Video Montaj 11 – Ulead Video Studio X3 ile Film Üzerine Animasyon Çizimler Yapmak


.

BÖLÜMLER

1. Bölüm : Programı Tanıyalım

2. Bölüm : Programın Arayüzünü Tanıyalım

3. Bölüm : Kesme ve Birleştirme

4. Bölüm : Kesme ve Birleştirme Alternatif Yollar

5. Bölüm : Çoklu Kesme

6. Bölüm : İki Filmi Aynı Karede Kullanmak, Logo Bindirmek ve Blue Box Tekniği

7. Bölüm : Hızlandırmak, Yavaşlatmak, Geriye Oynatmak, Fotoğraf Almak, Çevirmek ve Ses Ayarı

8. Bölüm : Filmlere Yazı Eklemek

9. Bölüm : Filmlere Efekt Uygulamak

10. Bölüm : Filmlere Materyal Eklemek Renk Maskeleri, Clip Art’lar, Çerçeveler ve Flash Dosyaları

11.Bölüm: Film Üzerine Animasyon Çizimler Yapmak

Ulead VideoStudio Pro X4 Yenilikleri

.

Ulead Video Studio Pro X3’te bugün eğlenceli bir oyuncağımız var. ‘Painting Creator’ yani “çizim oluşturucu”. Bu araçla filminizin üzerine kalemle çizer gibi şekiller çizebilir, filmde dikkat çekmek istediğiniz bir şeyleri daire içine alabilir. Harita görüntüsü üzerinde oklarla yönler gösterebilir, insan yüzlerine komiklikler yapabilir, çiziminiz güçlüyse işi animasyonlara kadar götürebilirsiniz. (Televizyon programı Wipeout’taki çizimleri hatırlayın) Eğitim filmleri oluştururken zaman zaman işimize yarayacak bir özellik.

.

.
Üst menüden ‘Tools / Painting Creator’ komutu veriyoruz.

.

.

Ve karşımıza yepyeni bir pencereyle Painting Creator geliyor. (Dilerseniz tam ekran yapabilirsiniz)

Sağ sütunda dizili hazır örnekleri (galeri) tek tıkladıktan sonra hemen üstlerindeki oynat (play) tuşu ile izleyip fikir alabilirsiniz.

Hemen menüleri tanımaya başlayalım:

.

Buradaki sürgülerle çizgi kalınlığını ayarlayabiliyor, isterseniz de ayarınızı kilitleyebiliyorsunuz.
.

.
Burada değişik çizim araçları ve kalem uçları var. Hepsini tek tek deneyin. Tek tık ile seçtikten sonra ortadaki beyaz boşlukta farenin sol tuşu ile çizimler yapın. Farenin sağ tuşu ile –yine aynı desen ile- bu kez silebildiğinizi göreceksiniz. (Bu da zaman zaman işe yarayabilir. Başlangıçta tamamen renk veya desenle kaplı bir filmi giderek silinip genişleyen bir aralıktan görmeye başlayabiliriz)

.

.
En soldaki düğme ile deneme tahtasındaki tüm işlemlerinizi tek hareketle silerek tahtayı boşaltabilirsiniz. Onun yanında görüntüyü büyütme ve küçültme düğmeleri bulunuyor. Yanındaki 1:1 işareti ile orijinal boyuta geri dönüyorsunuz.

.

.
Çiçekli düğme ile size kopya çekme imkanı da veriliyor. Çizmek istediğiniz nesnenin bir benzerini ortama yerleştiriyor ve kalemle üzerinden geçebiliyorsunuz. (Filmde sadece sizin çizgileriniz görünecek) En sondaki sürgü ile bu kopya resmin şeffaflığını artırıp azaltabilirsiniz

.
Sıradaki (beyaz, yuvarlak işaretli düğme) kaleminizin boya değil de, bir desen bırakarak ilerlemesini sağlıyor. Bitişiğindeki siyah üçgeni tıkladığınızda bu desenlerin bir kısmını resim 7’de görebiliyoruz. Hiç birini seçmeyecekseniz tekrar bu işarete dönmelisiniz.

.

.
Baştaki siyah kare çizginizin rengini belirleyebileceğiniz renk paletini açıyor. Aynı işi çok renkli şeritte bir yere tıklayarak veya onun bitişindeki damlalığı alıp çevredeki beğendiğiniz bir rengi tıklayarak da yapabilirsiniz.

.

.
Damlalığın yanında silgi var. Onun yanındaki tanıdık oklarla da işlemlerinizi geriye veya tekrar ileriye alabilirsiniz.

Gelelim asıl önemli komuta

.

.
Tüm hazırlıklarınızı tamamladıktan ve bir iki denemeyle elinizi alıştırdıktan sonra ‘Start recording’ düğmesine basıyor resminizi çiziyor ve ardından aynı düğmeye basarak sonlandırıyorsunuz. Çizim animasyonunuz diğerlerinin altında yerini alıyor. Beğendiyseniz alttaki ‘OK’e basarak bunu bir kalıp halinde saklayıp istediğiniz zaman kullanıyorsunuz. Bu galerideki bir animasyonu silmek için üzerinde çarpı işareti olan sayfa figürlü düğmeyi (Del) veya doğrudan klavyenizden ‘Del’ tuşunu kullanabilirsiniz.

