SlideBoom’dan Sunum Örnekleri – 12


İlk sunum örneğindeki “dökülen yapraklar” için “animgif” (animated : hareketli gif) kullanılmış diyecektim ki, gösteriyi durdurduğum halde yaprakların hala hareketli kalması dikkatimi çekti. Bilgisayara indirip incelemek istedim ama bir “ppsx” dosyası. Yani orijinal dosya “slayt gösterisi” halinde paketlenmiş olduğu için arka planı incelenemiyor. Kısa bir sunum için dosya boyutunun 22 MB‘a yaklaşması ayrıca garipti.

.

.

Sonradan farkettim, gösteri aslında her slaytta sonradan ortaya çıkan oklara basarak şiirlerle devam ediyor ve en son slaytta bunun aslında -ortalarda pek çok örneği dolaşan- Flash kökenli “foto albüm” programlarından biri ile yapıldığını ve bu “swf” dosyasının sonradan PowerPoint‘e olduğu gibi aktarıldığını anlıyoruz. Bunlara gerek yoktu. Dökülen yapraklar yine animgif olarak kullanılabilir, çok daha hafif boyutlu, bilgisayarı kasmayacak haliyle bire-bir aynı gösteri doğrudan PowerPoint‘te yapılabilirdi.

.

.

Her yönden -bazen de ezber bozarak- gelen geçişler sunumun geneline dinamizm kazandırmış.

.

.

Yapımı oldukça basit. PowerPoint kullanımında neredeyse hiç bir özellik yok. Ama yapımcının estetik duygusu güçlü. Öyleleri sadelikten zenginlik çıkarabiliyor. Bütün bir katalogu gözünüzü ayırmadan seyrettiriyor.

.

.

PowerPoint‘in şekil araçları ve “yumuşak kenarlar” efekti etkileyici işler çıkarmış. Bence PowerPoint için güzel bir e-learning örneği de sayılabilir.

.

.

Sunumun kendisinde bir özellik bulunmuyor. Benim merak ettiğim buradaki tüm slayt geçiş efektleri 2010‘da var mı ? Öyle ise 2010‘a geçme vakti gelmiş demektir.

.

Wall Street Institute

1 Yorum

  1. Fatma dedi ki:

    Çok beğendim, emeğinize sağlık.

Yorum, Katkı ve Sorularınız