PowerPoint Sunum örnekleri 11 – Spot Işıkları


Aynı zemin resminin farklılaştırılmış uyarlamalarını kullanarak sunumumuzu rutinden çıkarabilir hatta burada göreceğimiz üzere daha fazlasını da elde edebiliriz.

.

Aşağıdaki gösterimde slayt geçişleri arasında görülen rahatsız edici -ve tüm espriyi kaybettiren- parlamalar orijinalinde yok aslında. Sanırım Slideboom‘a yüklenirken oluşmuş. Orijinalini indirip seyrettiğinizde sonucun çok daha etkileyici olduğunu göreceksiniz.

.

.
Zemin olarak flickr’daki koleksiyonumuzdan duvar resmini seçtik. Resmi Photoshop’ta açalım.

.

.
Resmin mavi başlığına sağ tıklayıp, gelen menüden ‘Duplicate’e basarak bir kopyasını oluşturalım.

.

.
Şimdi “kopyanın” rengini koyultacağız. Aşağıdaki yolu izleyerek aydınlık ayarına ulaşalım.

.

.

Buradan Brightness sürgüsünü sola kaydırarak resmi uygun miktarda karartalım.

.

.

Şimdi elimizde iki farklı tonda resimlerimiz var.

.

.

Kolaylık olması açısından, bu kez koyu renkli resmimizden ‘Duplicate’ ile 4 kopya daha çıkaralım, bir kenarda dursunlar.

.

Şimdi ilk resmimize geri dönüyoruz. Buradan aydınlık parçalar kesip koyu zeminlere yapıştıracağız. Böylece koyu renkli resmimizin değişik yerleri projektörle aydınlatılmış gibi olacak. Photoshop’un sol kenarında duran menüde en başta duran seçim aracına basıp biraz bekliyoruz. Minik bir pencere daha açılıyor ve seçim aracının türleri görünüyor. Buradan daire ‘Eliptik Marquee Tool‘ (dairesel seçim) aracını tıklıyoruz.

.

.

Aracı kullanmadan önce, ışığımızın kenarlarının yumuşak olmasını sağlamak için yukarı menüden ‘Feather’ (tüy kalınlığı) değerini 25’e getiriyoruz.

.

.

Aracımızı fare yardımıyla resim üzerinde kullanarak bir daire oluşturuyoruz. Bu işlemi yaparken ‘Shift’ tuşuna da basılı tutarsanız tam daire otomatik olarak, yani oranları korunarak çizilir. Ama tam daire kullanmak zorunda değilsiniz. Belki sizin ışığınız biraz yandan vuruyor ve duvar üzerinde elips görünüyor da olabilir. Dairenizi fareyle istediğiniz bölgeye taşıyabilirsiniz. Bu daireyi artık kaybetmek istemiyoruz. Bu yüzden resmin boş bir alanına tıklamamaya çalışın. Olur da daire seçimini yanlışlıkla kaybederseniz ‘Edit / Undo‘ komutunu kullanarak hatalı işlemleri geri alabilirsiniz.

.

.

Daireyi bu şekilde çizdikten sonra ‘Edit / Copy’ (kopyala) diyor ve koyu renkli resimlerimizden birini seçtikten sonra ‘Edit / Paste’ (yapıştır) komutuyla üzerine yapıştırıyoruz. Şimdi bu aydınlık parçayı tutup oynatarak alttaki desen ile tam uyumlu olduğu pozisyona taşıyoruz. Parçayı sürükleyebilmek için daire çizim aracının hemen yanındaki siyah ok işaretli ‘Move Tool’u seçmeliyiz.

.

.

Resmimizi ‘Save As’ komutuyla, ‘JPEG’ formatında ve en yüksek kalite seviyesiyle, isim vererek kaydedin ve kapatın.

.

Şimdi mavi başlığını tıklayarak aydınlık resmimize geri dönelim.  (Bu takdirde dairemiz kaybolmamış olacaktır)  Yeniden daire çizim aracını tıklayıp alalım. Bu kez daire çizmek değil, mevcut daireyi taşımak istiyoruz. Bunu ancak aynı araç seçili iken yapabiliriz. Dairemizi bu kez sol üst köşeye taşıyalım. Bir kısmı dışarı taşsın. Bu bölgeyi de kopyalayıp koyu zeminlerimizden sıradakine yapıştıralım ve tam yerine yerleştirelim.

.

.

Diğer köşeler için de aynı işlemleri yapalım. Sonuçta elimizde aynı zeminden farklı bölgeleri ışıklandırılmış versiyonları birikti.

.

.

Bunları PowerPoint sunumunda zemin olarak da kullanabileceğiniz gibi doğrudan tüm ekranı kaplayan resimler olarak da kullanabilirsiniz.

.

Slaytlar arası geçişlerde ‘Yavaşça Karatma’ efektini kullanırsanız spot ışığınız bir yerden bir yere hareket ederek gidiyormuş algısı uyandırabilirsiniz.

.

Örnek sunum dosyasını indirip inceleyerek diğer ayarların nasıl yapıldığını görebilirsiniz. İşin içine biraz daha yaratıcılık, emek ve daha çok malzeme katarak çok daha çarpıcı işler çıkarmak mümkün.

Wall Street Institute

Yorum, Katkı ve Sorularınız