Video Montaj 9 – Ulead Video Studio X3 ile Filme Efektler Eklemek


.

BÖLÜMLER

1. Bölüm : Programı Tanıyalım

2. Bölüm : Programın Arayüzünü Tanıyalım

3. Bölüm : Kesme ve Birleştirme

4. Bölüm : Kesme ve Birleştirme Alternatif Yollar

5. Bölüm : Çoklu Kesme

6. Bölüm : İki Filmi Aynı Karede Kullanmak, Logo Bindirmek ve Blue Box Tekniği

7. Bölüm : Hızlandırmak, Yavaşlatmak, Geriye Oynatmak, Fotoğraf Almak, Çevirmek ve Ses Ayarı

8. Bölüm : Filmlere Yazı Eklemek

9. Bölüm : Filmlere Efekt Uygulamak

10. Bölüm : Filmlere Materyal Eklemek Renk Maskeleri, Clip Art’lar, Çerçeveler ve Flash Dosyaları

11.Bölüm: Film Üzerine Animasyon Çizimler Yapmak

.

Filmimizi tezgaha indirdikten sonra ‘FX’ sekmesinden efektlere (Programdaki adıyla Filter : Filtre) ulaşıyoruz.

.

Öncelikle tüm filtreleri tek tek deneyip neler yapabildiklerini görün. Örneğin “Flip” isimli filtre ile görüntüyü soldan sağa (horizontal – yanlamasına) ters çevirebildiğinizi göreceksiniz. “Active camera” ile belki deprem hissi yaratmak isteyebilirsiniz. “FX Ripple” ile su dalgalanması yaratabileceğinizi, “Lightning” ile şimşekler çaktırabileceğinizi önceden bilmek yararlı olacaktır.

.

Bir tanesini (biz ‘Average’ isimli bulanıklık efekti seçtik) tutarak tezgahtaki filmimizin üzerine bırakalım.

.

Resim 1 - FX Efektler (Filter) Sekmesi

.

Filmin sol üst köşesine minik bir sembol yerleşti. Bu, o filme bir efekt eklenmiş olduğunu gösteriyor.

.

Resim 2 - "Efekt uygulanmış" işareti

.

Player’daki oynat tuşuna bastığımızda efektin uygulanmış haliyle filmin neye benzeyeceğini görebiliyoruz. Bunu beğenmediysek bir başkasını tutup sürükleyerek denemelere devam edebiliriz. Burada Ulead Video Studio X3’ün rakiplerine ve önceki sürümlerine bir üstünlüğü ortaya çıkıyor. ‘Real Time’ da denilen bu özellikle bir şeyi denemek için onu önce uzun uzun işlemek (edit) ve beklemek zorunda değilsiniz.

.

Peki, efektleri filmimizin üzerine sürükleyerek denerken, üst üste mi biniyorlar yoksa sadece en sonuncusunu yalnız başına mı görüyoruz. Bunun tercihi size kalmış. Alet kutusunu (Options) açın (veya efektlenmiş film şeridini çift tıklayın) Karşınıza şu şekilde bir menü yapısı gelecek. En üstteki ‘Replace Last Filter’ kutucuğunu doldurursanız sadece en son seçtiğiniz filtre söz konusu olacak. Bu kutucuk boş olduğunda filtreler de kullanımda üst üste binecekler demektir. Çıkacak sonucu player’dan izleyebilirsiniz. Yine de fazla üst üste bindirme yapmanızı önermem. Bilgisayarı kasmaya başlayacaktır.

.

Birden fazla efekti kullanacaksınız diyelim. Bu küçük pencerede hangisini seçmişseniz (açık gri satır olur) çevredeki ayarlar artık buna göre açılacak demektir. Filtrelerden hangisinin üstte olacağını yukarı – aşağı oklarıyla yer değiştirerek sağlayabilirsiniz. Çarpı işareti ile de bu tablodan istemediklerinizi kaldırabilirsiniz.

.

Resim 3 - Üst üste efektler

.

Resim 4 - Versiyonlar

.

Hangi efekti seçmiş isek alet kutusunda altta solda küçük bir pencerede efektimiz yeteneğini sergiliyor (Renkli alan). Bunun bitişiğindeki küçük beyaz oka tıkladığımızda açılan pencereden aslında bu efektin kendi türünde tek olmadığını, önceden ayarlanmış farklı versiyonlarının da olduğunu görüyor ve tercihimizi belki onlardan biri ile değiştirebiliyoruz. Denemek için bir kez tıklayın ve player’da seyredin. Hangisini beğendiyseniz en son onu çift tıklayın. (En baştaki standart olanı)
.

Buradaki alternatifler de tam istediğimiz sonucu vermiyorsa bu kez efekt üzerinde kendimiz de oynayabilir, tam ihtiyacımız olanı düzenleyebiliriz. Bunun için ‘Cutomize Filter’ (özelleştir) tuşuna basıyoruz.

.

Efekt özelleştirme alanına hoş geldiniz.

.

Resim 5 - Efekt özelleştirme (Büyütmek için tıklayınız)

.

