PowerPoint’te Resimlere Saydamlık Vermek


Çok kereler ihtiyaç duymuş ama çaresiz kalmışımdır. Yıllardır PowerPoint’in resimlere şeffaflık katabilme özelliğinin bulunmayışından yakınır dururum. Normalde sadece kendi “şekillerine” saydamlık verebilen programda bu sorunun aşılması her yeni sürümden beklediğim öncelikler arasında olmuştur. Oysa ki, 2002 sürümünden beri uygulayabileceğimiz basit bir yöntemle bu özelliği (biraz dolaylı da olsa) kullanabiliyormuşuz ama benim haberim yokmuş.

.

.

Özetle, PowerPoint’in kendi “şekillerine” tanıdığı torpilden yararlanıyoruz. Şöyle oluyor: ‘Ekle / Şekiller‘ yolunu takip ediyor ve uygun bir şekil seçiyoruz.  Slayt üzerine  tıkladığımızda şeklimiz buraya gelmiş oluyor. Kenar tutamaçlarından en-boy uzunluğunu, köşe tutamaçlarından büyüklüğünü ayarlıyoruz. (Bu sırada Shift’e basarsanız en-boy oranı korunarak büyür veya küçülür) Yeşil tutamaç ise şeklin olduğu yerde döndürülmesini sağlar.

.
Bir kare ve bir daire ekledim.

.
Şeklin etrafındaki çerçeve renginden kurtulmak istiyorsak, yukarıdaki ‘Biçim’ menüsünden (görünmüyorsa şekli çif tıklayın) ‘Şekil Anahattı’nı açıyor ve ‘Anahat Yok’ diyoruz.

.

.

Kenar çerçeveler gitti. Aynı menüdeki ‘Şekil Dolgusu’ndan rengi de belirleyebilirdik ama bu işlemimizde rengin önemi bulunmuyor.

.

.
Şeklin üzerini ‘sağ tıklıyor’ ve çıkan menüden ‘Şekil Biçimlendir’ (en altta) komutunu veriyoruz.

.

.
Soldaki ‘Dolgu’ sekmesine bastığımızda sağ tarafa gelen menüden ‘Resim veya doku dolgusu’nu seçiyor ve ekleme kaynağı olarak ‘Dosya’yı tıklıyoruz.

.

.

Şimdi bilgisayarımızın içinde gezerek, istediğimiz bir resim dosyasını çift tıkladığımızda şeklimizin bu resim ile doldurulmuş olduğunu görüyoruz. Her iki şekli farklı resimlerle doldurduk.

Normalde resimleri doğrudan, ‘Ekle / Resim’ komutu üzerinden çağırsaydık şeffaflaştırmamız mümkün olmayacaktı ama PowerPoint’in şekillerinden birinin içine gömdüğümüzde durum değişiyor ve artık (bir önceki menü resmine bakınız) en alttaki ‘Saydamlık’ sürgüsünü kullanarak istediğimiz oranda şeffaflık katabiliyoruz.

.

.

Peki saydamlık neden mi önemli ? O kadar çok amaçla kullanılabilir ki… Bir sonraki sunum örneğimiz bununla ilgili olsun.

.

.

Bu mükemmel ipucunu paylaşan Miguel Monteiro’ya pek çok teşekkürler.

Wall Street Institute

6 Comments

 1. Ezop dedi ki:

  Çok güzel anlatım olmuş.Ellerin, bilgiyi paylaşan yüreğin dert görmesin.

 2. admin dedi ki:

  Çok teşekkürler. Doğrusu İngilizcem yeterli olsa aynı ifadeleri ben de Miguel’e söyleyeceğim. Bana da o kadar makbule geçti ki…

 3. Burak dedi ki:

  Çok beğendim.

 4. admin dedi ki:

  Teşekkürler

 5. hondacı5868 dedi ki:

  Çok teşekkürler.Emeğine sağlık..

 6. Ahmet dedi ki:

  Teşekkürler

Yorum, Katkı ve Sorularınız