PowerPoint Sunum Örnekleri 10 – Hareketli Işıklar


Sunum örnekleri serisindeki bir önceki yazımızda SlideBoom’dan hoş bir sunum örneğine daha işaret etmiş ve oradaki “numaraları” anlamaya çalışacağımızı belirtmiştik. Bu yazımızda “uçuşan ışıkları” konu edelim. (Çalışmamızı PowerPoint 2007’de yaptık. Işıklarımızın kenarlarını buğulandırabilmek bu sürümde mümkün)

.

.

Boş bir sunum dosyası açalım. Sağ tıklayıp “Arka planı biçimlendir”  komutu üzerinden koyu bir renk seçelim.

.
Sıradaki işimiz beyaz bir daire oluşturmak. Bunun için “Ekle / Şekiller” komutunu kullanın. Oradan daire şeklini seçip slayta ekledikten sonra dış hattını yok edin ve rengini beyaza çevirin.

.
Ardından şeklimizin kenarlarını yumuşatmalıyız. Resim nasıl yapılacağını açıklıyor. (Daireyi bir kez tıklayarak “seçmiş” olmanız gerek)

.

.
Işığımızı oluşturduk. Sıra onu hareketlendirmeye geldi. Yine daireyi seçtikten sonra ‘Animasyonlar’ sekmesinden ‘Özel Animasyon’u seçeceğiz.

.

.
Efekt Ekle / Hareket Yolları / Özel Yol Çiz / Serbest Form’ yolunu takip edeceğiz.

.

.

Şimdi faremizin imleci şekil değiştirdi. Bu işareti kullanarak faremizle ışığın takip edeceği yolu çizeceğiz.

.

.
Aynı yolla ikinci bir ışık daha oluşturalım.

.

.

Aynı anda hareket etmelerini sağlamak üzere ikinci ışık için ‘Önceki ile başlat’ seçeneğini tercih edeceğiz.

.

.
Tıpkı orijinal örnekteki gibi, istersek bu ışıklardan bazılarını şeffaflaştırabiliriz. Bunun için şekli sağ tıklayın ve gelen menüden  ‘Şekil Biçimlendir’i seçin. Açılacak küçük penceredeki sürgüyü kullanarak şeffaflık seviyesini ayarlayabilirsiniz.

.

.

.

Bu yöntemden başka başka bir çok yolla yararlanabilirsiniz.
Daire yerine bulut şeklini kullanarak slayt üzerinde bulutların gezinmesini sağlayabilir veya kristal şeklini kullanarak kar yağdırabilirsiniz.

.

Bizim hazırladığımız örneği buradan indirebilir ve daha ayrıntılı inceleyebilirsiniz.

Örneğimizdeki ikinci slaytta ışık yavaşça görünüyor ve çıkarken de soluklaşarak gözden kayboluyor. (İnceleyince biraz karışık gelebilir. Bunun için daha sade bir yöntem şu ana kadar aklıma gelmedi doğrusu) Biri soluktan doğurmak, diğeri soluklaşarak kaybedebilmek için birbirine bitişik iki yol çizmem ve her birine soluklaşma efektleri vermem gerekti. Eğer sizin de aklınıza daha basit bir yol gelmediyse ve benim gibi iki kez yol çizecekseniz dikkat etmeniz gereken bir ayrıntı daha var. Dikkat ettiyseniz, kendisi için yol çizilen nesneler bu yolculuklarına yavaştan başlıyor, hızlandıktan sonra yine yavaşlayarak bitiriyorlar. O zaman da, bizimki gibi peş peşe iki yol katedecek nesnelerde yolun ortasında da genel bir yavaşlama doğuyor. Özel Animasyon tablosunda o efekte dair ‘Efekt Seçenekleri‘ne gidin. ‘Düzgün başlangıç‘ ve ‘Düzgün bitiş‘ kutucukları bu yavaşlıkların sorumlusu. Bunları kaldırırsanız efektiniz hızlı başlar, aynı hızda ilerler ve biter. Biz yine yavaş başlasın ve en sonda yavaş bitsin istediğimiz için oluşturduğumuz iki bitişik yoldan birincisi için bitişi, ikincisi için de başlangıcı boşalttık.

.

.

Orijinal sunumun ilk slaytını hatırlayın. Yazının üzerinden bir parlaklık geçiyordu. Artık bunun da nasıl yapılmış olduğunu tahmin etmek güç değil. Yalnız, dikkat ederseniz, ışığın merkezi yazının biraz üzerinden geçiyor. Başka deyişle yazının üzerinden ışığın bulanık kenarı geçiyor. Böylece alttaki yazı tamamen kapanmamış oluyor. Örnek sunumumuzdaki üçüncü slayt bununla ilgili.

.

.

Orijinal sunumun diğer “numaralarını” da incelemeye devam edeceğiz.

Wall Street Institute

2 Comments

  1. asuman dedi ki:

    Emeğine eline sağlık

  2. ss dedi ki:

    Cok tesekkürler cok güzel :)

Yorum, Katkı ve Sorularınız