Dijital Dergi (E-Dergi) Yapımı 2 – aXmag Online Servis


Dijital dergi veya diğer adıyla e-dergi (flipping book)hazırlamak konusundaki serimizin ikinci yazısında daha önce PDF dosyası haline getirdiğimiz dergi çalışmamızı basitçe aXmag.com isimli internet sitesi (online servis) üzerinden Flash formatına çevirerek ücretsiz yayınlamayı göreceğiz.

Site ana sayfasındaki ‘Free Convert PDF’ veya ‘Upload & Convert PDF File’ (ikisi de aynı yere çıkıyor) düğmelerinden birine basın. Şu sayfaya yönlendirilmiş olmalısınız:

.

.

Önümüzde 5 basamaklı basit bir işlem duruyor:

Upload PDF File’ (PDF dosyası yüklemesi) aşamasında bize önce bilgisayarımızdaki bir PDF çalışmayı mı, yoksa internette bulunan bir dosyayı mı çevirmek isteyeceğimiz soruluyor. İlk şıkkı seçiyor ve ‘from your local drives’ dairesini dolu bırakıyoruz. Bu durumda ‘Gözat…’ düğmesine basarak bilgisayarımızın içine giriyor, buradan PDF dosyamızı seçtikten sonra ikinci aşamaya geçiyoruz.

Fill out your email’ başlığı altındaki beyaz satıra geçerli e-mail adresimizi yazıyoruz.

Sonraki aşamada (Publication : Yayınlama) oluşturulacak dergiyi sitenin kendi barındırma hizmeti altında tutmayı isteyip istemediğimiz soruluyor.

Son adımda da ‘Upload & Convert PDF’ yazılı büyük düğmeye tıklayarak süreci başlatıyoruz. Yükleme ve dönüştürme derginizin boyutuna göre değişecek bir sürede hazırlanıyor. İşlem bittiğinde verilen linke tıklayarak (mavi satır) açılan sayfada derginizi görebiliyorsunuz.

.

.

Aynı zamanda e-posta adresinize bir mail gönderiliyor. Aynı link bunda da var. Ayrıca üyelik girişi için gerekli kullanıcı adı ve parolanız da gönderiliyor. Bunlarla siteye giriş yaptığınızda…

.

.

… ‘My Documents’ isimli size ayrılmış sayfaya gidiyor ve burada tüm dergilerinizi bir arada görebiliyorsunuz.

.

.

Size gönderilen adres kodunu örneğin e-posta yoluyla veya sitenizde ilan ederek e-derginize ulaşılmasını sağlıyorsunuz. Yalnız, gördüğünüz üzere ücretsiz sürümde üst köşelerde (aslında çok da rahatsız etmeyen) iki reklam ibaresi var.

.

.

Alt menü çubuğundaki düğmeler, sol dörtlü grup sırasıyla;

About : Tıklandığında dergi ismi ve yayıncısının adları (author) küçük bir pencerede görünüyor

Sound Of : Ses kapatma

Thumbnails : Derginin tüm sayfalarının aynı anda “tırnak resim” olarak göründüğü mod.

Share (Paylaşım) : Derginin bulunduğu sayfaya verilecek link (HTML Adress) ve sitenizde yayınlama kodu (HTML Code) yanısıra üstteki dört düğmeyle e-posta ile hızlı dağıtım ve sosyal ağlarda otomatik paylaşım yapılabiliyor.

Ortadaki düğmeler gezinme (navigasyon)

Sağdaki grup büyütme, küçültme ve tam ekran.

Görüldüğü üzere kaliteli bir e-derginin gerektirdiği asgari özellikler bu ücretsiz sürümde mevcut.

Servisin ücretli paketleri de bulunuyor. Bunlarla daha fazla özellik kullanıma açılıyor. Yalnız o konuyu bir hayli karmaşık hale getirmişler. Daha fazla imkan ile yine online servisler, yazılımın indirilerek kullanılması, standart versiyon, pro versiyon, bunların tekli, çoklu kullanıcı hakları ile satın alınması, VIP servisi derken 99 ile 800 USD arasında pek çok paket arasında şaşırıyorsunuz. Konunun bu tarafını artık “daha fazlası” ile ilgilenmek isteyenlerin çabasına bırakmaktan başka çare göremiyorum.

.
Sağlıcakla.

Wall Street Institute

9 Comments

 1. Mehmet Demir dedi ki:

  Admin,
  Öncelik sitenizi yeni keşfettim, çok başarılı ve faydalı, teşekkür ederim.

  Ücretsiz E-Deri hazırlama konusunda başka önerileriniz olacak mı?

 2. admin dedi ki:

  Biz teşekkür ederiz. Aslında sanki bir süredir (özellikle bizim ilgilendiğimiz konularda) ortamda bir durgunluk var gibi. Siteye taşıyacak programlar pek gözümüze çarpmaz oldu. Biraz da biz giderek ücretsiz olanlara öncelik vermek istediğimizden olabilir. Tabi ki devam edeceğiz. Aslında bir süre daha yoğunluk dönemine girmeyecek gibiyiz ama sonra, özellikle de Windows 8’in oturmaya başlaması ve ona uygun yeni programların çıkmasıyla yeniden hareketlenecektir.

 3. irfan PARMAKLI dedi ki:

  Arkadaşlar çok teşekkürler.iyi çalışmalar diliyorum.

 4. admin dedi ki:

  İlginiz için biz teşekkür ederiz İrfan Bey

 5. Murat Şahin dedi ki:

  Merhabalar. Ben e-dergimi tasarladım pdf formatına çevirdim ve publisher programında dergi formatına getirdim. Ancak ben dergimi kendi siteme yükleyip, okumak isteyenlerin tıklamalarını kendi siteme almak istiyorum. Yani, verdiğim linkin kendi siteme yönlendirmesini istiyorum. Flash şeklinde olacak e-dergiyi siteye yüklemem için gereken kodlar nelerdir ve bu kodlar nereye girilmelidir. Bu konu ile ilgili yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

 6. admin dedi ki:

  Murat Bey Merhaba. Korkarım bizim için çok zor bir soru oldu bu. Kod yazma konularından doğrusu hiç anlamıyoruz. Biz sadece son kullanıcı ve tecrübe paylaşıcılarız :) Kendi forumları falan olmalı ama orada da bu bilgilerin paylaşılmasına izin verdiklerini sanmıyorum. İnternet ve kod yazma konularından iyi anlayan birine danışmanız gerekecek. Yardımcı olamadığımız için üzgünüm.

 7. murathocam dedi ki:

  pdf formatını çevirdim .publisher oldu ama ortada derginin ismi reklam şeklinde yazıyor. bunu nasıl hallederim teşekkürler.

 8. murathocam dedi ki:

  programın ismi özür dilerim

 9. admin dedi ki:

  Yazının bir yerinde de belirttiğimiz gibi ücretsiz sürümde bu reklamı yerleştiriyorlar maalesef. Kaldırmanın yolu ücretliye geçmek. Diğer dergi incelemelerimize de göz atıp, aralarından ücretsiz olan (az sayıdaki) alternatifi denemek isteyebilirsiniz belki. Burada bulabilirsiniz http://www.egiticininegitimi.net/?s=e+dergi

Yorum, Katkı ve Sorularınız