Kitap – 360 Derece İletişim – Hayati Odabaşı


İletişim çok kapsamlı bir konu. Pek çok alt başlığı var. Bunların her biri için ayrıca yazılmış kitaplar bulabilirsiniz. Sözlü iletişim, beden dili, yaş, zeka, kültür, aile, meslek, cinsiyet, toplum farklılıkları, iletişim engelleri, toplulukla iletişim, ilk izlenim, iletişimde renkler… Daha da uzatabiliriz. Yazar bu konularda yayınlanmış Türkçe eserlerden yararlanarak hepsini kapsayan bir derleme yapmış. “360 Derece”nin anlamı da buradan geliyor. Yoksa, bu isimle “yeni bir yaklaşım” sunuluyor değil.

.

Aslında, kitabın tamamında -konuyla zaten ilgili olanlar için- yeni olan bir şey yok fakat bu kapsayıcılık da kendi başına değerli. Eğer bir akademik tez aramıyorsanız, bir defalığına bu konuya girmeniz gerekiyorsa, ya da kendinize iletişim konusunda bir şeyler katmak istiyorsanız iyi bir seçim olabilir.

.

Gelelim aklıma takılanlara…

.
Madem ki konuya 360 derece bakmak hedeflenmiş, -belki sonraki baskılarda daha fazla işlenebilir umuduyla not düşüyorum- bu genel denge içinde “çalışan kadın” biraz gözden kaçmış gibi.

.
Kitabın iskeleti, bu alanda daha önce ulaşılmış birikimlerden geliyorsa, yazarın buna katkısının, kendi eğitim (hatta bu alandaki yayıncılık) tecrübeleri ve bize sunacağı örnek olaylardaki zenginlikten kaynaklanmasını beklersiniz. İşte orada biraz fazla durgun bulduğumu söylemeliyim. Çok çarpıcı gelmediler bana. Oysa bunca tecrübenin ardından Hayati Odabaşı gibi bir ismin bizlere anlatabilecek pek çok renkli hikayesi olacağından emindim ve kitabı almamda bu beklenti önemli rol oynamıştı.

.
Bir de, benim bilimsel bulmadığım için bir türlü ısınamadığım, insanları “şahin, güvercin, leylek, kanarya” türü ayrıştırmalar paralelinde ele almış olmasını dışarıda tutarsak, ağırbaşlı, derli toplu bir kitap.

.
Kitap Tanıtım Yazısı:

.
Çağımızda teknolojinin baş döndürücü bir şekilde ilerlemesine rağmen, kişiler arası iletişim kalitemizin de aynı oranda arttığını söylemek maalesef hiç mümkün değil. Günlük hayatımız; sadece konuşarak ve eteğindeki taşları dökerek iletişmeye çalışan, “dediğim dedik” tavrıyla karşısındakileri yok sayan, çevresindeki insanlara zarar veren “iletişim canavarları” ve bunların sebebiyet verdiği, sayısı giderek artan “iletişim kazaları” ile dopdolu…
İşimize, okulumuza gitmek, güzel bir güne başlayabilmek için her sabah güzel duygularla kalkıyor ve yola çıkıyoruz. Peki; gün boyu eşimizden, dostumuzdan, komşularımızdan, iş yerinde iş arkadaşlarımızdan, bazen alışveriş yaptığımız mağazanın kasiyerinden, bazen de bindiğimiz otobüsün şoföründen ters bir bakış, bir söz, bir tavır ve ön yargı şeklinde kaç yumruk yiyoruz dersiniz? Kaç kere kalbimiz kırılıyor? Kaç kere içimiz acıyor?
Peki; karşılaştığımız her iletişim kazasında ne yapacağız? Böylesine olumsuz duygular yaşamamak ve daha da önemlisi, başkalarına da yaşatmamak bizlerin elinde:
Ailemizde,
İşimizde ve
İçimizde,
Huzur ve mutluluğu yakalamanın yolları
360 Derece İletişimde…

.

Babıali Kültür Yayıncılığı – 184 s.

.

Yorumlar – Linkler

.

Hayır Demesini Bilin

Ömer SÖZTUTAN -Türkiye Gazetesi

18 Temmuz 2009


İş yerinizde çat kapı sizi ziyarete gelen arkadaşınıza işlerinizin çok yoğun olduğunu söyleyebiliyor musunuz?
Lokantada yağsız istediğiniz salatayı yağlı getirdiklerinde neyse diyerek alıkoyuyor ve söylene söylene yiyor musunuz? Sizden istenenleri asla reddetmiyor musunuz? Bir grup konuşmasında insanlarla aynı fikirde olmadığınızı söyleyebiliyor musunuz? Haksızlığa tahammül edemediğiniz halde kuyrukta önünüze geçenleri ikaz edebiliyor musunuz? İnsan ilişkilerinin temelinde ağırbaşlı olmak yatar. Fakat bazen işler öyle bir hal alır ki; karşınızdakilere dik bir duruş sergilemeniz, hakkınızı koruyabilmeniz gerekebilir. İşte tam bu noktada imdadımıza “Hayır diyebilme” yetişir. Diyelim ki arkadaşınızın bir davranışı sizi rahatsız ediyor. Yaşadığınız duyguları, uygun bir şekilde ona iletebilirsiniz.
Böylelikle hem duygularınızı içinize atıp zaman içinde birikmesini ve arkadaşlık ilişkinizi tehdit etmesini önlemiş olursunuz, hem de arkadaşınız o davranışından dolayı sizi nasıl etkilediği konusunda bilgi sahibi olabilir.

Bu notları Hayati Odabaşı’nın “360 Derece İletişim” kitabından aldım…
Mutlu bir aile, mutlu bir iş yeri, mutlu bir çevre için iletişimin önemini anlatıyor… Güzel hikayeler, çarpıcı anekdotlar ve büyük sözlerle süslenmiş ve BKY’den çıkmış harika bir kişisel gelişim kitabı…
Yazarın vaat ettiği gibi, “Huzur ve mutluluğu yakalamanın yollarını” öğrenmek istiyorsanız, “360 Derece İletişim” size yardımcı olabilir!

.

Wall Street Institute

3 Comments

  1. Harun Avcı dedi ki:

    kitabın iletişim konusnda başarılı ldugunu tahmin ediyorum bu yorumu kitabı okuduktan sonra cok net bir şekilde anlatacagımı eleştiri yanlarını ortaya koyacagımı şimdiden söyleyebilirim

  2. admin dedi ki:

    İlk kez kitaplarla ilgili bir yazımız yorum alıyor. Bunun için özellikle sevindik. Yorumunuzu paylaşmanızı sabırsızlıkla bekliyor olacağız Harun Bey. Çok teşekkürler

  3. Ögretmen dedi ki:

    BU KİTABIN, mesleğimiz gereği üniversite sıralarından itibaren içi içe oldugumuz ve daha bilincli bakabilmeye ugrastigimiz iletişim dünyamiza guzel bir bakiş açisi kazandiracagini dusunuyorum. Uygulanabilirligi kolay ornekler sunulmus. Kendi sınıfımda deneyip bir cok konuda da pozitif dönüşler yasadigimi belirtmeliyim. Aynı zamanda bir eş ve bir baba olarak yılda 2-3 kez tekrar tekrar okudugum bir kitap oldu.

Yorum, Katkı ve Sorularınız