PowerPoint 2010’un Video Yetenekleri – 1


PowerPoint’in 2010 sürümüyle getirdiği video yetenekleri karşısında çok şaşırdığımı, hayran kaldığımı belirtmeliyim. Bunca yıldır ancak küçük bir kısmını önceden hayal edebilmiş, bunların da çoğunun imkansız olduğunu düşünmüşümdür. Microsoft benim hayallerimin çok ötesine geçmiş. İşin tuhafıma giden yönü, önceki birçok kısıtlamayı kaldıran, sunumlar ve eğitimler hazırlamaya büyük serbestiyet sağlayan bu güçlü özelliklerin, sürümün piyasaya çıkmasından önce dağıtılan tanıtımlarda, hatta piyasaya çıktıktan sonraki inceleme yazılarında (kendi bloglarında dahi) yeterince yer almamış olması. Şu tarihe kadar uluslararası sunum paylaşım sitelerinde (hatta yarışmalarda bile) aşağıdaki özelliklerin kullanılmış olduğunu görememiştik.

.

.

.

PowerPoint ve videolar konusunda paylaşmak istediklerimi tek bir yazıda aktarabilmek mümkün olmayacak. Yine bir “seri” oluşturmak zorunda kalacağız.  Bakın videolarla sunumlarda neler yapabiliyoruz:

.
Resimlere yapabildiğimiz hemen her müdaheleyi kabul ediyorlar. Üzerlerinde tüm “çerçeve efektlerini” kullanabiliyoruz örneğin.

.

.

Tüm “şekil efektlerini” de… Hatta yansıma efektlerindeki görüntüler bile video ile eşzamanlı oynuyor.

.

.
Bir resim gibi istediğimiz yöne çevirebiliyor, dilersek dikey, yatay, açılı veya tersten seyredebiliyoruz.

.

.
Ayrıca “video efektleri” de söz konusu.

.

.
Ve benim hep beklediğim özellik: Artık videolar oynama sırasında her şeyin üstüne çıkmak zorunda değil. Aksine, siz videonun üzerine istediğiniz şekil, ok, hareketli gif, logo, kapatıcı şerit ve yazılar getirebiliyorsunuz. Örneğin durağan bir pencerenin ötesinden istediğiniz canlı manzaranın geçmesini sağlayabilirsiniz. Aşağıda, ortadaki resimde bayan figürü pekala Mars yüzeyinde seyahat ediyor olabilirdi.

Yeterince güçlü bir bilgisayarınız varsa arkaplan olarak durağan resimler yerine hareketli video zeminler dahi kullanabileceksiniz demektir.

.

.
Tüm bu özellikler ile yapılabileceklerin neredeyse sınırı yok gibi… Geriye ne kalmış derseniz, tam bir özgürlükle perspetkif veremiyoruz. 3D çevirme efektinin sağladığı oranlarla yetiniyoruz. Videonun kendisini saydamlaştıramıyor, oynatım hızına da müdahele edemiyoruz. Bunun dışında PP 2010’un bu yetenekleri en iddialı player’larda dahi bulunmuyor. Benim gibi 2010’a geçmekte acele etmeyenlerdenseniz daha fazla ertelemeyin.

 

Kerem Bey’in Sorusu için Geçici Ek:

 

Wall Street Institute

8 Comments

 1. Engin dedi ki:

  Sevgili kardeşim, bana bir konuda yardımcı olmanı istirham ediyorşimdiden yardımlarım içi teşekkür ediyorum…
  Ben yaklaşık bir yıldır kendi çektiğim flimleri belgesel haline getirmeye çalışıyorum..Calıştığım proğramda Movi makır. Fakat ulead ı tanıdıktan sonra o programla çalışmaya başladım…İşim kötü tarafı internetten programı indiremiyorum..Yada açamıyorum…Bu programı kullanabilmem için bana yardımcı olun lütfen…Türkçesi varmı bu programın..Engin YILMAZ 0505 965 10 00

 2. admin dedi ki:

  Engin Bey, öncelikle şu bağlantıdaki
  http://www.corel.com/servlet/Satellite/us/en/Product/1175714228541#tabview=tab0
  “Try it for free” düğmesine, sonraki sayfada da “Download Now”a basarak sonu exe ile biten dosyayı bilgisayarınıza indirin. 764 MB gibi oldukça büyük bir dosya inmesi zaman alabilir. Daha sonra bunu çift tıklayarak kurun. Bir sorunla karşılaşırsanız sorun tabi. Biz bu programın bir önceki versiyonunun Türkçe açıklamasını şu yazı dizimizde anlatmıştık.
  http://www.egiticininegitimi.net/2010/07/02/video-kurgu-1-ulead-videostudio-pro-xp3/
  bu versiyonu ile aralarında çok küçük farklar var. Takıldığınız yerde yine sorun. Belgesel hazırlama çabanızda her zaman yardımcı olmaya çalışırız. Saygılar.

 3. Kerem dedi ki:

  Ya ben powerpointten yapıyorum sonra videoya çeviriyorum. bir bölümü fazla bir bölümü az çıkıyo.Mesela 1. bölümü 3 dakka 2. bölüm 2 dakka 3.4. 5 saniye çıkıyo.Ben bunların sürelerini eşitlemek istiyorum ama yapamıyorum.Yarına çok lazım yardım ederseniz sevinirim

 4. admin dedi ki:

  Tam olarak anlayamadım Kerem Bey. PowerPoint bir sunumu videoya mı çevirmek istiyoruz, yoksa sunuya eklediğimiz videolarla ilgili sıkıntı mı yaşıyoruz?

 5. Kerem dedi ki:

  sıkıntı yaşıyorum.Videoya çeviriyorum 1. slayt 3 dakka 2. slayt 2 dakka diğerleri ise 5 saniye sürüyo.Ben hepsinin 5 saniye sürmesini istiyorum

 6. admin dedi ki:

  Dosya / Kaydet ve Gönder / Video Oluştur
  sırasını takip edince sağ tarafta her slayt için süre belirleme yeri var.
  Onun bir üstündeki satır “Kaydedilmiş Zamanlamaları ve Anlatımları Kullanma” da duruyor olmalı

 7. Kerem dedi ki:

  Ya orda 5:00 yazıyo.Ama öle gitmiyor.Biraz daha güzel anlatabilir misin admin?

 8. admin dedi ki:

  Kerem Bey, yukarıda, makalenin sonuna bir resim ekledik. İnceleyip cevaplayın lütfen. Videoya çevirirken sizdeki o “iki ayar” aynen oradaki gibi midir?

Yorum, Katkı ve Sorularınız