OCR 3 – Diğer Programlar ve Ücretsiz İnternet Servisleri


Serimizin bu üçüncü ve son makalesinde öncelikle Abbyy’nin light versiyonu ABBYY ScanTo Office’e göz atmadan geçmeyelim.

.
Deneme sürümünde en çok 15 işleme kadar kullanmak mümkün. Yazılımın ABBY’nin kendisi veya dünya üzerindeki mümessilleri tarafından artık pazarlanmadığı anlaşılıyor. Belli ki bu ürünün devamından vazgeçilmiş. XP üzerindeki sürümlerle uyumu da belirsiz.

.

.
Amazon.com’da 49 USD’ye hala bulmak mümkün. (Burada da  XP üzerindeki sürümlerle uyum görünmüyor)

.
39 MB’lık kurulum dosyasını buradan indirebilirsiniz.

.

Gelelim kullanımına.

.
Yükledikten sonra programı açtığınızda karşınıza şu küçük pencere çıkıyor. Ön tanımlı değerler resimdeki gibi. Sadece ‘Save to file’ yerine ‘Open in Microsoft World’ü tercih edin. Taranan metin bir Word dosyasında yazılı olarak karşınıza gelecek.

.
Bu penceredeyken bir de ‘More Options’a basıyor …

.

.
…ve gelecek yeni menüden Türkçe’yi seçiyoruz.

.

.

Ardından yazıya çevrilecek olan resim dosyasını bilgisayarımızdan göstermemiz istenecek.

.

.

Sonra, oluşturulacak Word dosyasına isim vermemiz isteniyor.

Son aşamada işlem gerçekleştiriliyor. Bir Word dosyası açılıyor ve metninizi orada yazılı halde buluyorsunuz. Kalite yine çok iyi.

.

Ücretsiz Yazılımlar

.
Hemen belirtelim ki, aslında satılan her scanner (tarayıcı) cihazıyla verilen CD içeriğinde muhakkak bir de OCR yazılımı bulunmaktadır. Belki de kendi elinizin altında, değilse bile, tarayıcısı olan bir yakınınızda ücretsiz bir OCR yazılımı zaten mevcuttur. Genellikle bu yazılımlar yine Abbyy’nin özel bir versiyonu veya ReadIrıs olmaktadır. Bazen Türkçe desteği olmayan yazılımlar da çıkabiliyor, dikkat !

.
İnternet’te en çok adı geçen, ücretsiz FreeOCR isimli bir başka programın ise maalesef Türkçe desteği bulunmuyor. “Türkçe yama” iddiaları da pek memnuniyet yaratmamış görünüyor.  Diğer ücretsiz OCR yazılımlarının ise Türkçe desteği hiç bulunmuyor.

.
Microsoft Office Document Scanning

.
Önceki yazımızda Microsoft Office beraberinde gelen bir OCR uygulamasından bahsedeceğimizi söylemiştik. (Bu uygulamanın Office 2010’dan itibaren terk edildiğini Wikipedia’dan öğreniyoruz)

.
Şubat 2005 tarihli PCNet dergisinin 159. sayfasındaki kısa bir açıklamayı aktaracağım.

.

.
On-Line Servisler

.
Aslında bir önceki yazıda alternatif OCR yazılımları tanıtma sözünü vermemiş olsaydım, durumu gördükten sonra bu üçüncü bölümü yazmaktan sanırım vazgeçerdim. Gördüğünüz üzere, şu ana kadar tatmin eden bir sonuç alabilmiş sayılmayız. Neyse ki, son anda ücretsiz on-line (çevrim içi) yani internet üzerinden çalışan servisler imdada yetişiyor ve yazımıza bir varlık sebebi armağan ediyorlar.

.
Önümde –bu kez güncel- iki dergi kupürü duruyor.

.
Bilim ve Teknik Dergisi Kasım 2009’da iki servis önermiş.

.

