Cu3ox ile Flash Tabanlı Resim Galerileri, Banner veya Sunum Efektleri Yapmak


Yine küçük, kullanımı kolay ve etkileyici bir programla karşınızdayız. Cu3ox ile Flash tabanlı fotoğraf galerisi gösterileri oluşturabiliyorsunuz. Aslında çok fazla seçenek sunmuyor ama sunumlarınıza, sitelerinize, vitrin gösterilerinize farklı bir etkileyicilik katmayı başarıyor. Üstelik her parametreyi gönlünüzce değiştirebiliyorsunuz.

.
.
Cu3ox’un ücretli ve ücretsiz sürümleri var. Ücretli (49 USD) sürümde sağ üst köşedeki minik bir damgayı kaldırabiliyor veya yerine kendi logonuzu getirebiliyorsunuz o kadar. Ücretsiz sürümdeki bu “Cu3ox” yazısı ise o kadar da gözü rahatsız eden bir unsur değil.

.
Windows veya MAC sürümlerinden size uygun olanı “download” linkine tıklayarak indirin. (6 MB‘lık indirme dosyası kurulduktan sonra sabit diskte 15 MB yer kaplıyor) Yükleme esnasında hiçbir ekstra ayar veya sorgu yok.

.
Dilim sayısını, dönüş yönünü, arkaplan rengi, yazı fontları ve biçimleri üzerinde oynayabilir, fotoğraflar üzerine notlar, açıklamalar gösterebilir hatta linkler verebilirsiniz. Fotoğraf sayısı için bir sınırlama bulunmuyor. HD boyutlarında çıktılar alabileceğiniz gibi siteniz için ince uzun banner’lar da tasarlayabilirsiniz.

.
Projenizi tamamlayıp yayınladığınızda (publish) İhtiyacınız olan tüm dosya ve (embed) html kodları, XML konfigürasyon ve CSS dosyaları otomatik olarak hazırlanıyor. Projenin kaydedilmesi için göstereceğiniz yerde aşağıdaki gibi 6 dosya ve 1 klasör oluşturuluyor.


Bunlarla galerinizi çoğu internet ortamında olmak üzere değişik platformlarda yayınlayabilir, kod yazmaktan anlıyorsanız dosyaların içeriğine de müdahale edebilirsiniz. Zaten projenizi kullanmakta olduğunuz internet tarayıcınız üzerinden izliyorsunuz. Ayrı bir oynatıcı bulunmuyor. Dosyalardan ‘swf’ olanını, varsa bilgisayarınızdaki Flash Player’dan da izleyebilirsiniz.

.
Tüm bu özellikleriyle internet yayıncılığı üzerine çalışan arkadaşların büyük ilgi duyacaklarına eminim. Swf uzantılı dosyası ile doğrudan PowerPoint sunumların içinde çalıştırılabilecek olmamız ise bizi asıl ilgilendiren yönü. Böylece PowerPoint’in bize sunduğu geçiş efektlerinin dışına çıkıp, izleyenlere “nasıl yapılmış” dedirten profesyonel işi gösteriler sunabiliriz. Özellikle şirket sunumlarında ürünlerin bir gösterisini yapmak üzere ideal görünüyor.

.
Kullanımı
Öncelikle ‘Ayarlar / Diller’ adımlarını takip ederek menülerin dilini Türkçe yapmakla başlayalım.

.
Program penceresi çok sade.

Büyütmek için tıklayınız

İlk üç düğme tanıdık. NEW : ‘Yeni’ proje oluştur / OPEN : Önceki projelerdin birini ‘AÇ’ / SAVE : Gelinen noktayı ‘Kaydet’

.
Sıradaki iki düğme ayarlar ve yayınlama ile ilgili. Bunları sona bırakıp önce bu pencere ile işimizi bitirelim istiyorum.

.
Resimleri Yüklemek

.
Seçtiğiniz resimleri bu çerçeveye sürükleyip bırakabilir veya (+) işareti ile çağıracağınız pencereden bilgisayarınızdaki yerini gösterebilirsiniz. Bir klasörü sürüklediğinizde içindeki tüm resimler otomatik olarak alınır.

.
Bir resmi bir kez tıklayıp “seçtiğinizde” alttaki iki kutucuk belirir. Bunlardan ilki o resimle görünmesini istediğiniz yazının başlığı, diğeri ise metni içindir. (Bir açıklama yapmayabilirsiniz de)

.
Seçilmiş bir resmi (-) işareti ile gösteriden çıkarabilirsiniz.
Aşağı ve yukarı yeşil oklarla seçilen resmin sıralamadaki yerini değiştirebilirsiniz. (Bunu sürükleyerek de yapabiliyorsunuz)
Mavi oklar listedeki resimleri değişik kriterlere göre (ad, tarih, boyut gibi) sıralama kriterleri sunuyor.
Sondaki sola ve sağa dönen yeşil ok işaretleri ile resimleri oldukları yerde çevirebilirsiniz
Her programda görmeye alışık olduğumuz “Geri al” veya “Yinele” düğmeleri ise bulunmuyor.

.
Ayarlar

.
Gelelim “İngiliz anahtarı” ile sembolize edilmiş ayarlar kısmına… Bu düğmeye bastığınızda karşınıza şu pencere geliyor.

