“Eğitici Cep Kitabı” – Prof. Dr. Emine Demirel Yılmaz


İmge Kitabevi, 188 Sayfa, Baskı Sayısı: 3 Son Baskı : Şubat 2010

.

İlk defa okumadığım bir kitabı konu ediyorum. Daha önce bir karara bağlamış değildim ama hep okuduklarımı, kendi kritiğimle tanıtacağımı düşünmüşüm. Peki ilgi alanımıza giren kitapların varlığından okuyucuları sadece “haberdar etmek” değersiz midir ? Üstelik, işin içinde bir başka çelişki daha var. Özellikle, “eğiticinin eğitimi” içerikli kitapları eğer çok farklı, yeni konular, yeni yaklaşımlarla işlenmemiş veya pratik tecrübe yüklü değil iseler -doygunluktan- artık almadığımı, oysa okuyucu açısından bu kriterlerin geçerli olmayabileceğini düşünürsek, “eğiticinin egitimi” konulu bir sitede o alanda yazılmış tüm kitapların, sadece “haber” niteliğinde de olsa mutlaka yer alması gerektiğini dikkate almalıyım.

Aslında bir önceki paragrafta kitap hakkında “yorum” da yapmış olduk. “Okumadan, nasıl?” derseniz, kitabın önsöz ve içindekiler bölümü sitede verilmiş. Sadece bunlar üzerinden yargıya varmak tabi ki yanıltıcı olabilir (ama her iki unsur da okuyucu kitabı seçerken doğru yargıya varabilmesi amacını da taşıdıkları için) kusur pek de bizde olmaz :) Kitabın bir önceki baskısının asgari 5-6 yıl önce bitmiş olduğunu öğreniyoruz. Demek ki yayımı daha da eskilere gidiyor. Son baskı için önsözünde bir “güncelleştirme” ibaresi bulunmuyor. Bu durumda eğitim alanındaki kimi bazı yeniliklerin dışarıda kalmış olması ihtimali var. Örneğin, içindekiler bölümünde “öğrenim stilleri” konusunu bulamadım. Ayrıca, -öyle olması tabi ki gerekmiyor ama- temel konu başlıkları için ayrılan alanların “kısa – kısa” oluşuna bakılırsa bu tür kitaplarda benim tercih ettiğim “pratiğe dönük tecrübe paylaşımı” içeren bir yaklaşım taşımadığı da açık. Eser en temel konularda teorik – teknik bir derleme niteliğinde görünüyor. Kurumsal eğitimler vermek istiyor ve eğiticilik anlamında nereden başlayacağınızı düşünüyorsanız ideal olabilir. Sayfaları karıştırın, anlatım dili size yakın geldiyse mutlaka alın derim. Çünkü içerik seçimi çok iyi. Ama beraberinde teoriyi tamamlamak için Öğrenme Stilleri‘ni ve pratiği tamamlamak için “Okul Hayatında Tongue Fu“yu da alın.

Yazarın bir Tıp Profesörü olması nedeniyle eğitimin nörofizyolojik yönü konusunda zengin bilgi ile karşılaşma ihtimalini kendi adıma not ediyorum. Gireceğim ilk kitapçıda bu bölümü karıştıracak ve kararımı buna göre vereceğim. Hoş, kimi kandırıyorum ki, o aşamaya kadar gelmişken bırakmaya elim varmaz mutlaka alırım nasılsa. 8 TL neye vermiyoruz? Hem tekrardan kim zarar görmüş !

.

.

Yükseköğretim  Eğiticileri ve Yetişkinlik Döneminde Öğreten-Öğrenen Herkes için

Bu kitap, işi ya da konumu nedeniyle “eğiticilik” yapan  herkese, bu işlevlerini kolaylaştıracak bazı bilgiler sunmak amacıyla yazılmıştır. Eğitim; öğretmenler ve öğrenciler dışında, insan ilişkilerinin bir parçası olarak, toplumun her bireyini az çok ilgilendirmektedir. Yalnızca okulla  sınırlı kalmayan, hepimizin ömür boyu karşılaştığı bir durumdur. Tüm meslek topluluklarından insanlar, özellikle de anne babalar, farkına varsınlar ya da varmasınlar, hem “eğitici” hem de öğrenci olarak yaşamlarını sürdürmektedirler. Yapılan bilinçli ya da bilinçsiz eğitimde, genellikle yakın çevreden gözlenen yöntemler kullanılmaktadır. Eğitim bilimcilerin hedef kitlesi ise çoğunlukla profesyonel öğretmenlerdir. Yaşamları boyunca eğitim işlevini yürüten üniversite öğretim üyeleri ve gündelik hayatta “eğiticilik” yapan kişiler, eğitim biliminin verilerinden planlı ve düzenli bir biçimde yararlanamamaktadır. Bu kitap, “eğitici eğitimi” almadan “eğiticilik” yapan insanlara, işlerini daha iyi yapabilme konusunda yol gösterici bir niteliğe sahiptir.

Prof. Dr.Emine Demirel Yılmaz

1962 yılında Kırıkkale’de doğdu. 1986 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu ve 1990 yılında aynı üniversitede farmakoloji uzmanlık eğitimini tamamladı. 1993 yılında doçentliğe, 2000 yılında profesörliğe yükselen Yılmaz; halen Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji ve Klinik Farmakoloji Anabilim Dalı’nda görev yapmaktadır. 1997 yılında TÜBİTAK Bilim Teşvik Ödülü’nü, 2001 yılında Novartis Farmokoloji Araştırma Ödülü’nü alan Yılmaz, bilimsel çalışma ve araştırmalarını sürdürmektedir. Eğitim, şiir, fotoğraf ve kuru çiçek özel ilgi alanlarıdır.

Wall Street Institute

Yorum, Katkı ve Sorularınız