Sıra Dışı Sunum Malzemeleri – “Pepakura Designer” ile 3 Boyutlu Modeller Oluşturmak


Zaman zaman, gazetelerde kartondan “kes – katla – yapıştır” modeller hediye edilir. Papercraft denilen ve tüm dünyada her yaştan büyük ilgi gören bir alana bilgisayar yazılımları da girmese olmaz tabi ki. Kağıt katlama deyince de Japonların şöhretini bilmeyenimiz yok. Hepsi bir araya gelince Japonya’dan çıkan ve kendi modellerinizi kolayca bilgisayarda oluşturup, otomatik olarak A4 kartonlara bölüştürdükten sonra yazıcınızdan çıktılarını veren “fazlaca profesyonel” bir papercraft yazılımı “Pepakura Designer 3” son zamanlarda bir hayli sükse yapmış durumda.

.

.

Bina, eşya, hatta insan gibi akla gelebilecek her şeyin başarılı modellemeleri ile göz dolduran program kendi formatı yanı sıra bir çok tanınmış 3D modelleme yazılımı ile uyumlu çalışıyor. Bilgisayar teknolojisinin sihirli elleri işin içine girmişse artık o gazete modelleri çok basit kalmaya başlıyor. Resimlerde de göreceğiniz üzere dünyayı bir papercraft çılgınlığı sarmış gibi.

.

Eğer özgün bir model oluşturmak istiyorsanız, işin zor tarafı, 3D Studio, LightWave and Softimag, MetasequoiaLE gibi 3D yazılımlarda o modelleri ortaya çıkarabilmekte. Çevrenizde varsa, konudan anlayan bir yakınınızdan yardım isteyebilir veya fikir size sıcak geldiyse o aşamayı forumlarda irtibat kurabileceğiniz işin ehli pek çok genç arkadaştan birine genellikle küçük bir ücret karşılığı yaptırabilirsiniz. Yok eğer mevcut kalıplardan kullanmaya razı iseniz internette sayısız model bulmak mümkün. Bu takdirde zaten bir printer dışında hiçbir yazılıma ihtiyaç kalmıyor.

.

.

Ücret demişken bu yöntemle oluşturduğunuz ve sitesinde sergileyeceğiniz ürünlere müşteri çıkması halinde para kazanmak da mümkün olabiliyor. Hatırlarsanız, jenerik oluşturan BluffTitler’da da benzer bir uygulama vardı.

.
Örnekler için sitenin Gallery bölümünü gezebilirsiniz. Google görsellerde “pepakura” yazarak arattırdığınızda inanması güç işlere imza atanları görebilirsiniz.

.

.
Pepakura Designer 3 ücretli bir yazılım ve fiyatı 38 USD. Deneme sürümünde kaydetme ve export fonksiyonları kısıtlanmış durumda. Diğer tüm fonksiyonlar sınırsız açık.
.
Satın almadan önce deneme sürümü kullanılarak bilgisayarınızda sorunsuz çalıştığından emin olunması öneriliyor.

.

CHIP’ten Tüyolar:

Şubat 2010 sayısında CHIP konuyu işlemiş ve yazısına bir iki tüyo eklemiş.

Mürekkep tasarrufu: Eğer modelinizde kaplama yoksa boşa mürekkep harcamamak için “Use materials for Faces” seçeneğini kapatın. Böylece gri dolguyu basmamış olursunuz.

Sayfa tipi: Eğer model sizin kullanmadığınız istisnai bir sayfa ölçüsü üzerinde oluşturulmuş ise “Print and Paper” menüsünden sayfa boyutu ve parça baskı aralıklarını değiştirin. Sayfa boyutunu değiştirdikten sonra model parçalarını tekrar yerleştirmeniz gerekebilir. Daha rahat çalışabilmek için görünüm modunu seçin (Show only 2DPattern Window)

.

Eğer sunumlarınızda hatta fuar standlarınızda 3 boyutlu herhangi bir materyale ihtiyacınız varsa işte size sıra dışı bir çözüm alternatifi.

Sağlıcakla.

Wall Street Institute

Yorum, Katkı ve Sorularınız