Dijital Dergi (E-Dergi) Yapımı 1 – FlippingBook PDF Publisher


Hiç “dergi sahibi” olabileceğinizi düşünmüş müydünüz ? Daha 5-10 yıl önce hayal olan işler bugün bilgisayar teknolojileri ile isteyen herkesin kullanımında. Dergicilik konusunda kendinizde yetenek hissediyorsanız hodri meydan! Ne kadro, ne baskı, ne dağıtım, ne de yasal izinler… (Hoş, aynı meydan okuma TV ve radyo yayıncılığı için de bire-bir geçerli) Dijital dergileri sitenizi ve kurumsal uygulamalarınızı zenginleştirmek yanı sıra, eğitim ders notlarınızı daha sıra dışı yollarla dağıtmada veya sunumlarınızın belli bölümlerine görsel zenginlik katmakta da kullanmak isteyebilirsiniz.

.
Dijital dergi yapımının ilk aşaması, Word veya PowerPoint gibi Office belgeleri (veya Illustrator, Freehand, CorelDraw gibi diğer içerik oluşturma yazılımlarında) hazırladığınız içeriğin öncelikle PDF formatına çevrilmesidir. (Hazırlık olması açısından bu konuyu daha önce işlemiştik) Dijital dergiler aslında PDF metinlerin sayfa çevirme efektleriyle birlikte Flash formatında okunmasından  başka bir şey değil. Bilişim dünyasındaki yaygın adı “3d flipping book”.  Sırada bu işi yapmakta olan birkaç yazılım ile  internet üzerinden çalışan online servislerden bazılarını tanıtmak var.

.

FlippingBook PDF Publisher v0.6

.
Unesco, BBC, Gucci gibi büyük markaların kullanmakta olduğu bu yazılımla elde edilen gerçekten seçkin sonuçların örneklerini “FlippingBook Publisher Demos” başlığı altındaki demolarda görebilirsiniz.

.

.

Dergideki bölümlere “hızlı ulaşım” sağlayan fakat benzerlerinde alışık olmadığımız soldaki içerik (Table of Contents) sütununu çarpı işaretiyle kapatabilir, daha sonra sol alt köşedeki düğmeyle tekrar çağırabilirsiniz. Üzerine tıkladığınız sayfanın otomatikman büyütülmesi, ikinci tıklamada eski haline dönmesini de beğendim. Hiç tıklamadan, sadece fare hareketliyle sayfalar yukarı – aşağı yönlendirilebiliyor. Farenin tekerleğini kullanarak sayfaları ileri – geri çevirebiliyorsunuz. Göreceğiniz üzere hem çok şık görünüyor hem de bir dijital dergi için akla gelebilecek tüm konfor sunuluyor.

.

.

Kurulum

.
Sayfadaki “Dowload” linki üzerinden 16 MB’lık zip paketi indirin ve açın. İki dosya çıkarılmış olacaktır. Bunlardan Setup.exe isimli olanı çift tıklayarak, önce programın çalışması için gerekli olan Windows’un “.Net Framework 3,5” eklentisini yüklemekle başlayın. (Biraz zaman alıyor) Sonra bilgisayarın yeniden başlatılmasını istiyor. Açıldığında bu kez programın kendisi hızlıca yükleniyor.

.
İlk açılışta demo versiyonu kullanmakta olduğumuz, bu haliyle bazı özelliklerin devre dışı olacağı belirtiliyor ve satın almak için bir de link veriliyor. Bu pencereyi kapatmadan önce sol-alttaki kutucuğu işaretleyerek her açılışta görünmesini önleyelim.

.

.

Kullanım

.
Uygulama basitçe üç aşamada gerçekleştiriliyor:

İmport (PDF belgeyi çağır)  Edit (işle) ve Publish (yayınla / çıktı al)

.
Program bizi bu arayüzü ile karşılıyor. İlk üç düğme artık klasik sayılır: ‘New’ (Yeni çalışma başlat), ‘Open’ (Kaydedilmiş bir çalışmayı aç) ve ‘Save’ (Çalışmayı kaydet)

.

.

Import PDF’ ile daha önce hazırladığımız bir PDF dokümanı çağırıyor ve deneme sürümünün ilk kısıtlaması ile karşılaşıyoruz. Belgelerin sadece ilk 10 sayfasının işleneceği belirtiliyor. 10 sayfa ve altı belgeler için kısıtlama yok.

.

.

Komutun ardından şu pencere ile karşılaşıyoruz.