En sondaki saat sembolü taşıyan düğme ile bu animasyonunuzun ne kadarlık bir süreye yayılmasını istiyorsanız ayarlayabilirsiniz. Bu düğmeye bastığınızda gelen pencereye saniye cinsinden istediğiniz değeri girmeniz yeterli. Süreyi uzattıkça animasyon daha yavaşlayacaktır.

.

.
Tüm bunlara başlamadan önce, bir filmi tezgaha sürüklemiş olsaydınız başından itibaren doğrudan bu filmin o anki cansız sahnesi üzerinde çalışabiliyor olacaktınız. Filmin hangi sahnesi üzerinde duruyor idiyseniz o sahne görünüyor olacaktı (Yine sadece  çiziminiz kaydedilecektir)

.

.
İster kendi yaptıklarınız, isterse de hazır örneklerden beğendiklerinizi filmlerde kullanabilmek için buradayken onu seçmeli ve ‘OK’e basmalısınız. Kalıbınızın rafa gitmiş olacağını göreceksiniz (Raftan çağırmanın bir yolu yok)

En altta, soldaki iki düğmeden birincisi, değiştirmediğiniz sürece tüm animasyonlarınız için geçerli olacak (default) ayarları yapmanızı sağlıyor. Sağındaki düğme ile çiziminizin bir animasyon mu yoksa sadece bir resim olarak mı saklanacağına karar verebiliyorsunuz.

.

.
Tabi, bu tür çizimler için özel kalemiyle bir tablet PC veya normal bilgisayarlar için bir çizim tableti (drawing tablet) aparatı ya da notebooklar için özel çizim kalemine sahip olmak avantaj yaratacaktır.

.

.

Yeni sürümün özelliklerini görmek için tıklayınız.

.

Sağlıcakla

Wall Street Institute

8 Comments

 1. Enes dedi ki:

  11. bölümde bitti..hepsini okumuş oldum..süper bir kaynak..ellerinize sağlık..şimdi biraz pratik yapma vakti..sorularım olursa hızlı cevaplarıyla Admin burda zaten..:)

  Teşekkürler.

 2. admin dedi ki:

  Sorularınızı bekleriz :)

 3. ömer dedi ki:

  Nasıl indireceğim

 4. admin dedi ki:

  Artık bir sonraki sürümü olan X4 var. Kullanımı neredeyse aynı. O sürümün tanıtımını yaptığımız yazı şurada:
  http://www.egiticininegitimi.net/2011/03/05/ulead-videostudio-pro-x4-yenilikleri/
  Programı bu linkten indirebilirsiniz.
  http://www.corel.com/corel/product/index.jsp?pid=prod3910160&storeKey=us#tabview=tab1
  Yalnız 782 MB gibi büyük bir dosya.

 5. ben dedi ki:

  Ben ekranı tam ekran nasıl yapabilirim?

 6. admin dedi ki:

  Videoların oynamakta olduğu player’ın sağ alt köşesinde iç içe duran iki kare şeklindeki düğmeye basarak tam ekran yapabilirsiniz.

 7. Engin dedi ki:

  Belli bir konu veya kişi hakkın da çalışma yaparak elde ettiğim video ve resimleri ( amatör olarak ) belgesel haline getiriyorum.
  http://www.youtube.com/watch?v=2kr1bii4H-U
  Yaklaşık 1 yıldır ulead 11 le çalışıyordum.
  Bir hafta önce tesadüfen sizin yazılarınızı okuma fırsatı bularak Ulead Video Studio Pro X3 tanıma fırsatı buldum…
  Özellikle kolay anlatımınız ve samimiyetiniz için teşekkür ederim…Sizden özel bir rica da bulunup bana yardımcı olmanızı rica edeceğim.
  İnternetten Ulead Video Studio Pro X3 ü idiremiyorum..ve çalıştıramıyorum…bu proğramı nasıl elde edeceğim konusunda yardımcı olmanızı rica edecektim…Bir de bu programın türkçe yaması varmı acaba . İlginiz için şimdiden teşekkür ediyor…Sağlık ve esenlikler diliyorum..
  Engin YILMAZ

 8. admin dedi ki:

  Engin Bey, çalışmalarınızdaki başarının devamını diliyoruz.

  X3 sürümü eskide kaldı. Şimdilerde X5 sürümü sözkonusu. Aralarında büyük fark yok. Zaten onu da şu yazı dizisinde incelemiştik. http://www.egiticininegitimi.net/2012/06/02/ulead-videostudio-xp5-guclu-yeniliklerle-cikti/

  Bir de oradaki linkleri takip ederek yeni sürümü indirmeyi deneyin. 1 ay kısıtlamasız ve ücretsiz deneme imkanı var. Türkçe desteği ise yok maalesef ama dizimizi incelerseniz ihtiyacınız da kalmayacaktır.

Yorum, Katkı ve Sorularınız