Eğiticinin Eğitimi ve Flash


Geçenlerdeki bir yazımızda vidobu servisini tanıtırken, burada Flash öğrenmeye başlamanızı önermiştim. Sonradan düşündüm de bu yazılım hakkında biraz daha konuşmak gerekirdi.

Bir süredir ortaya atılan “Flash devrini kapıyor mu?” tartışmaları bizim için geçerli değil.

E-learning yazılımlarının içeriği genelde Flash çalışmalarından oluşuyor. Hem malzemeyi hazırlama, hem de “etkileşim” imkanı veren çıktılar alabilme avantajıyla tek başına e-eğitim için yeterli. QuizCreator incelememizdeki e-sınav örneğini hatırlayın.

Flash ürünlerinizi PowerPoint içinde de kullanabiliyorsunuz. Her zaman çok şık ve sıra dışı görünüyorlar.

Xara, Flax, BluffTitler gibi bir çok yazılımla özgün 3 boyutlu efektler, animasyonlar üretebilmenin ilk adımı da Flash ile yaratacağınız vektörel çalışmalardan geçiyor. Bu yazılımlardaki hazır kalıplarının dışına çıkmak, kendi figürlerinizi import etmek istiyorsanız sadece vektörel çizimler kullanabileceksiniz demektir.

Sık sık sunum örnekleri başlığı altında verdiğimiz bağlantılar veya internette karşılaşacağınız filmlerin çoğu her bilgisayarda sorunsuz açılabilen, temiz görüntü veren ve az yer kaplayan Flash (SWF : Shockwave Flash) formatında sunuluyor.

.

E-Learning uygulamalarında en yeni trend, çoğu yine Flash ile hazırlanmış “oyunlarla eğitmek” üzerine.

.

.

Bir tecrübemizi paylaşayım:

Eğitimlerimizin bazılarında görsel destek sağlayabilmek adına –genellikle bir cihazın, bir yapının nasıl çalıştığı ile ilgili- önceden hazırladığımız bir takım model eğitim kitleri götürürdük. Üç tane çanta hazırlamıştık. Bunların her iki yanlarını çıkarıp yerine şeffaf plexiglass ile içi görünür yeni yüzeyler yapmıştık. Toplam 6 ayrı mekanizma türünü her bir yüzeyden görünür şekilde yerleştirmiş kullanıyorduk. Çok başarılı kitlerdi, anlatılan konunun somut örnekleriydi, eğitim üzerinde çok ciddi olumlu katkıları vardı ama…

Taşıması güçtü; pratik değillerdi.

Yollarda sarsıntıdan kolayca ayarları bozulabiliyordu.

Zaman içinde sürekli bakım ihtiyaçları vardı.

Arkadaki katılımcılar ayrıntıları göremedikleri için herkesin sırayla önlerinden geçmesi gerekiyor, bu da ciddi zaman kaybına yol açıyordu.

.

Kitlerden vazgeçip yerine daha uygun bir enstrüman aradığımızda tek bir alternatifimizin olduğunu anlamak hiç uzun sürmedi. Animasyon…

Aynı mekanizmayı Flash’ta kolayca çizebiliyor, hareketlendirerek hangi dış tepki ile nasıl bir hareket doğacağını canlandırabiliyorduk. Çok profesyonel görünüyordu.

Dilediğimiz kadar büyüterek en arkadaki katılımcıların bile yerlerinden kalkmadan tüm ayrıntıları izleyebilmelerini sağlamıştık.

Artık taşıma kapasitesi sınırına takılı kalmadan istediğimiz sayıda modeli oluşturabiliyorduk.

Üstelik kitlerle elde edemeyeceğimiz bir avantaj daha doğmuştu. Mekanizmanın en küçük parçasının bile içinde gezebiliyor ayrıntıları da sonsuz ölçekte büyütebiliyorduk.

Kit taşımak, bakımıyla uğraşmak türünden sıkıntılar tarih olmuş, kendi bünyesinde eğitici animasyonlarını üretebilen bir firma olarak katılımcılar nazarında imajımız güçlenmişti.

.

Sadece bir Flash kitabı satın alarak başlamış ve programa nüfuz etmekte hiç de zorlanmamıştık. Eğer eğitim içerikleri oluşturmak ilginizi çekiyorsa Flash öğrenmeye başlamalısınız. Eğiticinin eğitiminde temel yazılımlardan biri olduğunu düşünüyorum.