.
Import Range’ ile PDF belgenin ne kadarının dergiye dahil edileceği soruluyor. Ön tanımlı ayar ‘All’ (Hepsi) seçeneğinde duruyor. Yani belgenin hepsini (bizim için zaten 10 sayfa idi) dahil et diyoruz. ‘Custom range’ seçeneğini aktifleştirirsek orijinal PDF metnin istediğimiz kısmlarını dergi haline getirmek mümkün oluyor. Bu seçimi yandaki boş kutuya, seçeceğimiz ayrı sayfaları virgül ile ayırarak, bölümleri ise başlangıç ve son sayfaların aralarında tire işareti koyarak katabiliyoruz. Resimdeki örnekte (For example) 1 ve 3’üncü “sayfalar” ile 5-12 arasındaki “bölümü” almış oluyoruz.

.

.

Conversion‘ (Dönüştürme) alanında derginin formatını seçiyoruz. E-dergi için klasik uygulama olarak ‘swf’ formatında bırakmak en uygunu. Yanındaki ‘Options’ (seçenekler) düğmesine basarsak bu kez ‘swf’ dosyamızın kalite ve boyut ayarlarını ön tanımlı değerlerden değiştirebileceğimiz minik pencere açılıyor. Yüklenme süresi ve değişik büyüklükteki monitörlerde izlenme ihtimali nedeniyle internet için uygun olan bu değerleri, örneğin, kendi kendine çalışan CD üzerinde dağıtmayı düşünüyorsanız (biraz da deneme-yanılma yöntemiyle) daha da yükseltmek isteyebilirsiniz. ‘Default’ düğmesi ile istediğiniz zaman bu ilk “ön tanımlı” ayarlara dönebilirsiniz.

.

.

Page Size in Pixels” başlığı altındaki bölüm eğer ‘swf’ değil de JPG veya PNG formatlarından birini seçmiş olsaydınız aktifleşecek ve ayar değişikliğine izin verir hale gelecekti. Flash formatı için ise geçerli değiller.

.

Import links’ kutucuğu dolu ise PDF metniniz içindeki link içeren satırlar korunacak, bu noktalara tıklandığında bağlantılar derginiz üzerinden de açılmaya devam edecektir. Aksi takdirde linkler dergide devre dışı bırakılacaktır.

.
İlk resimde de görüldüğü üzere, içerik taşıyan “sol sütun” uygulamasının da (PDF kalıbınızda var idiyse) dergiye aktarılması tercihinizi bu kutucuğu kullanarak uygulayabilirsiniz. (Yok idiyse, bir sonraki aşamada programın içinden de oluşturabiliyorsunuz)

.
Pencerenin sağındaki ön izleme alanından PDF belgenizin sayfalarını –sürgüyü kullanarak veya ‘Page’ kutucuğuna sayfa numarasını girerek- görebilirsiniz. Buradaki en – boy değerleri yine JPG ve PNG (resim) formatlarını seçmiş olsaydık değiştirebileceğimiz değerler idi. Bu alanda, vereceğimiz komutlarla elde edeceğimiz değişiklikleri eş zamanlı olarak takip edebiliyoruz.

.

Edit : Düzenleme

.
Bu ayarları geçtiysek ‘Start’ ile işlemi başlatalım.
Karşımızda dergimizin görünüm ve etkileşim özelliklerini ayarlayabileceğimiz yeni bir pencere var. Pencereyi ekrana yayarak daha rahat çalışabilirsiniz. Oturup tek tek saymak sabır ister ama belki yüzden fazla seçenek üzerinde oynamak mümkün. Ayarlar bu kadar çok olunca “alternatifli” kullanım imkanları da sunulmuş. Aşağıda da görmekte olduğunuz ön tanımlı ‘Settings by Type’ modunda ayarlar “konu başlıklarına” göre sıralanmış. Her bir başlığın kenarındaki (+) işaretine basarak alt başlıklara ulaşabiliyorsunuz.

.

.

Arkadaki sekme (Table of Contents : birçok yerde TOC şeklinde kısaltılıyor) ile derginin sol içerik sütununu (PDF’den otomatik alınmadıysa) ayrıca oluşturabileceğiniz alan.

.
Alttaki resimde, yeşil düğmeler, belki her bir opsiyon ile uğraşarak, uzun emeklerle oluşturacağınız ayarlar yapılandırmasını daha sonraki çalışmalarınızda kalıp olarak kullanmak isterseniz, kaydetmek ve geri çağırmak için.

.

.

Settings by Alphabet’ modunda ise tüm komutlar bu kez “alfabetik sıralama” ile dizilebiliyor. Yaptığınız bir ayarlamayı ileride değiştirmek isterseniz, o kalabalık komut yığını içinde aradığınızı bu yolla bulmanız daha kolay olabilir.

