Video Montaj 10 – Ulead Video Studio Pro X3 ile Filmlere Materyal Eklemek


.

BÖLÜMLER

1. Bölüm : Programı Tanıyalım

2. Bölüm : Programın Arayüzünü Tanıyalım

3. Bölüm : Kesme ve Birleştirme

4. Bölüm : Kesme ve Birleştirme Alternatif Yollar

5. Bölüm : Çoklu Kesme

6. Bölüm : İki Filmi Aynı Karede Kullanmak, Logo Bindirmek ve Blue Box Tekniği

7. Bölüm : Hızlandırmak, Yavaşlatmak, Geriye Oynatmak, Fotoğraf Almak, Çevirmek ve Ses Ayarı

8. Bölüm : Filmlere Yazı Eklemek

9. Bölüm : Filmlere Efekt Uygulamak

10. Bölüm : Filmlere Materyal Eklemek Renk Maskeleri, Clip Art’lar, Çerçeveler ve Flash Dosyaları

11.Bölüm: Film Üzerine Animasyon Çizimler Yapmak

.

Raf‘ımızın yanındaki sütun dizilimli sekmelerden çiçek sembollü ‘Graphic’i seçelim

Yukarıdaki açılır menümüz şimdi dört alt başlık içeriyor:

.

.
Color’ ile filminizin istediğiniz bölümlerine renk maskeleri uygulayabilir, örneğin istemediğiniz bölümleri kapatabilirsiniz.

.
Object‘ altında clip-art benzeri objeler göreceksiniz. Kendiniz de istediğiniz kadar resim ekleyebilir, örneğin, aklına bir fikir gelmiş kişinin başının üzerinde bir ampul görünmesini sağlayabilirsiniz.

.
Frame’ altında filminizi içinde oynatabileceğiniz çerçeveler bulunuyor. Hepsi şık, bazıları altyazılar için özellikle elverişli. Siz de yenilerini yapabilirsiniz.

.
Bu gün asıl ilgilenmek istediğimiz başlık ‘Flash Animation

.

Bu seçeneği tıkladığınızda önceden yerleştirilmiş bir çok swf (Flash) dosyaları bulacaksınız. Buraya kendi Flash dosyalarınızı da çağırabilir ve kullanabilirsiniz. Sunum örneklerinde daha önce kullandığımız ve nasıl yapıldıklarını da öğrendiğimiz bazı Flash dosyalarını hatırlayın. Hareketli küpümüz veya dönen logo-yazımız gibi.

.

Bunları önce rafa çağırabilir, sonra overlay şeridine sürükleyerek filmin üzerinde hareketli logolar veya ihtiyaç olan her türlü hareketli obje olarak kullanabilirsiniz. Genellikle filminizin uzunluğuna göre bu animasyonlar kısa kalacaktır. Film boyunca görünmesini istiyorsanız tutup sündüremeyeceksiniz. O takdirde aynı objeyi raftan defalarca (peşpeşe gelecek şekilde) overlay şeridine sürüklemek ve en sonuncudaki taşan bölümü de daraltarak filme uydurmak zorunda kalabilirsiniz.

.
Uygulandıklarında gerçekten çok şık duruyor ve filme bambaşka, profesyonel bir hava katıyorlar.

.


.

.

Aynı anda birden fazla obje kullanmak da mümkün. Overlay şeridi sayısını 6′ya kadar çıkarabiliyorsunuz. Biz üç kanal kullandık. (Tezgahta en altta duran, filmde en üstte görünüyor) Komyonlu filmimizin üzerine önce bir çerçeve getirdik. (Çerçevelerde ayrıca bir ayarlama yapmaya gerek kalmadan film doğruca ortasından görünür oluyor)

.
Bunun üzerine dönen yazımızı, onun da üzerine, yazının ortasına gelecek şekilde dönen bir dünya yerleştirdik. Gerektiğinde bunların zeminlerini yok etmeyi daha önce görmüştük. Ulead Video Studio’nun tüm bu yetenekleri özellikle eğitim filmleri için çok uygun kompozisyonlar oluşturmayı mümkün kılıyor.

