden bir kez daha geçerek toparlamak mümkün oluyor. Aşağıdaki resimde olduğu gibi…

.

.
Fakat –tam da bekleneceği üzere- arka planı karışık olmayan veya resimde doğurusal hatların çok olduğu durumlarda sonuç pek o kadar iyi olamıyor. Ne de olsa program boşalttığı yerleri özellikle boyalı alanın sınırlarındaki komşu parçalarla dolduruyor. O zaman da ortaya kötü sonuçlar çıkması kaçınılmaz oluyor. Örneğin, aşağıdaki resimde mikrofonu yok edebildik ama duvarda bariz bir leke bıraktı. (O kadarı da artık PhotoShop’ta halledilir)

.

.

Doğrusalların çok olduğu aşağıdaki resimde ise dolgular sırıttı.

.

.
Ne olursa olsun, ben kolay kullanımından, hızından ve denemelerimin çoğunda elde ettiğim hayret verici sonuçlarından çok etkilendiğimi belirtmeliyim.

.

Photoshop CS5’te Aynı İşlemi Yapmak

.

Photoshop CS5 ile birlikte gelen “Content Aware” aracı da bire-bir aynı işlemi yapmamızı sağlıyor.

Yok edilecek bölgeyi seçim araçlarından birini kullanarak seçtikten sonra ‘Edit / Fill‘ komutlarını izleyin. Açılacak pencerede ‘Use‘ bitişiğindeki açılır komut listesinden “Content Aware“i seçip OK’e basın. Beğenmediğiniz alanlar olursa o bölge için işlemi tekrarlayabilirsiniz.

.

Sağlıcakla…

.

Wall Street Institute

1 Yorum

    Yorum, Katkı ve Sorularınız