PrimoPDF ile PDF Belgeleri Oluşturmak


PDF belge oluşturmak nereden çıktı derseniz, aslında herkes için “bilinmesi gereken” konulardan ama asıl, işleme sözü verdiğimiz “dijital dergi” yapımının -tüm programlarda- standart “ilk aşamasını” oluşturduğu için.

.

.

PDF Nedir, Ne İşe Yarar?

PDF yani Portable Document Format (Taşınabilir Dosya Formatı) ile Macintosh, Microsoft Windows, UNIX, Palm OS ve diğer platformlar arası, bozulmadan, değişmeden, özellikleri kaybolmadan aynı kalabilen taşınabilir ve yazdırılabilir belgeler oluşturulabilmektedir. Orjinal dökümanda kullanılan bütün dataların (yazı karakterleri, imajlar, vektörel objeler, sayfa ebadı, çizgi kalınlıkları, mizanpaj, renk modu/değerleri vs.) PDF içerisine özelliklerini muhafaza ederek gömülebilmesi ona bu “platformlar üstü” özelliğini ve bilişim dünyasındaki haklı yerini kazandırır.

Yazdırılabilir olması gereken ama sonradan düzenlenmesi beklenmeyen belgelerin (mevzuat, prospektüs, rehber, kitap vb) dağıtımı için idealdir.

PDF belgelerinin açılabilmesi, yazdırılması, değiştirilmesi, içeriğinin kopyalanması işlemleri şifre ile koruma altına alınabilir veya belge elektronik olarak imzalanabilir. Paylaşılan PDF belgelerine tarafların notlar ekleyebilmesi veya düzeltmeler yapması mümkün kılınabilir.

PDF belgelerine alıcı tarafından doldurulabilir formlar yerleştirilebilir.

Metinler için index hazırlamak, bookmark eklemek, sayfaların thumbnail’lerini hazırlamak, sayfalar arası linkler oluşturmak, arama kutuları, internet linkleri, görsel medya yerleştirmek mümkündür.

Daha güvenli ve güvenilir elektronik bilgi paylaşımı için de tercih edilen standarttır. Endüstriyel kuruluşlar ve devlet daireleri tarafından özellikle bu nedenle tercih edilir.

Engelli kişilerin de rahatça kullanabilmesi için –metnin okunması gibi- destekleyici özelliklerle donatılmıştır.

Kullanılacağı “amaca uygun” olarak sıkıştırılabildiği için orjinal dokümanın boyutundan çok daha az yer kaplar.

Baskı ve grafik dünyasında apayrı bir yeri bulunan bu çok yaygın format için internet üzerinde bir araştırma yaptığınızda daha bir çok avantajını ve nerede, nasıl kullanıldıklarını öğrenmek mümkündür.

.

PrimoPDF

.

Uzun süredir son yılların pek meşhur yazılımı PrimoPDF’yi kullanıyorum. Değiştirmek veya güncellemeyi hiç düşünmemiştim. Bu yazı için son sürümünü indirip kurdum ve itiraf etmeliyim, gelişmeye (sıçrama demeli) bir hayli şaşırdım. Tanıtacağımız yazılım PrimoPDF (versiyon: 5.1.0.2)

.
Buradan indirebilirsiniz. Sayfayı açtıktan sonra, kısa bir süre beklediğinizde çıkacak küçük indirme penceresindeki ‘Dosyayı Kaydet’ ile 7 MB’lık “InternationalPrimoPDF.exe” isimli dosyayı bilgisayarımıza indiriyor ve çift tıklayarak kuruyoruz.

.
Kurulumun bir yerinde Google Chrome isimli internet tarayıcısını da kurmak isteyip istemeyeceğiniz soruluyor. İyi bir tarayıcıdır fakat konumuzla ilgisi olmayan bir reklamdır. Eğer kurarsanız muhtemelen otomatik olarak kendisini varsayılan tarayıcı olarak atayacaktır. Kurmak istemiyorsanız buna uygun seçeneği işaretledikten sonra devam edin.

.

.

Bir kez de “kayıt” olmanızı isteyen aşamayla karşılaşacaksınız. Burada sadece e-posta adresini doldurmak zorunlu. Muhtemelen, yazılım firmasından ileride haberler almaya başlayacaksınız demektir.

