PrimoPDF Kullanımı – 2. Bölüm – Ayarlar


Önceki yazımızda ücretsiz PrimoPDF kullanarak, basitçe sürükle-bırak yöntemiyle Office belgelerimizi saniyeler içinde PDF dokümanlara dönüştürebildiğimizi işlemiş bu ikinci yazıda ise programın ayarları konusuna gireceğimizi belirtmiştik.

.

Program hakkında sitesinde şu bilgiler veriliyor:

.

– Windows® XP, Vista, ve Win 7 (32- and 64-bit)  desteği
– 300 farklı dosya tipinden dönüştürme
– Hazır kalıplarla çalışma (Görüntüleme, e-kitap, basit baskı, profesyonel baskı)
– Kalıplar dışında özelleştirme imkanı
– PDF dosyalarına sonradan eklemeler yapma
– Parola koruması, doküman bilgileri (içerik, yazar vb)
– Sürükle-bırak yöntemi ile Word, Excell ve PowerPoint için hızlı dönüştürme desteği
– PDF dosyaların PDF 1.4 ve PDF 1.5 spesifikasyonlarına uydurulması

.

Masaüstündeki ikonu çift tıklayarak (veya ‘Başlat / Programlar / PrimoPDF / PrimoPDF Settings’ yolunu takip ederek) programı ilk kez başlattığımızda, önce yeni güncellemelerin otomatik kontrol ve yüklenmesi için tercihimizin sorulduğu minik pencereyi geçiyoruz. Tekrar sorulmasını istemiyorsanız ‘Don’t ask me again’ kutucuğunu da doldurmuş olun.

.

.

Ancak bu aşamadan sonra karşımıza çıkan programın arayüzü aşağıdaki gibi. Pencerenin sağ yarısı internet ortamından alabileceğiniz desteklere (Helpful Links) ayrılmış. Bunun altındaki üç mavi link sırasıyla
Tartışma-destek forumu,
Kullanıcı rehberi  (Programın ayrıntılı özelliklerini buradan inceleyebilirsiniz) ve
Pratik ipuçları üzerine İngilizce kaynaklar.

.

Alttaki turuncu üçlüde başka sürprizler gizli. Hepsi de ücretsiz üç destek yazılım. Nitro PDF Okuyucu, PDF’den Word’e ve Excell’e çevrim araçları. (Bunları konuya dahil etmeyeceğim)

.

.

Sol yarıya gelince, ilk satırdaki 5 düğme ile oluşturmak istediğiniz çıktıyı hangi amaçla kullanmak istediğinizi belirliyorsunuz.

Screen : Monitörde görüntülenmek için küçük boyutlu dosya, imajların çözünürlüğü 72 dpi (asgari 300 dpi gerektiren baskı işleri için düşük, monitörde görüntüleme için yeterli)

E-Book: E-Kitap yayımlama standartaları için uygun format. Download edilmeye ve belli başlı –tanınmış- e-kitap okuyucusu cihazlarda okunabilmek üzere içerikteki resimler yeterli derecede sıkıştırılmış, ortalama boyutta dosyalar.

Print (Baskı) : Ev ve ofis yazıcılarından baskı almak üzere biraz daha iyileştirilmiş, yüksek çözünürlüklü dosyalar. Yazı ‘font’ları dosyaya gömülmez.

Prepress : Reklamcılık kalitesinde baskılar için büyük boyutlu dosyalar. Yüksek çözünürlüklü imajlar (resimler) Özgün yazı fontları taşınır.

.

Karşılaştırma

.

Orijinal Word Metin : 243 KB


Screen : 98,4 KB


E-Book: 98,4 KB


Print : 140 KB


Prepress: 194 KB


Custom (Özelleştirilmiş) : Özgün ayarlar için “geniş seçenekler” deniyor. Önceki dört kalıp her türlü ihtiyaca cevap verdiği için bizim artık bu derece ayrıntılı özelleştirme konusuna girmemizin gerekmediğini düşünüyorum.

.