.

Eğer bir kitap alırsanız, gözünüz korkmasın. Kod yazmak, site hazırlamak gibi derin alanlara girmenize hiç gerek yok. Kitabın ilk üçte birlik o basit bölümlerine denk gelecek olan “motion tween” konusunda bırakabilirsiniz. Vektörel çizimler, eğitim materyali ve basit, mekanik animasyonlar hazırlamak için o kadarı yeterli olacaktır.

.

Üstelik çok keyifli. Çizdiğiniz yuvarlağın ekranda top gibi sekmeye başladığını gördüğünüzde sizin için de “çok geç” demektir. Artık dönüşünüz olmaz…

Ek:

Bugünlerde uzaktan eğitim konusunda bilgilerimi güncelliyorum. İ.Ü. Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi web sitesindeki bir makalede bu yazımızı destekleyen bir paragraf görünce eklemek istedim.

“Bizim uzaktan öğretim için önerdiğimiz video konferans sistemi Flash teknolojisi ile yapılandır. Bilindiği üzere Flash Web tabanlı uygulamalarda kullanılan bir teknolojidir. Video konferansın Web sitesi üzerinden verilebiliyor olması sistemi ilgi çekici hale getirmektedir. Çünkü Web de kullanmış olduğumuz teknolojileri video konferans uygulamamızın içerisinde kullanıyor olabilmenin avantajını bizlere kazandırmaktadır.”

Volkan Demirkıran, Beykent Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, İstanbul.

Gökhan Silahtaroğlu, Beykent Üniversitesi, Matematik Bilgisayar Bölümü, İstanbul.

Wall Street Institute

6 Comments

 1. Öner Cebeci dedi ki:

  Katılıyorum..flash pc de yaratıcılıga önemli bir malzemedir…hazırladıklarınızla övünebilir hatta gördügünüz takdir ilede önemli getiriler edinebilirsiniz…
  flash3 ile baslamıştım..action script yok gibi idi olanıda biz elle kendimiz yazıyorduk..çogu deneme yanılma oluyordu…dolayısıyla zamanımızın çogu time line da geçer..di ..ama program öyle yazılmıştıki windowsun imkanlarını kullanıyordu.. o nedenle font creatörde türkçe karakterleri hazırlar windowsa atar karakter sorununu hallederdik…hatta tools bölümü ve renklere bile dışardan entegreler yapma şansımız vardı… ram 16 bilemedin en fazla 32 … pc p2 veya 3 ..oldugu içinde dikkatli çalişmak gerekiyordu.. millet açamadıktan sonra sende p4 512 ram (hayal bile edemezdik)olsa ne olur..
  Bir eğitim sitem bile vardı..kapattım.. 2002 de zaman gazetesinin açtıgı yarışmada web tw ilk 10 a girdi..kendi dalında ise 1. oldu.. bir müddet sonra meşguliyetim arttı bıraktım flashı sanıyorum mx gibi idi version..baya yaşlandık yakın gözlügüm büyüdü o flash yuzunden..:)..ama kesin bıraktım..
  http://www.upload.gen.tr/d.php/www/h6u7uekq/t_yildizlari.swf.html
  Bu link Türk yıldızlarinin birkaç sn lik ..gösterisi flash 4 ile yapmıştım..
  http://www.forsnet.com.tr/basin/basin/100302_zaman.html
  Bu link te Zaman gazetesinin 2002 tarihli haberi…
  Artık pc ler hızlı uzun animasyonlar yapılıyor..actonscript ile 2 el hareketi kafi geliyor ama o günleri unutmamak lazım..nerdennnnnnnn nereye geldik…

 2. Öner Cebeci dedi ki:

  Gençler eger animasyona meraklı iseler müracaat flash olmalı..orada öğrenip gerekirse diger programlar ile bilgilerini takviye etmeliler..

 3. admin dedi ki:

  Değerli katkılarınız için çok teşekkürler.

 4. Öner Cebeci dedi ki:

  Bu güzel site ve emekleriniz için asıl ben tesekkur ederim:)

 5. Ömer dedi ki:

  Son derece güzel bir yazı olmuş. Teşekkürler.

 6. admin dedi ki:

  Desteğiniz için biz teşekkür ederiz.

Yorum, Katkı ve Sorularınız