Sunum Örnekleri 12 – Dalga Efekti


PowerPoint sunum örnekleri serimizde bu kez basit ama hoş görünümlü bir çalışma var. SlideBoom 2009 sunum yarışmasının kazananı ile ilgili yazımızdaki ikinci örneğin 16. slaytında bir dalga efekti dikkatimizi çekmişti.

.

.

Hem hoşumuza gitti hem de yapımı kolaya benziyordu, biz de paylaşmak istedik.

.

.

Dalga şekli için ‘Ekle/ Şekiller / Akış Çizelgesini’ seçip boş slayta bunlardan bir tane çizdik.

.

.

Şekil seçili iken (üzeri bir kez tıklanmış iken) dış çizgisini (anahat) kaldırdık.

.

.

Üzerine sağ tıklayıp ‘Kopyala’ dedikten sonra boşluğa tıklayıp bu kez ‘Yapıştır’ komutu verdik. Böylece slayt üzerinde aynı şekilden iki tane oldu. İkincisini seçtikten sonra ‘Çizim Araçları / Düzenle / Döndür / Yatay Ters Çevir’ ile yönünü çevirdik ve ilkinin üzerine –aralarında kopukluk olmayacak şekilde- hizaladık.

.

.

Böylece aşağıdaki şekli elde ettik. Sonra ikisini birden fare ile çizdiğimiz bir karenin içine alarak seçtik ve sağ tıklayarak çağırdığımız menüden ‘Gruplandırdık’. Böylece tek şekil gibi davranmaya başladı.

Sonra aynı yöntemle (kopyala / yapıştır) bunun da bir kopyasını çıkardık ve öncekinin üzerine yapıştırarak dalgamızı uzattık. (Tabi her ekten sonra yine gruplandırdık)

Aslında beyaz renkli dalgamızı belli olması için burada gri renkle gösteriyoruz. Dalgayı seçtikten sonra üst kenar ortasındaki beyaz tırnaktan yukarı çekerek biraz kalınlaştırmamız gerekti.

.

.

Yukarı doğru ilerleyecek dalga desenimiz üstten görüntüye girmesin diye, slaytın üstündeki boşluğu bir kare ile (aynı renkte) kapattık.

.

.

Dalga desenimizi biz orijinalindekine benzettik. Siz farklı seçebilirsiniz tabi. Bunun üzerini sağ tıkladık ve ‘En Alta Gönder’ komutu verdik.

.

.

Yerleşim şöyle oldu. (Siyah kare asıl slaytın sınırlarını gösteriyor)

.

.

Sonra dalga şeklimize ‘Özel Animasyon / Hareket Yolları / Sağ’ komutları ile hareket efekti verdik.

.

.

Hareketin yolunu (kırmızı ok ucu) gördüğünüz oranda uzatmak yeterli oldu. (Bu oku ucundan tutup çekebilmeniz için önce üzerini tıklayıp seçmeniz gerekir)

.

.

Efektin değerleri aşağıdaki gibi seçildi. (Öncekiyle Birlikte / Yavaş)

.

.

Efekt seçeneklerinden ulaştığımız pencerede ‘Düzgün Başlangıç’ ve ‘Düzgün Bitiş’ kutucuklarını boşalttık. Böylece sabit hızla hareket etmesini sağladık. Aksi takdirde –ön tanımlı ayarlarla- yavaş başlıyor, hızlanıyor, sonra tekrar yavaşlayarak bitiyor.

.

.

Aynı efektleri bu kez dalga deseni için uyguladık. Tek farkla ki, gidiş yönünü sağa değil ‘Yukarı’ seçtik.

Aklınıza takılan konuları sunumu buradan indirip inceleyerek daha iyi çıkarabilirsiniz.

Wall Street Institute

Yorum, Katkı ve Sorularınız