Kitap – “Okul Hayatında Tongue Fu” – Sam Horn


Aslında her kitap eleştirimin önüne bu notu düşmeliyim. Biz kitapları çok dar –fakat misyonumuza uygun bir açıdan- sadece, “eğitimci gözüyle, eğitimcilere ve eğitimlerine neler katabileceği” bakış açısıyla ele alıyoruz.

Kitabımıza gelince…

Daha önce Tongue Fu’yu beğenmiş, azıcık da hırpalamıştık.

Okul Hayatında Tongue Fu” yu okuduktan sonra diyoruz ki, işte budur!

Aslında ilk Tongue Fu’nun tamamen düzeltilmiş -ve eğitime odaklanmış- hali denebilir.  Bu kez çok daha derli toplu, daha formüle edilmiş, zengin bir yapıyla karşımıza çıkıyor. Konular 30 temel başlık altında toparlanmış. Aradan geçen zaman içinde hayli genişlemiş takipçiler kitlesi ve yazarın yoğun seminer etkileşimlerinin de katkılarıyla olsa gerek, daha da geliştirilmiş, olgunlaşmış. O zaman da ortaya öyle bir kitap çıkmış ki, bütün eğitimcilerin mutlaka okuyup yararlanmaları gerekiyor.

Olgunlaşmadan bahsetmişken, aslında ilk kitabının gördüğü ilgiyle, yazarın neredeyse “yeni bir felsefi akım” imasında çok daha uç noktalara gitmesi de beklenebilirdi. Biz de gördüğü ilgiden çekinir, artık hiç sesimizi çıkarmazdık. Oysa bakıyoruz ki, tersi olmuş ve daha mütevazi bir yaklaşım satır aralarına işlemiş.

.

.

Kitapta öğrenciler, gençler, aileler, öğretmenler, hatta okul yöneticileri yanısıra tüm çalışanlar ve patronlar da kendilerini, sorunlarını ve onları çözmenin, herkes için “çok daha iyi yollarını” bulabilirler.

Seminerlerde kullanabileceğim bu denli malzeme veren ve eğitmenliğime bu derece katkı sağlayan bir kitap okumayalı uzun zaman olmuştu. Şimdi, Sam Horn’un dikkatimizi çektiği kimi çok önemli noktalarda kendimizi düzenleme sırası bizde.

273 sayfa – Mart 2005 – Boyner Yayınları

Wall Street Institute

Yorum, Katkı ve Sorularınız