.
Bu yazıda tüm komutları tercüme etmek gerekli değil. Zaten her bir komutun üzerine tıkladığınızda pencerenin altındaki mavi (i) işaretli (information : bilgi) bölümünde o komutun işlevi ile ilgili kısa bir açıklama veriliyor.
.
Hangi komutu tıklayarak seçerseniz –varsa- kenarında beliren küçük üçgene veya üç noktalı düğmeye basarak seçeneklere ulaşabilir ve istediğiniz bir tanesine tıklayarak değiştirebilirsiniz.

.

.

Bu komut kalabalığından çekinmeye gerek yok. Çünkü aslında bunların hiçbiriyle uğraşmaya da gerek yok. “Ön tanımlı” ayarlar ile ilk resimde verdiğimiz özellikleri taşıyan ve ön izleme penceresindeki gibi görünen bir dergiyi sadece ‘Publish’ butonuna basarak oluşturabilirsiniz.

.
Publish

.
Artık çıktı alma zamanı. Bunun için ‘Publish’ (Yayınla / Çıktı Al) komutunu kullanıyoruz. Fakat bunun da iki seçeneği var. Çıktınızı internette yayınlanmak üzere ‘HTML’ olarak veya bilgisayarınızda kullanacak ya da CD’lere basıp dağıtacaksanız ‘EXE’ formatında oluşturabilirsiniz.

.

Çıktılarınız “Belgelerim” klasörü altında, buradaki konumda duruyor olacaklar. (EXE veya HTML) Üstteki üç noktalı düğmeden bu kayıt yeri ve isimleri değiştirebilirsiniz.

.

.
Advanced Settings’ şart olmayan ileri düzey ayarlar barındırıyor. ‘Create single file package’ ile çıkacak iki dosyayı bir CD’ye yazdırırsanız, e-derginiz takıldığında kendi kendine çalışan bir CD haline gelecek ama herşey tek bir dosyada paketlenmiş olacağı için okuycu Flash projenizin içindeki elemanları ayrı ayrı göremeyecek.

.

.

.

Aşağıdaki ayarlarla bu paketin de ismini (satıra yazarak) ve CD’de görünecek olan ikon’unu (üç noktalı düğme üzerinden bilgisayarınızdaki başka bir ikonu göstermek suretiyle) değiştirebilirsiniz. Caymanız halinde ‘Default’ düğmesiyle ön tanımlı ayarlara dönebilirsiniz.

.

Publish unpacked’ opsiyonunda ise aslında aynı sonuç alınıyor fakat oluşturulan paket (veya CD) muhteviyatında Flash filmi (swf) içindeki tüm unsurlar (orijinal PDF dosyası, sayfaların resim ve swf görünümleri, tırnak resim görünümleri vb) paketlenmemiş halde ayrıca depolanıyor. Bu önerilecek bir durum değil.

.

,

Burada da ‘Advanced Settings’ altından klasörlere yeni isimler verebiliyorsunuz.

.

.

Her iki yolda da ‘Publish Project’ düğmesi işlem sonunda ‘View Result’ (Sonucu göster) haline gelecek ve basıldığında dergiyi bitmiş haliyle incelemek mümkün olacak.

.

Publish HTML : İntrnet’te Yayınlama

.
Dergiyi net’te yayınlamayı hedefliyorsanız bu seçeneği tercih edeceksiniz. Sonu ‘… name’ ile biten satırlardan ilgili klasörlerin isimlerini değiştirebilirsiniz. Unicode (UTF-8) değerine eğer bir network uzmanı değilseniz dokunmayın.

.

.

Yine gerekli tüm dosyalar bu kez HTML isimli klasörün altında hazırlanmış olacak. Bu dört kalem sitenizin uygun dizini altına gönderildiğinde (upload) internette yayınlanmış olacak (mış… çünkü ben bu konudan pek anlamıyorum) Şu sayfadakiUpload” başlığı ve resim daha fazla açıklama içeriyor.

.

.

Notlar:

.
Çalışmanızı istediğiniz her aşamasında ‘Save’ komutu ile kaydedebilirsiniz. “Belgelerim” içinde programın adıyla oluşturulmuş klasörün altında “Projects” klasörü içine “derginin ismi” ile kaydedilmiş olacaktır. İsimler ve kayıt yerlerini ‘File / Save (isim) As’ yolunu kullanarak değiştirebilirsiniz.

.

Programın görünen tek eksiği PDF içi videoları şimdilik desteklemiyor oluşu. Bir de, tabi ücretli olması. Ücret demişken, o da aşağıdaki gibi. Tabloda görülen zaman sınırlamaları programın kullanımı ile ilgili değil. Sadece bu süre sonunda ücretsiz yükseltme ve teknik destek imkanının biteceğini ifade ediyor. Yoksa, bir kez satın aldıktan sonra o sürümü sınırsız kullanıyorsunuz.

