PowerPoint Dosyasını Kendiliğinden Çalışan CD Haline Getirmek


Bazen okurlardan gelen soruların, yazı altlarındaki “yorum” bölümlerinde tüm ayrıntılarıyla cevaplanabilmesi mümkün olmayacak. Bu nedenle “Soru-Cevap” başlığıyla yeni bir kategori oluşturduk. Sizden gelen soruların ayrıntılı cevap gerektirenlerini burada işleyeceğiz.

Bir okurumuz PowerPoint dosyasını kendi kendine çalışan CD haline getirmeyi ve yine kendi hazırladığı bir ikon ile görünmesini istediğini yazmıştı.

.

Şu yöntemle olabiliyor:

Sunum dosyamızı açıyor ve ‘Yayımla / CD için Paketle‘ komutlarını takip ediyoruz. (Bu uygulama muhtemelen XP‘den itibaren bütün sürümlerde -belki ufak isim değişiklikleriyle- mevcut olmalı)

.

.

Gelen menüden oluşturacağımız CD‘nin ismini değiştirme şansımız bulunuyor. Biz adını “Örnek Sunum CD” olarak değiştirdik. Ardından hemen “CD’ye Kopyala” demiyoruz. Bu takdirde ikonu değiştirme fırsatımız olmadan CD‘nin basımına geçilecek. Bunun yerine önce ‘Klasöre Kopyala‘ seçeneğini tıklıyoruz.

.

.

Oluşturulacak klasör için ‘Gözat‘ üzerinden bir yer gösteriyoruz. Masaüstü veya “Belgelerim” klasörü olabilir. Sonrasında ‘Tamam‘ diyoruz.

.

.

Kontrol ettiğimizde, gösterdiğimiz yerde bu isimle bir klasör oluşturulmuş olduğunu görüyoruz.

.

.

Klasörün içeriği şöyle. Bu klasörün içine kullanmak istediğimiz “.ico” uzantılı ikon dosyamızı da yerleştiriyoruz. Bizim örneğimizde bu dosya mavi bir daire şeklinde ve adı da “Blue

.

.

Ardından “Autorun” dosyasını çift tıklayarak açıyoruz.

.

.

Not Defteri” ile açılmış olması lazım. İlk iki satırın buradaki haliyle aynı olduğunu göreceksiniz. Buna biz aşağıdaki gibi üçüncü bir satır daha ekliyoruz. Tek farkla ki, buradaki tırnaklar arasında -yani bule.ico yazan yerde- kendi ikonunuzun adı yazıyor olmalı. Kaydedip çıkıyoruz.

.

.

Sonraki aşamada boş bir CD’ye bu klasörün içindeki herşeyi -klasörle birlikte değil, sadece içindekileri- yazdırıyoruz. Bu CD’yi bilgisayarınıza taktığınızda doğrudan sunumun çalıştığını göreceksiniz. Bilgisayarım içeriğine baktığınızda, CD’nin olduğu konumda kendi seçtiğiniz ikon görünüyor olacak.

.

.

Bu işlemlerin ilk aşamasında (resim 2) CD ile ilgili ‘Seçenekler‘e de göz atabilir ve aşağıdaki default -ön tanımlı- ayarları değiştirebilirsiniz.

.

.

.

Powerpoint sunumunuzda eğer dışarıdan çağırılan dosyalar gömülü ise (videolar gibi) tabi onları da CD’ye atmalısınız. (Resim 2 – ‘Dosya Ekle’ üzerinden). Sonra her bilgisayarda olmayan çok değişik bir yazı tipi kullandıysanız seçenekler aşamasında ‘Katıştırılmış true type yazı tipleri‘ kutucuğunu da işaretlemelisiniz

.

Bu yöntem şirket sunumları hatta özgün C.V.‘ler hazırlamada çarpıcı sonuçlar verebilir. Tabi hazırlanacak CD’nin dış yüzeyine de birşeyler yapmak lazım. Belki bir etiket veya benim de kullandığım yöntemle LightScribe tekniği bu aşamada devreye girebilir. Çarpıcı bir ‘cover’ ile ortaya profesyonel sonuçlar çıkacaktır. LiteScribe için bu özelliği destekleyen CD/DVD yazıcılar ve yine özel yüzeyli CD veya DVD’ler gerekiyor. İkisi de normallerinden çok az farkla daha pahalı.

.

 

İkon Yapmak

.

Kendimize özel bir ikon yapmak için şu adresi tıklayalım. Aşağıdaki sayfaya çıkmış olmalıyız.

