PowerPoint Sunum Örnekleri 15 – “3 Boyutlu” Sunum


Bu defaki sunum örneğimizi okuyucularımızdan Neslihan Hanım için, çalışmasında kullanmak üzere fikir verebileceğini umarak kaleme alıyoruz. Kendisinden 3 boyutlu bir PowerPoint sunumu ile bir arabanın lansmanını (ilk tanıtımını) yapması istenmişti. Sorun o ki, “3 boyutlu PowerPoint” ile ne kastedildiğini çıkaramamıştık.

Bilgisayar ortamlarında ve sunumlarda 3 boyutlu çalışmalar ile ürün ve mekan tanıtımlarının yapıldığına sıkça rastlıyoruz ama bunlar 3D konusunda uzmanlaşmış çok farklı (ve karmaşık) yazılımlarda oluşturulduktan sonra “etkileşimli arayüzlerle” kullanılıyorlar. Bu tür sunumlarda PowerPoint kullanılmıyor.

Yine de iki ihtimal var. Flash ortamında hazırlanacak “etkileşimli” bir tanıtımı PowerPoint içine alabileceğimizi önceki yazılarımızdan biliyorsunuz. Ya da burada yapmaya çalışacağımız gibi, istenen özellikleri PowerPoint’te “simüle” edebilir miyiz (canlandırabilir miyiz) bir deneyelim.

Bunun için PowerPoint’in sıra gözetmeksizin, sunu içindeki istediğimiz başka slaytlara atlayabilme imkanı (link) sunan “köprü” aracını kullanmayı düşündük. Sanırım hiç de fena olmadı :) (Örnek sunumda gezinmek için sadece okları kullanın. Beyaz okları veya başka noktaları tıklamayın)

.

.

Tabi, önce tanıtacağınız ürünün –iyi hesaplanmış- açılardan yeteri kadar fotoğrafını çekmemiz gerekiyor. Hayalinizde, o ürünü evire – çevire inceleyeceğimizi düşünerek çekim planlamanızı yapın. Sonra bunları mantık sırasıyla her bir slayta 1 tane gelecek şekilde düzenleyin.

.

.

Büyüklükleri ve konumları birbirlerine çok uygun olmalıdır. Öyle ki, başka bir slayta atlandığında ürünün aynı sabit eksende sadece “çevrildiğini” hissedelim. PowerPoint 2010 nesnelerin yerleştirilmesi sırasında -uygun konum yakalandığında- anlık görünen kılavuz çizgileriyle size yardımcı oluyor.

Daha sonra ‘Ekle / Şekiller’ komutu ile bir ok işareti çizin. Bunu kopyalayarak ihtiyacınız kadar sayıda yapıştırmak suretiyle çoğaltın. Bu şekilde hepsinin aynı büyüklükte olmalarını garanti etmiş olacağız. Ardından her birini gereken yönlerde döndürün. Şekli tıkladığınızda görünen tutma tuşları arasındaki yeşil yuvarlağı bu amaçla kullanabilirsiniz.

.

.

Ben sadece “sağa – sola – içeri – dışarı” anlamlarını taşımak üzere dört adet tuş kullandım. İsterseniz “yukarı – aşağı” veya bambaşka yön tuşları daha uydurabilirsiniz. Her slaytta etkin olacak tuşları mavi renkte bırakırken, pasif kalacakları beyaza boyadım. (Bizim örnek sunumumuzda tüm tuşlar tüm slaytlarda çalışmıyor olacaklar ama siz isterseniz yine farklı bir dizayn tasarlayabilirsiniz)

.

.

Sonra bu dörtlü tuş takımımızı topluca kopyalayıp tüm slaytlara yapıştırıyoruz. Böylece her slaytta aynı yerde duracak olmalarını (geçişlerde oynamayacaklarını) garanti ediyoruz.
Bundan sonrası biraz sabır işi… Tüm slaytlardaki tüm tuşları tek tek “köprülendireceğiz”. Bunun için slayttaki resme bakacak ve hangi yön tuşuna basılırsa kaçıncı slayttaki görüntüye gidilmesi gerekeceğini saptayacak ve o tuşu hedef slayt ile bağlantılandıracağız. PowerPoint’te bir nesneye “köprü” (link) vermek için o nesneyi bir kez ‘tıklayarak’ seçmeli, ardından ‘Ekle / Köprü’ komutu üzerinden ‘Bu Belgeye Yerleştir’ sekmesine gitmeli ve buradaki listeden hedef slaytı tıklayarak ‘Tamam’a basmalıyız. (Hedef slaytı çift tıklasak da olacaktır) Bir köprüyü kaldırmak da aynı penceredeki ‘Bağlantıyı Kaldır’ düğmesiyle sağlanıyor.

.

.

Dikkat !

Kullanıcı yanlışlıkla ok işaretini değil de slayt üzerindeki bir boşluğu tıklarsa otomatik olarak takip eden bir sonraki slayta geçileceği için tüm sunum bir anda berbat olacaktır. Bu riskten kurtulmak için slayt geçişlerinin “Fare Tıklaması” ile mi, yoksa “belli bir süre sonra kendiliğinden” mi olacağını seçtiğimiz menü alanında bu iki seçeneğin kutucuğunu da boşaltmamız gerekecek.

.

İki kutucuk da boş

.

(Bu menü 2010’da ‘Geçişler’ adıyla yeni bir sekmede toplandı. Önceki sürümlerde animasyonlar altındaydı)

.

Böylece slayt üzerindeki boşluklara tıklanması hiçbir sonuç doğurmayacak, gezintimizi sadece oklarımızı kullanarak, farklı yerlerdeki slaytlar üzerinde atlayıp sekerek kazasız belasız sürdürebileceğiz.

.
Objenin dönüyormuş hissi vermesi için benim önerim, slayt geçişlerinde (2010’da ‘Geçişler’ sekmesi) ‘Solarak’ isimli efekti seçin ve süreyi de 01,25 olacak şekilde ayarlayın.

.
Yukarıda, paylaşmak üzere SlideBoom’a gönderdiğim örnek sunumumuzun mecburen Flash formatına çevrilmiş halini görüyorsunuz. Bu çevrim sırasında önemli bir özellik kayboluyor ve slaytların boşluklarına tıkladığınızda ne yazık ki, istemediğimiz halde bir sonrakine geçiliyor. Bu sorunun yaşanmadığı orijinal sunum örneğimizi buradan indirip üzerinde çalışabilirsiniz.

.

Gördüğünüz üzere, zaman darlığından, aslında uygun açılarda birbirini takip eden fotoğraflar bulamadım ama önemli olan tekniği aktarmak idi.

.
PowerPoint’te 3 boyutlu sunum diye bir kavram bugüne kadar yok idiyse de Neslihan Hanım sayesinde artık oldu :) Bu yöntem eğitimlerde, PowerPoint ile e-learning uygulamalarında kullanılmaya da çok uygun.

.

Sağlıcakla.

Wall Street Institute

Yorum, Katkı ve Sorularınız