Kim Olursan Ol… PowerPoint Öğren !


Dünyaca ünlü CEO’ların ellerinde bir kumanda, ceketlerinden kurtulmuş, en dinamik halleriyle sunum yaparlarken çekilmiş fotoğraf veya videoları ile mutlaka karşılaşmışsınızdır. Onları bu halleriyle görmek hissedarlarına, destekçilerine “işi çok iyi bilen, emin ellerde oldukları” hissi vermesi bakımından önemli kabul edilir. Bizdeki “ağırbaşlı” kurum yöneticilerinin aynı görüntüleri nasıl yorumladıklarını merak ediyorum.

.

.

PowerPoint dünyanın birçok gelişmiş ülkesinde, üst ve ara kademe yöneticilerin bizzat öğrenmeye ve kullanmaya önem verdikleri bir yazılım. Bu insanların yöneticilik başarıları kadar sunum yetenekleri de önem taşımaya başlamış ve kendilerinden “beklenir” hale gelmiştir. Ara kademe yöneticilerin yıllık faaliyetlerini eskisi gibi yazılı raporlar halinde değil sunumlar eşliğinde aktarmaları istenmektedir. Yöneticiler arası sosyal paylaşım ağlarında gezinirseniz en çok ilgi duyulan alanlardan birinin sunumlar olduğunu, bu alandaki yayınların da bilgisayar kitapları raflarından kişisel gelişim raflarına kaydığını göreceksiniz.

.
Batılı ülkelerde şu an yönetim kademelerinde bulanan nesiller bilişim teknolojilerine yatkın iken, bizim aynı yaş grubu yöneticilerimiz konunun uzağında kaldı. Eşitlik ancak 5-10 yıl içinde onların yerine gelmesi beklenecek bir sonraki nesil ile sağlanmış olacak.

.
2007 ve 2010 sürümleriyle sıçrama yapan, hatta en büyük rakibi MAC platformunda dahi artık kabul gören,  benzerleri arasında “en iyi” olma konumunda iyice rakipsiz kalan sunum yazılımı PowerPoint’in, önümüzdeki dönemde ülkemizde de hak ettiği “daha seçkin” konuma artan hızla ilerleyemeye devam edeceği açık. “Geçiş dönemleri” aynı zamanda “fırsat dönemleridir”.

.

.
Reklamcılar, grafikerler PowerPoint öğrenmek için geç kalmadınız.

Böylesi bir öneriye “gönül koyma” ihtimaliniz olduğunu kabul ederim. “Bizim kullanmakta olduğumuz, öğrenmek için dirsekler çürütüp gözler bozduğumuz üst seviye programların yanında çoluk – çocuk oyuncağı PowerPoint’in adı bile geçmez” diyorsanız eğer, belki haklısınız ama konu o değil ki…  Trend bu düşüncelere bakmaksızın yol alıyor. Siz de şunu kabul edin ki, PowerPoint de o eski PowerPoint değil artık. Yakın gelecekte artan oranda profesyonel PowerPoint sunumlar talep edileceğini görecek, belki bazılarınız bu alanda uzmanlaşmayı bile düşüneceksiniz. Ülkemizde de müşterilerine PowerPoint platformunda ürünler hazırlayacak firmaların kurulmaya başlanacağını öngörmek mümkün.

.
Gençler, ofis çalışanları, mutlaka iyi derecede PowerPoint öğrenmeye gayret ediniz.

Bu sizin “uçan halınız” olabilir. İhtiyaç –hatta zaruret- halindeki yöneticinizin tüm takdirleri üzerinize olacaktır. PowerPoint, yönetim ve eğitim dallarından başlayarak fakültelerimizin önce internet sitelerine, ardından müfredatlarına sızmaya başladı bile.

.
Öğretmenler, kurumsal eğiticiler siz zaten farkındasınız;

Sınıf eğitimlerinde kullandığımız, şimdi e-eğitim’e evrilen (e-eğitimin de kendisine evrildiği) PowerPoint bizler için artık bir zorunluluk.

.

Biz sitede PowerPoint konularını işlerken, okuyucularımızın programın kullanımı konusunda “asgari bilgiye” sahip olduklarını kabul ediyorduk. Ama doğrusu, yukarıdaki yazıyı tekrar okuyunca ben de sizler kadar etkilendim :) ve “yeni başlayanlar için” de bir köşe açmaya karar verdim. PowerPoint eğitimi yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

.
Sunu paylaşım sitelerinde biraz gezinen herkesin şu söze yürekten hak vereceğinden kuşkum yok: “PowerPoint : Büyük bir kitle tarafından sahip olunan, büyük bir kitle tarafından kullanılan, oldukça az anlaşılan yazılım”. Özellikle 2010 sürümü için hala yeterince kaynak bulunmadığını düşünürsek herhalde bazılarımız için makbule geçecektir.

.

Sağlıcakla.

Wall Street Institute

1 Yorum

  1. mehmet erdoğan dedi ki:

    mükemmel bir yazı.mükemmel.Ancak insanımız çoook ayrı dünyalarda.Böyle önerilere o kadar kapalılarki ümitvar olmak çok zor

Yorum, Katkı ve Sorularınız