Programın bu yolla -kendi başına- açtığımızda PDF belge oluşturmak işini yapamıyoruz. Sadece ayarlar ve tercihler üzerinde değişiklik yapabiliyoruz o kadar. Yaptığımız değişiklikleri ve yukarıdan da en son hangi PDF dosya tipini seçmiş isek ‘Save Settings’ ile kaydettiğimizde, sonraki değişikliklere kadar artık ön tanımlı ayarlar haline geliyorlar. Yani, bir dosyayı ikon üzerine sürüklediğinizde otomatik oluşturulan PDF’ler bu ayarları taşıyacak demektir. Bir belgeyi PDF’ye dönüştürmek istiyorsak önce o belgeyi açıyor ve eski usul ‘Yazdır’ komutunu kullanıyoruz.

.

Sanal Yazıcı ile PDF Oluşturmak

Tüm PDF dönüştürme programları gibi PrimoPDF’de yazıcılar listesine kendi “sanal yazıcısını” yerleştiriyor. (Bu konuyu önceki yazımızda ele almıştık) Bu aynı zamanda bir yazıcıda yazdırılabilen her tür dosyanın aynı zamanda PDF’ye de çevrilebileceği anlamına geliyor. Bu yolla PDF dokümanlar oluşturmak (dönüştürmek) istersek, belge için “yazdır” komutu verecek, sonra yazıcılar listesinden PrimoPDF’yi seçeceğiz. Bu aşamada doğrudan ‘Tamam’a basarsak yine normal program penceresi açılacak ama bu kez pencerenin altında ‘Save Settings’ yerine ‘Create PDF’ ibaresinin olduğunu göreceğiz. İşte o aşamada 5 düğmelik seçenekten birini tercih edecek ve bu düğmeye basacağız.

.

.

Aynı resimdeki ‘Save As’ açılır menüsünden şu iki opsiyona ulaşılıyor:
Ask when creating PDF’ ile oluşturulacak dosyaya isim verme ve yer gösterme ayarları yapılabiliyor.
Spesific Folder’ tercihinde ise tüm dönüşüm işleriniz için belli bir klasörü önceden göstereceksiniz ve oluşturulacak dosya –ayrıca sorulmadan- orijinal dosyanın ismini taşıyacak.

.

Post Process: Dönüştürme işleminin ardından ne yapılmasını istediğimiz soruluyor. Açılır menüden yapacağınız tercihe göre sırasıyla ‘Open PDF’ (Dönüştürülen dosyayı aç ), ‘Email PDF’ (Oluşturulan dosyayı e-posta ile gönder’ ve ‘Do Nothing’ (Hiçbir şey yapma)

.

Aşağıdaki ‘Options’ düğmesi üstteki 5 amaçla ilgisi olmayan ayarlar içeriyor. Dolayısıyla yukarıda hangi PDF türünü seçmiş olursanız olun, bu düğme onlarla ilgilenmiyor. Peki ne içeriyor bakalım:

.

.

Check for Updates / Updates’ : Güncellemelere bak. Sırasıyla her gün, hafta, ay veya hiçbir zaman bakma
Run Update Manager with Administrator Rights’ (Güncelleme işlemini “yönetici hakları” ile gerçekleştir)
Streamline / Allow PrimoPDF to Run Streamlined’ kutucuğunu doldurursanız, program internete bağlanıyor ve pencerenin sağ tarafı internet üzerinden canlı reklam ve haber akışı penceresine dönüşüyor. Bu ise gereksiz ve “kota yiyici” bir tercih olacaktır.

.

Creation : Oluşturulacak PDF dosyasının sürümünü (PDF 1.2 ile 1.5 arası sürümler) ve çözünürlük değerini değiştirebileceğiniz yer.

.

Ana pencereye dönelim.

Document Properties’ (Ön tanımlı değer ‘Empty’ (boş) Bu satırın sonundaki ‘Change’ (değiştir) düğmesi ile açılacak pencerede belgeye “metadata” denilen veriler yereleştirilebilir. Bunlar:

Title’ (Bilgi kaynağının başlığı, yayın, eser adı),
Author’ (Bilgi kaynağından sorumlu olan yazar, tüzel kurum, konferans adı vb.)
Subject’ (Kaynağın ilgili olduğu konu başlıkları)
Keywords’ (Aramalar için konuyu iyi belirleyen anahtar kelime ve açıklamalar. Bildiğim kadarıyla en çok 200 kelime uygundur)

Not: Bir belgenin metadata’sında buradakinden daha fazla bilgi başlığı da bulunabilir. Örneğin,
Imprint: Yayın yeri, yayınlayan, yayın tarihi bilgileri.
Descript: Sayfa sayısı, resimler, ek belgeler gibi yayına ait fiziksel özellikler.
Note: Bilgi kaynağı ile ilgili her tür özel not.
Contents: Ciltli eserlerin adları, içindekiler bilgisi.
Summary: Özet.