.

.

Dergi sayfaları üzerindeki ‘Copyright © pageflip.com’ ibaresini deneme sürümünde kaldırmanın yolu yok. Paralı sürümlerden birine geçmek zorundasınız. Ayrıca program, satın aldığınız pakete uygun olarak, kaç ayrı siteye servis yaptığınızı açılış esnasında parola ve domain adresi isteyerek takip altında tutuyor.

.

Bu serinin sonraki yazılarında ücretli – ücretsiz başka programlar ve on-line hizmetlere bakmaya devam edeceğiz. Amma başka bir konu sıralamada önceliği alacak gibi görünüyor. PowerPoint 2010 edindiğimi söylemeliyim. Daha önce hiç bir kaynaktan duymadığım, bu yüzden beni çok şaşırtan video özelliklerini paylaşmak istiyorum.

.

Not: E-dergi yapımı için daha güncel şu yazıyı inceleyiniz

Sağlıcakla.

.

EK: Düğmelerin Türkçeleştirilmesi

(Mehmet Bey’in Sorusu Üzerine)

.

Aşağıdaki resimlerden de anlaşılacağı üzere e-dergimizin düğmelerinin Türkçeleştirilmesi işlemini sol sütundaki “Text Captions” bölümünden, kullanmak istediğiniz düğmeler için kenarlarındaki boşluklara Türkçesini yazarak gerçekleştirebiliyoruz. Değişiklikler anında uygulanıyor.

.

.

.

Wall Street Institute

55 Comments

 1. admin dedi ki:

  Büşra Hanım, Merhaba. E dergi ile ilgili yazılarımızın üzerinden epeyi zaman geçmiş. Bugün itibariyle mobil cihazlarda ve tüm platformlarda çalışmayanı kalmamış olmalı ama öncelikle konuyla ilgili tüm yazıları inceleyip en beğendiğiniz hangisi olacak onu seçin derim. Tüm yazılara şuradan ulaşabilirsiniz. http://www.egiticininegitimi.net/?s=e-dergi Seçtiğiniz yazılımı bir kez de kendi internet sayfası üzerinden kontrol edip ihtiyaçlarınızı karşıladığından emin olun lütfen.

 2. merhabalar, ÖHDER yönetimi olarak bizler de bir e-dergi hazırlama süreci için kolları sıvadık. henüz araştırma aşamasındayız. sizlerin de bu noktada yardımlarını alabilmemiz mümkün müdür? şimdiden teşekkür ederim, iyi günler…

 3. admin dedi ki:

  Merhaba. E dergi konusunda alternatifler kafa karıştırıcı derecede çok maalesef. Kaliteli ve ücretsiz yazılımlar bulmak mümkün olabildiği gibi, yeteneği çok daha sınırlı fakat çok pahalı olanların tuzağına düşmek de mümkün. Öncelikle derginizden ne beklediğinize karar vermelisiniz. Örneğin, içindeki pencerelerde video mu oynayacak, yoksa sadece tıklandığında gidilen linkler yeterli midir gibi… Yoksa, bildiğimiz PDF formatı da günümüzde bir çok ciddi kurum tarafından e-dergi olarak pekala kullanılıyor. Elinizdeki Office belgesini “Farkı kaydet” komutuyla PDF’ye çevirmek çocuk oyuncağı. Başlamadan önce olabildiğince araştırma yapmalı ve ihtiyaçlarınızı iyi belirlemelisiniz. Biz bugüne kadar bir kaç makale yayınlamışız. Onlara şu linkten ulaşabilirsiniz. http://www.egiticininegitimi.net/?s=e+dergi Kolay gelsin.

 4. Busenur Çavuş dedi ki:

  Ben anlamadım nasıl yapcaz dergi ingilizce türkçeden ağrı anladım ama nasıl resim koycam.Dosyayı açınca boş diyo.Ama bilgisayarım yazan yere basınca resimlerim duruyo.Benim bilgisayarımda mı bir soru var yoksa program bozuk mu çıktı?

 5. admin dedi ki:

  Merhaba. Muhtemelen biz bu yazıyı yayınladıktan sonra program da epeyi değişiklik geçirmiş olabilir. Doğrusu sorunun tam olarak ne olduğunu anlayamadım. Yüklemek istediğiniz resmi bilgisayarım yolunu takip ederek bilgisayarınızda durduğu yere ulaşıp çift tıklayarak yükleyemiyor musunuz?

Yorum, Katkı ve Sorularınız