Sunum Örnekleri 13 – Çizim Efekti (Güncellendi)


Bu makale okuyucularımızdan Sedat Bey’in bir sorusu üzerine hazırlanmıştır.  Paylaştığımız bir çok sunum örneğinde kullanılan, muhtemelen çoğumuzun hem beğendiği hem de merak ettiği o “canlı çizim efektlerinin” nasıl yapıldığı üzerinedir.

.

Örneğimizi bu linkten indirebilir ve arka planı inceleyebilirsiniz.

.

.
Uygulama

.
Tabi, önce sadece dış hatları bulunan uygun figürler oluşturmanız veya bulmanız gerekiyor. Ben örneğimizdeki o rakamları önce Flash’ta metin editörüyle yazdım. ‘Modify / Break Aparat’ komutu ile yazı (text) olmaktan çıkarıp “resim” haline çevirdikten sonra ‘Ink Bottle Tool’ ile otomatik olarak dış hat ekledim. Ardından, içini tıklayarak “seçtikten” ve ‘Del’ tuşuyla sildikten sonra geriye sadece bu “dış hat” şeklindeki kabuk rakamlar kaldı. (Muhtemelen bir yerlerde çok çok daha basit yolları da vardır) Figürü wmf formatında kaydettim (transparan gif ‘de olabilirdi)

.
Rakam figürünün altının boşluk olmasını istediğim için o kısmı da seçip yok etmiştim ama buna gerek yoktu. PowerPoint’te o bölgeyi beyaz bir maske ile kapatabilir, sonra da -shift tuşuna basılı iken, birlikte seçip- sağ tık menüsünden “gruplandırsam” da olurdu. Yine altsız görünen figürler elde edecektim. Zaten sonradan, tüm slaytlarda görünen o uzun alt çizgiyi rakamın altına gelen bölgede yok edebilmek için aynı işlemi yine de yapmam gerekeceğini hesaplayamadım. Sunum örneğimizdeki “grupları” çözüp incelediğinizde rakamlarımın altlarının olmadığını görürseniz, bunun aslında gereksiz bir hatadan başka şey olmadığını bilin diye not düşmek istedim.

.
Tüm slaytlardaki o sabit alt çizgi ile rakam figürünün uçlarını uzun süre tam denk gelecek şekilde birleştirmeye uğraştım ama olmadı. PowerPoint’in “ön tanımlı” gelen bir ayarı buna engel oluyordu. Slayt üzerinde nesneleri istediğiniz noktaya sınırsız özgürlükte götüremiyorsunuz. Mutlaka milimetrik sıçramalarla ilerliyor. Bu ise daha fazla hassasiyet gerektiren kaydırma veya birleştirmelerde işte böyle, zaman zaman zorluk çıkarabiliyor. Özellikle, “dışarıdan” çağırdığınız figürler ile PowerPoint’in kendi yarattıkları arasında… Gerektiğinde bu ayarı kaldırmak için ‘Biçim / Hizala / Kılavuz Ayarları’ yolunu takip edin ve ‘Nesneleri Kılavuza Uydur’ kutucuğunu boşaltın.

.

.
Sunum örneğimizi inceleyerek göreceğiniz gibi, rakamlarımızı “sırayla açılmak üzere”, zemin renginde (beyaz) maskelerle kapattım. Maske yapmak için ‘Ekle / Şekiller‘ listesinden uygun birini seçiyoruz. ‘Biçim‘ menüsünden ‘Şekil Anahattı Yok‘ diyerek dış çizgilerinden kurtuluyor ve ‘Şekil Dolgusu’ ile de içini -zemin renginde- boyuyoruz.  Kolay anlaşılması için aşağıdaki şekilde koyudan açığa giden bir sıralama ile bu maskeleri geçici olarak renklendirerek gösterdim. Ok işareti yönünde sırayla figürün üzerinden çekiliyorlar.

.

.

Bunun için o parçayı “seçtikten” sonra ‘Animasyon / Özel animasyon’ sekmelerini kullanarak açacağınız sağ kenar menüsünden ‘Efekt ekle / Hareket yolları’ komutlarını takip ederek, uygun yönde bir ok seçeceksiniz.

.

.

Yön o kadar da önemli değil aslında. Okun (kırmızı renkli ucundaki noktasından) tutup istediğiniz yöne çevirebilir ve şekil (maske) ne kadar uzağa gitmesi gerekecek ise o kadar mesafede sündürerek uzatabilirsiniz.