.

 

Önce “Gözat” tuşuna basarak, bilgisayarımız içinde dolaşıyor ve ikon haline getirmek istediğimiz (önceden hazırladığımız) resmimiz bulup çift tıklıyoruz. Bu resmin gif, jpg, bmp veya png formatlarından birinde olması ve 150 KB‘tan büyük olmaması gerekiyor. Eğer arkaplanı şeffaf (transparan) bir ikon istiyorsanız, bu şekilde (şeffaf hazırlanmış) bir gif veya png dosyası olmalı. “Optional” yazan bölümden ikon büyüklüğümüzü seçtikten sonra “Create icon” komutuna basıyor ve kısa sürede oluşturulan ikonu bu kez “Dowload Favicon” düğmesine basarak kendi bilgisayarımıza kaydediyoruz. Sonu “.ico” ile biten bu dosyayı kullanabilirsiniz.

.

Sağlıcakla…

.

Wall Street Institute

9 Comments

 1. kurtça dedi ki:

  İcon dosyasını nasıl yapıyoruz.. teşekkürler..

 2. kurtça dedi ki:

  Aslında ben powerpoint dosyasını vcd de resimler halinde izlemek istiyorum bunu nasıl yapabilirim..teşekkürler

 3. admin dedi ki:

  İnternet’te “icon” olarak arattırdığınızda sayısız örnek bulabilir, bunlardan birini kullanabilirsiniz. Siz tamamen özel bir ikon mu oluşturacaksınız ? Bunun için yazının sonuna bir bölüm ekledik. Bu arada, makaleyi geliştirmemize yardımcı olduğunuz için teşekkürler.

 4. Barış dedi ki:

  Hocam merhabalar, üzerinden yıllar geçmiş ancak benim işim yeni düştü.. yazdıklarınızı tek tek uyguladım dvd’ye yazdırdım fakat dvd’yi ilk açışta yine exe. onayı istiyor otomatik başlamadı. klasörü kontrol ettiğimde,
  ”Microsoft.VC80.crt.manifest ve pptview.exe.manifest” yazan dosyaların diğerlerindeki gibi ikon simgesinin olmadığını gördüm, sorun bunlardan kaynaklanıyor olabilir mi acaba?
  Teşekkür ederim şimdiden.

 5. admin dedi ki:

  Barış Bey, exe için istenen onay verildiğinde artık istendiği gibi çalışıyor mu? Bu sizin sisteminizin güvenlik ayarlarıyla ilgili, exe dosyaları için her zaman önceden onay istenmesine yönelik bir ayarla da ilgili olabilir.

 6. Barış dedi ki:

  DVD’yi ilk taktığımda onay istedi. Sonra taktığımda da yine ”pptview.exe” çalıştır alta da ”dosyaları görüntülemek için aç” diye tekrardan onay istiyor otomatik çalışmasını sağlayamadım.

 7. admin dedi ki:

  Bu aşamaları geçtikten sonra çalıştırıyor ama değil mi?

 8. Barış dedi ki:

  Çalışmada sıkıntı yok. Sorun her seferinde DVD’yi taktığımda onay istemesi. Onay verdikten sonra çalışıyor. Benim istediğim, Video dvd’si gibi takar takmaz otomatik powerpoint sunum dosyamın çalışması.
  teşekkürler.

 9. admin dedi ki:

  Sonu exe ile bittiği sürece bunun anlamı bilgisayara sunumun gösterilebilmesi için ek bir yazılım yükleneceğidir. Bilgisayarların güvenlik ayarları da her yeni program yüklemesi öncesinde kullanıcıya bunu sormak üzere ayarlanmış durumda. Bunu güvenlik ayarlarından değiştirmek mümkün müdür hem bilmiyorum hem de hiç önermiyorum zaten. Muhtemelen PowerPoint Viewer isimli özel göstericinin yüklenmesine çalışılıyordur. Bu eklentiyi siz önceden yükleyebilirsiniz. Adresi şurada.
  http://www.microsoft.com/tr-tr/download/details.aspx?id=13
  Bunu yükledikten sonra hala onay isteyip istemediğine bakın. Artık istenmiyorsa o bilgisayar için sorun çözüldü demektir ama bu yolla bir reklam sunumu oluşturup dağıtmak niyetindeyseniz bilin ki cd’nin ulaştığı her bilgisayarda aynı onay sorulmaya devam edecektir.

Yorum, Katkı ve Sorularınız