Bunların yazılmış olması yasal haklar konusu kadar, belgenin internette arama motorları tarafından indexlenebilmesi ve online kataloglarda yer alabilmesi açısından önemli.

Always use these settings’ kutucuğunu boşaltmazsanız tüm belgelere artık hep aynı açıklamalar konacaktır.

Bu bilgileri sonradan değiştirmek –varsa- gerekli parolayı bilmeyi gerektirecektir.

.

.

Nitekim, güvenlik ayarları da (PDF Security) bu satırın hemen altında ve onun da varsayılan değeri ‘None’ (yok). Yine ‘Change’ (Değiştir) düğmesine basarak tercihler penceresine ulaşabiliyoruz. Parola koymak, kısıtlamalar ve izinler buradan ayarlanıyor. Boş kutucukları doldurduğunuzda altındaki seçenekler aktifleşiyor.

.

.

Require a password to open the document’ bölümünü aktifleştirdiğimizde, belgenin açılabilmesi için gerekli parolayı ilk satıra yazıyor ve bir alttaki satırda da tekrarlayarak yazım hatalarına karşı teyit ediyorsunuz.

.

Require a password to change security settings and Access spesific functions’ kutucuğunu doldurduğunuzda bu kez, kullanım kısıtlamaları ile ilgili ayarlar aktifleşiyor. Yine ‘Password’ hanesine parola yazıyor, bir alt satırda yine teyit ediyorsunuz. (Önceki parola belgeyi açmakla ilgiliydi. Bu parola izinler ile ilgili olacak)

.

Printing Allowed’ altında;

None: Baskı fonksiyonu devre dışı
Low Resulation : Sadece düşük kaliteli baskı için izin
High Resulation : Sınırsız baskı kalitesi izni

.

Changes Allowed’ altında;

None: Özel parolası olmaksızın doküman üzerinde herhangi bir değişikliğe izin verilmez.
Creating, inserting, deleting and rotating pages: Kullanıcı doküman üzerinde sınırlı değişikliklere izinlidir. (Ekleme, çıkarma, sayfa yönünü değiştirme)
Filling-in form fields and signing: Kullanıcı değişiklikleri, form doldurma ve dijital imza ekleme ile sınırlanmıştır.
Commenting, filling-in form fields and signing: Kullanıcı değişiklikleri, yorumlar, form doldurma ve dijital imza ekleme ile sınırlanmıştır.
Any except extract pages: Kullanıcı metinden sayfa çıkarma işlemi hariç, tüm değişiklikleri yapabilmekte serbest bırakılmıştır.

Enable copying of text, images and other content’ : Kullanıcı içerikten seçip kopyalamak ve başka belgelere yapıştırmak üzere yetkilidir.

Enable text Access for screen reader devices fort he visually impaired’ : Görme özürlüler için sesli okuma özelliği açıktır (Okuyucu programın – player- desteklemesi gerekir)

Always use these settings’ Değiştirilinceye kadar, seçilen ayarların daha sonra oluşturulacak tüm belgelere de otomatik olarak uygulanmasını sağlar.

.

Baskı Yapmak

PDF belgeyi yazdırmak istediğimizde yine ‘Yazdır’ komutunu veriyor, yine yazıcılar arasından PrimoPDF’yi seçiyor ve bu kez ‘Gelişmiş’ üzerinden baskı ayarlarına ulaşabiliyoruz.

.

Ücretli Sürüm : NitroPDF ve Ek Özellikler

Bitirmeden önce bir konuyu daha belirtmeliyiz. Ücretsiz sürümün yanında bir de daha kapsamlı niteliklerle donatılmış NitroPDF Professional sürümü (80 USD) bulunuyor. Ücretsiz sürümde bulamadığınız ve ihtiyaç duyduğunuz başkaca özellikler varsa sitedeki ‘More information’ altındaki özellik karşılaştırma tablosuna göz atmalısınız. Pro sürümü özelliklerinin daha ayrıntılı açıklaması için ‘See how Nitro Pro can do more’ düğmesini tıklayın. Bu sürümün 14 günlük deneme kullanımı da söz konusu.

