PowerPoint Sunum Örnekleri 17 – Şeffaf Yüzeyler (Transparency)


Bir önceki sunum örneğimizde PowerPoint 2010‘un video yetenekleri ile neler yapabileceğimizi göstermek istemiş fakat aksiliklerle karşılaşmıştık. Sunumumuzu SlideBoom‘a yüklerken (Flash formatına dönüştürme esnasında) videomuz oynamaz olmuştu. Üstelik kolay olacağını düşündüğümüz  cam yüzeyleri de bir türlü becerememiştik. Şimdi şunu izleyin: (Video yükü nedeniyle bu defaki örneğimizin yüklenmesi biraz zaman alıyor)

.

.

Video sorununu şöyle aştık: Madem ki MPEG formatlı videomuz Flash‘a çevrim sırasında sorun çıkıyordu (Genelde codec sorunudur, her zaman olmaz. Ne zaman olacağını da denemeden bilemezsiniz.) Biz de Flash‘a çevrim sırasında sorun çıkarmayacak bir başka formatı, bizzat Flash‘ın kendi formatı olan SWF‘yi kullanmaya karar verdik. Videomuzu önce Any Video Converter ile SWF‘ye çevirdik. Flash bunu memnuniyetle kabul etti. Yalnız, Flash‘a çevrim sorunu aşıldı ama orijinal ppt dosyasında, oynatım sırasında SWF videomuz arka planda durmayı reddetti ve eski PowerPoint sürümlerindeki gibi herşeyin üstüne çıktı. (Flash formatlı versiyonda bu sorun yoktu) Demek ki 2010 sürümü için o pek övgüyle bahsettiğimiz “videoların üzerine materyal bindirebilme” yeteneği her format için geçerli değilmiş, bunu öğrenmiş olduk.

.

.

Cam yüzeylere gelince (ve tül perdeye) düşündüğümüzden daha zor oldu. Hatta PowerPoint‘in kendi yetenekleri ile bu sorunu içimize sinecek derecede aşamadık. Yabancı bir forumda bizzat programcısı tarafından Opazity isimli bir eklentiyi kullanmamız önerisi geldi. Sonuç bu kez memnuniyet verici oldu. Opazity‘i yakında daha ayrıntılı tanıtacağım. Bu kez orijinal sunum için indirme linki vermiyorum çünkü ben bu tanıtımı yapmadan orijinal dosyayı indirseniz bile incelemenin çok anlamı olmayacaktır.

Sağlıcakla.

Wall Street Institute

2 Comments

  1. emreh dedi ki:

    Merhaba admin opazity ücretli mi?

  2. admin dedi ki:

    Emre Bey evet ücretli ama artık buna gerek yok. Şu makaledeki yöntemle saydamlık konusunu PowerPoint içinden halledebiliyoruz.
    http://www.egiticininegitimi.net/2013/11/30/powerpoint-dersleri-7-resim-kenarlari-ve-saydamlik/

Yorum, Katkı ve Sorularınız