.
Slide Show title’ kutucuğuna yazarak gösterinize isim verebiliyorsunuz.
Show shadow’ kutucuğunu doldurup boşaltarak gösterinin altındaki gölgeyi kullanabilir veya kaldırabilirsiniz.
Daha alttaki komutlar ise ancak ücretli sürümü almışsanız aktifleşiyor. Ücretsiz sürümdeki “Cu3ox” ibaresini kaldırmak veya yerine kendi yazınızı yerleştirmek ve link vermek gibi ayrıntılar burada.

.
İkinci sekmedeki “Resimler” bölümüne geçtiğimizde ise…

.
Image size’ açılır menüsünden alacağınız çıktının boyutlarını ya mevcut kalıplardan birini seçerek veya en sondaki ‘Custom size’ ile ‘width / Height’ kutucuklarını doldurarak belirliyorsunuz.
Keep aspect ratio’ en boy oranını korumakla ilgili
Number of segments’ resmin kaç dilime bölüneceğini gösteriyor
Rotation direction’ ile dönüşlerin yönünü ayarlıyorsunuz. Yukarı, sağa, aşağı, sola ve karışık seçenekleri var.
Preview bölümünde seçimleriniz için ön izleme imkanı sunuluyor.
Delay between rotations’ sürgüsü her resim döngüsü arasındaki bekleme süresini uzatıp kısaltıyor.

.
Bu sekmedeki ‘Advanced’ düğmesine basarsanız yeni bir pencerede ek ayarlar çıkıyor.

.
Resim kalitesi‘ için ön tanımlı ayar (90) yeterli görünüyor.
Transition time‘ geçiş zamanını ayarlayor, sürgüyü sağa çektikçe işi iyice ağır çekime çevirebiliyorsunuz.
Segment transition delay‘ her bir parçanın (segment) dönüş gecikmesini ayarlıyor. Bunu sağa çektikçe her bir blok tek başına dönüp diğerlerini beklemeye başlıyor. (Pek istenecek bir ayar değil)
Z-Distance‘ dönüşlerde blokların izleyene ne kadar yaklaşacağını ayarlıyor. Çok yaklaştırınca dalgalanmalarda görüntü artık çerçeveden çıkmaya başlıyor.
Transition type’ ise resimlerinden anlaşılacağı üzere farklı dönüş efektleri sağlıyor.

.

‘Description’ sekmesi altında resimlerin üzerine yerleştirmek isteyebileceğiniz açıklamaların yazım ayarları var. Baştaki ‘Show descriptions’u boşaltırsanız hiçbir açıklama görünmüyor. Açıklamalar resimler dönüşlerini tamamladıktan sonra görünüp, bir sonraki dönüşten önce kayboluyorlar. Bu görünmenin yöntemini ‘Transition’ yanındaki açılır menüden değiştirebiliyorsunuz. İki seçenek söz konusu. Yazılar ya biraz alttan geliyor veya olduğu noktada görünüyorlar.

.
Daha aşağılarda ‘Headline / Başlık’ ve ‘Praragraph / Metin’ için ayrı ayrı, sırasıyla yazı tipi (font), büyüklüğü (punto), kalın, italik, alt çizgisi ve renk seçenekleri verilmiş. Yazınızın içinde bir link bulunacaksa bunun normal ve basılı halinin renklerini de en alttaki ‘Links’ bölümünden seçebiliyorsunuz.

.
Yayınla sekmesine programın ana menüsündeki aynı düğmeden de erişebiliyorsunuz.
Burada oluşturduğunuz çalışmayı bilgisayarınız içindeki bir konum veya internet üzerinden yayınlama seçenekleri sunuluyor.

.
Projeyi bir internet sitesinde kullanmak için program içinden sunulan FTP seçeneklerini kullanabiliyorsunuz. Dizindeki “Images” klasörünün içine sonradan göndereceğiniz yeni bir resim otomatik olarak gösteriye dahil ediliyor. Çıkarmak istediklerinizi basitçe silmeniz yeterli. Yani sitenizdeki resim galerinizi başka ayarlarla oynamanız gerekmeden istediğiniz zaman gönlünüzce değiştirebiliyorsunuz. Daha fazla ayrıntı için site anasayfasının sonundaki yardım metinlerine bakabilirsiniz. Özellikle internette yayınlamak isteyecekler için ihtiyaç duyabilecekleri bir çok ayrıntı burada bulunuyor.

.
Sağlıcakla.

Wall Street Institute

5 Comments

 1. 2el dedi ki:

  Paylaşımlarınızı dikkatle takip ediyorum çok başarılı anlatımlar elinize sağlık teşekkürler

 2. arzu dedi ki:

  cu3ox programını ticari olmayan sitelerde kullanabilir miyiz? lisans isteyen bir program mı ?

 3. admin dedi ki:

  Arzu Hanım, sağ alt köşedeki küçük damgaya rıza gösterirseniz satın almadan kullanmak mümkün. Aslında gözü rahatsız eden birşey değil. Hatta estetik olduğu bile söylenebilir. Tabi karar sizin

 4. irem dedi ki:

  Bu kadar güzel anlatılırdı sanırım çok teşşür ederim emeğinize sağlık

 5. admin dedi ki:

  Çok teşekkürler :)

Yorum, Katkı ve Sorularınız