.

Büyütmek için tıklayınız

.

Burada ana film şeridine bir sinema salonu resmi yaydık (Bu şeride resim yerleştirmek de mümkün) Perdenin olduğu bölgeye –aynı perspektifle- kendi filmimizi  yerleştirdik. Seyirciler bizim filmimizi izler gibi görünüyorlar. Aslında resim yerine bir sinema salonunun bu şekilde çekilmiş filmini de kullanabilir, canlı ışıklar ve hareket eden seyircilerle daha fazla gerçekçilik sağlayabilirdik. (Bu takdirde kameranın hareket etmediği bir çekim bulmamız gerekecekti)

.

.
Perpektif (bakış açısı) ayarlarını yapmak kolay. Bu parça tezgahın üzerinde “seçili” haldeyken player’da görünmeye başlayan çerçevesinin yeşil renkli tutamaçlarını kullanmak yeterli.

.

.
Galiba bu seri kolay kolay bitmeyecek. Daha işlenebilecek bir çok konu var.

.
Şimdilik sağlıcakla.

Wall Street Institute

15 Comments

 1. BypAnThEr dedi ki:

  Merhaba
  Corel Video Studio Pro X3 Programını Kullanıyorum.
  Benim Sormak İstediğim Program İçinde Bulunan Hazır Videolar, Efektler v.s Şeyleri Nerden Indirebilirim . . .
  Sizin Anlatımınızda Olan Sinema Salonu Videosu Gibi Mesela
  Şimdiden Teşekkürler . . .
  Kolay Gelsin . . .

 2. admin dedi ki:

  Merhaba,

  Aslında programla birlikte gelmesi beklenen herşey o 650 MB’lık dev (!) paketle gelmiş oluyor zaten. Bahsettiğiniz son resmi (ki, sadece bir resimdir aslında) ben montajla hazırlamıştım. Oradaki seyirciler de internetten alınmış bir resimden ibaret. İki video üst üste bindirildiğinde veya resim üzerine video bindirme yoluyla bunun gibi görüntüler oluşturabilmek için üste bindirilen videonun “perspektifi” (çaprazdan bakış açısı) ile oynanabileceğini göstermek istedim. Ama, istenirse gerçekten de içinde kendiniz veya bir tanıdığınızın bulunduğu bir videonun sanki sinema filmiymiş gibi kalabalık seyirci karşısında dev perdede oynuyormuş havası yaratmak mümkün. Bunun için -işte burası zor olacak- bir sinema salonunun o haliyle çekilmiş -üstelik kamera oynatılmadan çekilmiş- bir filmini bulmak gerekecek. Kendi videonuzu da bunun üzerine bindirecek ve yazıda açıklandığı gibi perspektifiyle oynayacaksınız. Ulead VideoStudio içinde böyle hazır parçalar yok maalesef. Bir düşünün derim, bugüne kadar seyrettiğiniz filmler içinde böyle bir sinema salonu görüntüsü olan hatırlıyor musunuz ? Başka çare aklıma gelmiyor çünkü.

 3. BypAnThEr dedi ki:

  Sinema Salonu Olayını Örnek Olarak Söylemiştim . . .
  RevoStock Adlı Siteyi Duymuşsunuzdur Sanırım veya Görmüşsünüzdür. Orda Bu Tarz Hazır Video Şablonları Mevcut. Ama Sadece Adobe CS3 After Effects İçin Geçerli. Bu Yüzden Benim İşime Yaramıyor Şuanlık.
  Ben Haber Programı Yapıyorum. Ondan Dolayı Biraz Teferruatlı Bir Video Hazırlamam Gerekiyor.
  Hani Klişe Olarak Hemen Hemen Her Programda Kullanılan Bir Tema Vardır. Ekranda Animasyonlu Televizyon Ekranları Var ve Her Televizyonda Farklı Görüntüler Oynuyor.
  Bu Tarz Birseyler Lazım Bana . . .
  İlginize Teşekkür Ederim . . .
  Kolay Gelsin . . .