.

Madem ki PDF oluşturmayı öğrendik, öyleyse sonraki yazılarda asıl hedefimiz olan “dijital dergi” yapmayı işleyebiliriz. Uzun tatilde de yine söz verdiğimiz e-learning yazılımlarına başlarız.

.

Sağlıcakla.

Wall Street Institute

5 Comments

 1. dilek dedi ki:

  Öncelikle iyi çalışmalar,
  metninizi okudum fakat ben şöyle bir şey yapmak istiyorum ama programı indirdiğim halde nasıl pdf yapacağımı çözemedim.Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  sorunum şu;

  ben photoshopta web tasarımı ile ilgili sablonlar hazırlıyorum ve daha sonra bunları sayfa sayfa kendime portfolyo adı altında br klasörde biriktiriyorum,yaklaşık 300 tane jpg formatında tasarım çalışmalarım ve png formatında ise grafik çalışmalarım yer almakta ve ben bunları o klasöre ulaşarak hepsini bir seferde pdf yapabilir miyim ve de nasıl yapabilirim bana bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim.
  Şimdiden teşekkür ederim,
  Saygılarımla

 2. admin dedi ki:

  Dilek Hanım, Merhaba.
  İşin aslı bu yazıyı hazırladığımız tarihte nispeten zor bulunur, değerli bir uygulamaydı. Ama Office 2010 ile birlikte gelen dosyaları PDF olarak kaydedebilme yeteniğinin çok daha iyi sonuç verdiğini gördüğümden beri başka yazılım kullanma ihtiyacı ortadan kalktı. Sizin için de şu linkteki ücretsiz yazılıma bakmanızı öneririm. Anlaşıldığı kadarıyla resimleri PDF yapmak konusunda ihtisaslaşmış, küçük ve kullanımı kolay bir programcık.

  http://www.ilovefreesoftware.com/14/windows/image-photo/free-jpeg-to-pdf-converter.html

  Bir de buradaki diğer ücretsiz PDF programcıklarına da göz atmak isteyebilirsiniz.

  http://www.ilovefreesoftware.com/gsearch?cx=008701510501807727669%3Aabbyr0bpxi0&cof=FORID%3A10&ie=UTF-8&q=pdf&siteurl=www.ilovefreesoftware.com%2F&ref=www.egiticininegitimi.net%2F2010%2F11%2F12%2Fprimopdf-kullanimi-2-bolum-ayarlar%2F&ss=959j459881j3

 3. Mustafa dedi ki:

  Merhaba admın açıklamaların için öncelikle tesekker ederim. benim sorum olacaktı. yaptıgımız pdf dosyasını açtıgında 143% gibi açıyo acaba onu 75% veya 100% sayfa büyüklüğünde yapabilirmiyim? şimdiden tesekkur ederım…

 4. admin dedi ki:

  Mustafa Bey, Merhaba. Öncelikle şunu belirtelim ki bu yazının hazırlandığı tarihteki şartlar artık çok değişti. O zamanlar PDF belge oluşturabilmek büyük sorundu ama artık Office 2010’dan beri (belki öncesinde de vardı bilemiyorum) belgelerimizi “Save as / Farklı kaydet” komutuyla gelen menüden PDF’yi seçerek çok hızlı ve Primo’dan çok çok daha kaliteli kaydedebiliyoruz. Diğer taraftan Adobe firması da PDF üzerindeki kıskançlığını bıraktı ve son ücretsiz sürümüyle artık PDF oluşturmayı, mevcut PDF’leri yeniden düzenlemeyi destekler hale getirdi.

  Sorunuzun cevabına gelince ilk açılıştaki büyüklük konusu PDF’nin hazırlanması aşamasındaki bir sorun değil, onun açılması sırasında belirlenmiş ayarlar ilgili olabilir. Yani PDF gösterici olarak ne kullanıyorsanız (muhtemelen Adobe’un standart yazılımıdır) orada menüden “Zoom” sekmesine gidin ve “Fit width” seçeneğini işaretleyin. Böylelikle “açılan pencereye oturtulmuş görüntü” ile karşılaşırsınız.

 5. Mustafa dedi ki:

  Yönlendirdiğiniz için çok teşekkür…İşimi halletmiş oldum sayenizde.

Yorum, Katkı ve Sorularınız