İlki freeocr.com
Türkçe desteği bulunuyor. 2 MB’a kadar büyüklükte dosya gönderip çıktısını alabiliyorsunuz. Resmin en veya boyu 5000 pixel’i geçmeyecek ve saatte 10 imajdan fazlası gönderilmeyecek. Önceki yazıda kullandığım (kendi taradığım Chip sayfasını) bu kez burada deniyorum. 300 dpi’da taradığım için boyutu bir resim için büyük sayılabilecek 1,3 MB burada kabul görüyor) Beklemediğim şekilde sonuç çok çok iyi. Tabi çevrim içi servislerde resimleri veya sayfa düzenini unutmanız gerekiyor.

.

Resmi büyütmek için tıklayınız

.

.
Derginin alternatif önerisi onlineocr.net

.
Üye olmadan 1 MB’a kadar resimler gönderebiliyorsunuz. Üye iseniz daha büyük boyutlar kabul ediliyor ve çok sayfalı PDF’ler yanı sıra Zip’li dosyalar da gönderebiliyorsunuz.
1.3 MB’lık resmimizin içinden –çözünürlüğü değiştirmeden- daha küçük bir bölümü seçerek dosya boyutumuzu uyarlıyor ve gönderiyoruz. Bu kez sonuç pek de iyi sayılmaz. Bu servisin çevirisinde ufak tefek hatalar bulabiliyoruz.

.

Kullanıcıyı şaşırtıcı bir sıralama ! Büyütmek için tıklayınız

 

.
PCNet Ağustos 2010 sayısının 132. sayfasında internet üzerinden OCR hizmeti verilen servisler incelenmiş.

.
FreeOCR için burada da memnuniyet belirtilmiş.

.
OnlineOCR’de üye olduktan sonra 30 MB’a kadar dosya gönderilebildiğini öğreniyoruz. Çıktı türleri de geniş bir format yelpazesini kapsıyormuş (DOXS, XLS, TXT, RTF, PDF, HTML)

.
OCROnline “En iyi performans” yorumunu kazanmış.

.
Her kullanıcı için günlük limit bulunuyor (En çok 100 adet işlem) “Dönüşüm performansı şaşırtıcı derecede yüksek” bulunmuş. Çıktıyı Word dokümanı olarak alma seçeneğinde biçimin de korunduğu anlaşılıyor. DOC, TXT, RTF, PDF destekleniyor. Rakiplerinden bir farkı da, birden çok dosyayı yükleme imkanı. Sırayı ise sürükle / bırak yöntemiyle ayarlıyorsunuz.

.
Free Online OCR

.
Aralarında en modern ve kullanımı kolay tasarıma sahip olan sitede DOC, TXT, RTF, PDF destekleniyor. Dönüştürme performansı da iyi bulunmuş fakat yavaş çalıştığından yakınılmış. Çok fazla sayıda dokümanla uğraşmak gerektiğinde bu nedenle uygun bulunmuyor.

.
OCR Terminal

.
Ücretli bir servis fakat her ay için 20 sayfa ücretsiz kullanım sunuyor. (Bunun üzerindeki işlemler için 4-9 Cent arası ödeme isteniyor) Kullanmak için üyelik zorunlu. Performans “hayli tatmin edici” bulunmuş. Bilgisayarınıza kuracağınız küçük bir program ile daha fazla konfor elde ediyorsunuz. Bu takdirde web sitesine bağlanmanız gerekmiyor. Yoğun kullanım ihtiyaçları için daha uygun.

.
PCNet, toplu değerlendirmesinde her ihtiyaca uygun çözüm olarak OCROnline’ı seçmiş.

.

Sağlıcakla.

Wall Street Institute

2 Comments

  1. Cenk dedi ki:

    İnceleme için teşekkürler. Bir süredir araştırıyordum ben de bu tarz programları. Sürekli kullanmak istediğimden dolayı Abbyy FineReader kısıtlı tercih etmemiştim. Yayınladığınız siteleri denedim. Freeocr’ı. Fena değil. Ama ingilizcede bile düzeltme gerekmekte.

    Sanırım en iyisi Abbyy deneme sürümünü indirmek ve gerçekten işe yarıyorsa bir tam sürümünü elde etmeye çalışmak.

    Teşekkürler tekrardan.

  2. admin dedi ki:

    Cenk Bey, ABBY gerçekten iyidir.

Yorum, Katkı ve Sorularınız