 4. admin dedi ki:

  Bir de şuraya bakın derim. Bazıları bunun gibi hazır şablonlar üretip müşteri bekliyor. Oralarda benzer şeyler gördüm gibi hatırlıyorum. http://www.headsub.com/Search/Results

  O şablonların oluşturulduğu BluffTitler’ı da incelemiştik.
  http://www.egiticininegitimi.net/index.php/2010/09/08/blufftitler-dx9-8-1-ile-jenerik-ve-animasyonlar-%E2%80%93-1-programi-taniyalim/

  Ulead’e gelince 6 tane filme kadar bindirme yapılabildiğine göre, geride açık yeşil bir fon üzerine bunlar alt alta iki sıra 3 – 3 dizilseler. Hepsine uyumlu genel bir perspektif verilse, çıkacak filmi de bu kez blue-box tekniği ile asıl ortama monte etmek mümkün olmaz mı ?

 5. driver indir dedi ki:

  cok ama cok tesekkurler

 6. surucusunu dedi ki:

  cok guzel, emege saygi! tesekkur

 7. Masajistka dedi ki:

  Elinize emeginize saglik cok tesekkurler

 8. Mehmet dedi ki:

  Emeği geçenlere çok teşekkür ederim.Programı forumumuzun etkinliklerini video yapmak için çok amatörce kullanıyordum.Burada anlatılanlar ile çok daha güzel videolar düzenleyebileceğime inanıyorum.Çözemediğim ne çok özellikleri varmış..
  Sizi izlemeye devam :)

 9. admin dedi ki:

  Çok teşekkürler. Böylesi destekler bize de güç veriyor.

 10. mustafa dedi ki:

  emeğe sağlık

 11. ilayda dedi ki:

  ya ben bunu indiremiyorum admin bna bı yardımcı olurmusun paralı benım böyle bir programa çok ihtiyacım var böyle deyınce garıp gelebılır amaa gercekten cok ihtiyacım var

 12. admin dedi ki:

  Merhaba. Bu yazılımın sonradan bir üst sürümü olan Prox4 çıktı. Kullanımı neredeyse aynı.
  Aşağıdaki linki açın ve gelecek sayfadan “Try it for free“yi tıklayarak devam edin. Bir sonraki aşamada “Download Now” yazılı linki tıkladığınızda inmeye başlayacaktır.
  http://www.corel.com/servlet/Satellite/us/en/Product/1175714228541#tabview=tab0
  Yalnız, 700 küsür MB civarında oldukça büyük bir dosya olduğunu hatırlatalım.

 13. sena dedi ki:

  daha bir çok konu var demişsiniz.. bende çok merak ediyorum bir an önce bekliyorum.. emeğinize teşekkürler.. ayrıca çok detaylı ve özenli anlatıyorsunuz.. :)

 14. özkan dedi ki:

  merhaba öncelikle bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim.
  ben corel kullanarak futbol maçlarının analizi yapılmakta onunla ilgili sormak istiyorum. oyunun belli bölümlerinde oyuncuyu belirtme, topun yönü ile ilgili oklar eklemek istiyorum nasıl yapacağım konusunda yardımcı olabilirmisiniz.

 15. admin dedi ki:

  Özkan Bey, Merhaba. Bu özellik (hareketli nesneleri takip eden işaret veya yazılar) VideoStudio 6 sürümünden itibaren eklendi ama biz hala makalesini yazmış değiliz maalesef. Başlıbaşına bir makale yazmayı gerektirecek uzunlukta bir konu gibi duruyor. (Yarım makale diyelim) Şu yazıdaki videoları dikkatlice izleyerek olayın mantığını kavramak da mümkün olabilir belki. http://www.egiticininegitimi.net/2013/04/02/corel-videostudio-pro-x6-cikti/ Peki size söz verelim en geç bir hafta içinde konunun açıklamasını yazıp yayınlayalım.

Yorum, Katkı ve Sorularınız