.

.
İnceleyince göreceğiniz üzere efekt ayarları olarak “Öncekiyle birlikte” ve “Hızlı”yı seçiyoruz.

.

.
Diğer taraftan, bu tercihimizin ön tanımlı ayarı olan “sıfır” saniyelik gecikme değerinde bırakırsak, tek hamlede hepsi birden açılacak ve çizim yapılıyor algısı doğmayacaktır. Bunun yerine, birinci maskeden başlayarak, sırayla 0,5 saniyelik dilimler halinde “gecikmeler“ vermeliyiz ki, takip eden sırayla açılabilsinler. Bunun için efekt satırının sağ ucundaki aşağı bakan oku kullanarak alt menüyü açalım ve ister ‘Efekt Seçenekleri’ isterse de ‘Zamanlama’ komutunu kullanarak ayarlar penceresine ulaşalım.

.

.
Burada öncelikle ‘Efekt’ sekmesi altında ‘Düzgün Başlangıç’ ve ‘Düzgün Bitiş’ kutularını boşaltalım. Bunlar aslında slayt üzerindeki hareketlere estetik bir hava katan yavaş başlangıç, hızlı ilerleme ve yavaş bitiş özelliğini veriyorlar ama bu, bizim durumumuzda istediğimiz bir atraksiyon değil.

.

.
Sonra ‘Zamanlama’ sekmesi altından bahsettiğimiz gecikme sürelerini tayin edebiliriz. İlk maske gecikmesiz açılsın, sonraki yarım saniye ve sonraki de 1 saniye olacak şekilde artarak gitsin.

.

.
Bu ayarlama tam istediğiniz sonucu vermediyse standardın dışına da çıkabilirsiniz. Geciktirme oranlarını değiştirmek üzere kullanabileceğiniz diğer enstrümanlar da var. Efektlerden birini “Hızlı” yerine “Orta” veya “Çok hızlı” hareket ettirebilir veya yol çizgisini daha da uzatarak, aynı sürede daha uzun yol yürütmek suretiyle bir parça daha hızlandırabilirsiniz.

.

Buradaki gibi içleri de dolu, daha karmaşık şekiller söz konusuysa, o figürün kendisini slayta birden fazla katman halinde ve uygun bir sıralamayla yerleştirmemiz gerekecektir. Aksi takdirde dış hatların çizimi bittikten sonra içeriyi çizerken uzaklaştıracağımız maskeler önceki çizimlerin üzerinden geçecek ve iş bozulacaktır.

.

Slayt geçiş efektleri de örneğimizde göreceğiniz gibi. Ayrıca açıklamaya gerek yok sanırım.

.
Sunum üzerinde “canlı çizim yapmak” gerçekten güzel sonuçlar veriyor.

E, bu kadar zahmet de olacak artık.

.

Not : Bir Hata Daha Yapmışım

Düzeltmek yerine tecrübe olarak kullanmak daha eğitsel olacak…

Benim de sonradan dikkatimi çekti; 1 ve 2 rakamları sahneyi terk ederlerken sol kenarda beyaz bir gölgenin altından geçiyor gibiler. Uzun süre “orada parça mı unuttum acaba?” diyerek araştırdım durdum ama hiç birşey yoktu. Ben de PowerPoint‘in bir tür “parazitlenmesi” olsa gerek diyerek peşini bıraktım. Derken, günün ilgisiz bir anında birden anladım (ve daha önce anlamamış olduğum için de utandım) Evet orada gerçekten beyaz bir parça duruyordu ama ben onu ararken, yani slayt gösterisinin dışındayken orada olmuyordu çünkü gösteri esnasında rakamın üzerinden kalkıp uzaklaşan parçalardan biri yolu kısa çizildiği için hala slaytın üzerinde, tam da orada bekliyordu. (Alttaki resimde sarı, daha alttakinde mavi ile görünür hale getirilmiş parça)

.

.

Çözüm: Uzaklaşan parçalarınızın slaytı tamamen terk ettiklerinden emin olun. Bu şekilde mesafeyi artırmak, zamanlama dengelerini bozacak ise ‘Efekt‘ penceresinden ‘Animasyondan sonra’ satırını ‘Animasyondan sonra gizle‘ komutuna getirin ki, hareketini tamamladıktan sonra beklemek yerine tamamen “kaybolmuş” olsun.

.

.

Sağlıcakla.

Wall Street Institute

Yorum, Katkı ve Sorularınız