.

.

Kurulum tamamlandığında bir kez de sitesine bağlanacak ve profesyonel sürümünün reklamına maruz kalacaksınız. Ücretsiz yararlanacağımız bir ürün karşılığında bu kadar reklamı çok görmemek gerekiyor. Sonrasında sabrımızın karşılığını fazlasıyla alıyoruz.

.
Yükleme bittiğinde masaüstünüzde yeni bir ikon göreceksiniz. Üzerinde ilginç bir ipucu da barındırıyor. PDF formatına çevirmek istediğiniz bir belgeyi (her tür Office belgesi) bu ikonun üzerine sürüklemeniz halinde işlemin başlayacağına dikkatimizi çekiyor. “Sürükle – bırak” tabir edilen bu yöntem kullanım kolaylığı açısından bilişim dünyasında son soktayı temsil ediyor.

.

.

Hemen masaüstünde duran bir Word belgesini üzerine sürüklüyorum. Bir menü açılacağını ve bir takım ayarlar için tercihler soracağını beklerken saniyeler içinde belgenin PDF versiyonu önümde açılıveriyor. Demek ki, ön tanımlı ayarlarla her şey halledilmiş. Üstelik sonuç da gayet memnuniyet verici. Bu kez masaüstünden değil, Windows Gezgini’nden seçtiğim bir PowerPoint sunumu sürüklüyorum yine harika. Ardından bir Excell dosyası, yine muhteşem. Bayıldım bu işe… Biraz zorlamak istiyorum. 53 sayfalık, resimle karışık broşürümüzün Word versiyonunu gönderiyorum. Bu kez uzun uzun işlemek zorunda kalacağını ve sonucun eski şikayetlerimle (!) birlikte geleceğini düşünüyorum ama PDF belgem yine saniyeler içinde önüme seriliyor ve sonuç yine çok iyi.

.

Bir Zamanlar PDF Oluşturmak !

.
Memnuniyet ve şaşkınlığımın sebebini anlatmalıyım aslında. Kullandığım önceki versiyonda (ve benzerlerinde de) PDF’ye dönüştürmek istediğimiz bir Office belgesini açar, “yazdır’ komutu verirdik. Yanlış okumadınız, bir çok PDF dönüştürücü programın uzun yıllardır izlemek zorunda olduğu yöntem buydu. Belgenizin üzerinde bir dönüştürme tercihi veya açılan bir program üzerinden olmazdı. Bunun yerine –her nedense- “yazdır” komutuyla başlanır, sonra yazıcılar listesinde kendisini bir “printer” cihazıymış gibi gösteren ilgili program bulunup seçilir, yine tipik yazdırma menüsünden ayarları yapılır, uzun bir önbellekleme işleminden sonra nihayet o dokümanın PDF versiyonunu karşımıza görebilirdik. Yani PDF oluşturmak işi bana hep tuhaf geldiği üzere bir “yazdırma” eyleminin içine gömülmüş olurdu. Şimdi tüm bunlar bitmiş. Üstelik görüntü kalitesi öncekinden kat kat iyi. Öncekinde,“tercihler” sırasında çözünürlüğü ne kadar artırsam da metnin içine ve üst bilgiye yerleştirilmiş resimler, hep bulanık kalırlardı. Şimdi de jilet gibi keskin değiller ama arada dağlar kadar fark var. Sürat ise kat be kat artmış. PrimoPDF o günlerde de çok meşhurdu. Şimdi uçmaya başlamış olsa gerek. Bu yazılımı mutlaka kurmalısınız.

.

Orijinal Word belgesi (Yazılar dahil herşey "resim" formatında)

.

Eski versiyonda PDF dönüşümü

.

Yeni versiyonda PDF dönüşümü (Üstbilgi içine gömülen resimde hala net bir iyileşme yok ama metne yerleştirilen resimler artık çok iyi

.
Aslında bu konuyu burada bitirsek de olurmuş. Artık PDF belge oluşturmak bu kadar da kolaylaşmış. Sürükle – bırak, tamam !

Yine de, bir sonraki yazımızda programın içinden bakıldığında ne gibi özelleştirme seçenekleri sunduğuna da göz atalım.

.

Sağlıcakla.

Wall Street Institute

Yorum, Katkı ve Sorularınız