Eğiticinin Eğitimi – Araştırma Rehberliği


Ramazan ayı kurumsal eğitimlerin neredeyse sıfırlandığı bir soluklanma dönemidir aynı zamanda. “Fırsat bu fırsat” deyip, ortalığınıza çeki düzen verir, yıl boyunca ertelenmekten iyice kabaran “yapılacaklar listenizdeki” tüm o “ufak tefekleri” hal yoluna koyma fırsatı bulursunuz.

Yetişkin eğitiminde” anlamayı kolaylaştırmak üzere, konuların mantık sıralamasının da önemli olduğunu söyleriz ya… Kendi müfredatımı bu gözle tekrar kontrol ettiğimde, zamana yayılmış ekleme çıkarmalarla biraz dağınıklık oluştuğunu hissettim. Bunun üzerine bölümleri “eğitimin öncesi, sırası ve sonrası” ana başlıkları altına çekerek bir iki düzenleme yaptım.

Bir dağınıklığı topladığınızda elinizde iki sonuç kalır. Eksikler ve fazlalar.

Taşlar yerine oturup da ortalığa düzen geldiğinde, daha önce dikkatinizden kaçabilen birçok ayrıntıyı bir bakışta görebilmeye de başlarsınız. Nitekim bu operasyon sonrasında, eğitimin “öncesi” ile ilgili bir konunun güçsüz kalmaya başladığını fark ettim. Araştırma

.

.

Bilimsel araştırma konusunu üniversitede öğrenmekle kalmamış, ister istemez solumuş ve içselleştirmiştik. Yine de, devir ve şartlar epeyi değişti. Artık internet var. Günümüzde bir araştırmaya ihtiyacımız olduğunda artık hepimiz hemen Google’a sarılıyoruz. Gelin görün ki, internete gelen en yoğun ve haklı eleştiri tam da bu noktada odaklanıyor. Aradığınız her konuya ulaşabiliyorsunuz ama bunların çoğu doğru ve güvenilir bilgi değil. Peki, doğru bilgi nereden bulunur, nasıl elenir, nasıl değerlendirilir? Eğiticinin Eğitimi semineri veriyorsanız katılımcılarınızı bu konuda muhakkak bilgilendirmelisiniz. Verecekleri ilk eğitim veya sunumlarında iş arkadaşları veya yöneticilerinin karşısına sağlam bilgilerle değil de “şehir efsaneleriyle” çıkmaları onlar adına tam bir felaket olabilir.

Kurumsal eğiticiliğe adım atmak üzere olan katılımcılarımıza her şeyden önce “fotoğraflarla değil, trendlerle düşünmeyi” öğütleyecek, onları öncelikle kurum içi ve mesleki oluşumlara ait kaynaklara yönlendireceğiz. Sonrasında ilgi alanlarına ait temel kaynaklar gelecektir. Eğitim öncesi bu konuda da kurumdan ön bilgi toplamayı ihmal etmemek gerekiyor.

.

.

Peki onlara –ilk başvuracakları kaynak olması kaçınılmaz- internet için neler söyleyeceğiz?
Önümüzdeki dönemde bu konudaki güncel kaynakları yoklamaya ihtiyacım olduğuna karar verdim. Özellikle de internet kavramını içerenleri. Tabi bu, blogumuzda da bir seri yazı anlamına geliyor.

Bu konuda sizin de önerileriniz olur mu? Kitap, makale, internet adresleri :)

Wall Street Institute

Yorum, Katkı ve Sorularınız