Solda orijinal film, sağda mevcut ayarlarıyla efekt uygulanmış hali duruyor. Ayarları değiştirdikçe olacakları ‘real time’ buradan izleyebileceğiz.

.
Dikkat ! Her efektin “özelleştirme pencereleri” ve ayarları birbirinden farklı olabilir.
Dolayısıyla her defasında ayar düğmelerini karıştırarak hangisinin ne sonuç vereceğini görmeniz gerekecek. Hepsini tek tek incelememiz mükün değil. Zaten gerekli de değil. Biz sadece hepsinde (hatta çoğu montaj programında da ortak) olan ‘key frames’ (anahtar çerçeve) –biz buna “dönüşüm noktası” diyelim- kavramını işleyeceğiz. Gerisi zaten çorap söküğü gibi gelecektir.

.

Pencerenin altında uzunlamasına gri-beyaz bir zaman cetveli görüyorsunuz. Bunun en başında (kırmızı) ve en sonunda da (renksiz) birer baklava işareti bulunuyor. Bunlar birer key-frame (dönüşüm başlangıç) noktası. Şimdi ilk baklava işareti “seçili” (kırmızı) iken alttaki 50 yazan değere bakın. Yani bu key-frame noktasından itibaren 50 değerlik bir bulanıklaştırma başlıyor demektir. Bu değeri azaltıp artırarak daha az veya daha çok bulanıklıkla başlayabilirsiniz. Bir de en sondaki baklavayı tıklayıp “seçelim” (kırmızı oldu) ve değeri tekrar okuyalım. Bu da 50. Yani efekt süresince 50’lik bir bulanıklıkla başlıyor ve hiç değişmeden aynı değerle devam edip bitiriyormuşuz.

.

Resim 6 - Key Frame

Resim 7 - Key Frame

.
Ama ben belki farklı bir şey, örneğin, bulanıklığın sıfırdan başlayarak yükselerek gitmesini, en son 50’de bitirmesini istiyorum diyelim.
Bu takdirde, ilk key-frame için değeri ‘0’a indireceğim. Yani onu tıklayarak seçtikten sonra 50’yi sıfıra indireceğim. Şimdi efektinizi seyredin. Gerçekten de bulanıklık yavaştan başlayıp sonlarda zirve noktasına ulaştı.

.

Peki, bulanıklığın sıfırdan başlayarak yükselerek gitmesini, bir süre o noktada sabit kaldıktan sonra azalarak yok olmasını istiyorsam ?
Bu takdirde, ilk key-frame’i yine ‘0’ yapacağım. Sonra bunun biraz ilerisine yeni bir key-frame ekleyip bunun değerini örneğin yine ‘50’ ye getireceğim. iki nokta arasında (0’dan 50’ye) değer giderek “yükselecek”. Sonra daha ilerilerde yeni bir key-frame açacak ve bunu da ‘50’ yapacağım. İkisi arasında (50’den 50’ye) sabit kalacak ve en son key-frame’in değerini tekrar ‘0’ a indireceğim. Yani 50’den 0’a inerek bitecek.

.
Key-frame eklemek basit. Cetvelin istediğiniz bir noktasına tıklayıp sürgünün oraya gelmesini sağladıktan sonra gördüğünüz (+) işaretine (Add key frame : dönüşüm noktası ekle) tıkladığınızda yeni bir tane oluşturdunuz demektir. Silmek için, seçiliyken (-) tuşuna basabilirsiniz.

.

Resim 8 - Yeni key frame eklemek

.

Bu ayarlarla oynayarak tüm filtreleri özelleştirebilirsiniz.

.

Resim 9 - Düğmeler

.

Diğer ayarlara gelince siyah ok oynat-durdur tuşu. Yanındaki hız göstergesi işareti gerçekten filmin oynatım hızı ile ilgili. Denemelerde her defasında filmi baştan sona izlemek gerektiğinde bunu hızlandırarak zaman kazanmak iyi fikir olabilir. Diğerleri bizimi için önemli değil. Anladığım kadarıyla profesyonellere olup biteni farklı monitörlerden izleme lüksü veriyorlar.

.

Farklı özelleştirme menüleri ile karşılaşabileceğimizi söylemiştik. İki örnek verelim. Bu şekilde, yine sade pencere ve ayarlarla karşılaşabileceğiniz gibi…

.

Resim 10 - Farklı bir "özelleştirme alanı"

.

Böyle çok farklı yapıda olanlarla da karşılaşabilirsiniz.

.

Resim 11 - Farklı bir "özelleştirme alanı"

.

Korkacak hiç bir şey yok. Biraz kurcalayıp player’da ne işe yaradığını ve ayarı değiştirildiğinde ne olduğunu gördükten sonra temelde hepsi aynı mantıkla işler. (Hiç tıklamadan, sadece fare ile üzerine gelerek küçük filmlerin nasıl etki yaratacaklarını önceden seyredebilirsiniz)

.
Filminizin tamamına değil de sadece bir bölümüne efekt uygulamak istiyorsanız önce o parçayı çıkarmak, efekt uyguladıktan sonra tekrar eski yerine monte etmek zorunda da değilsiniz.

.
Hatırlayın, raftaki bir filmi, tezgaha taşıdıktan ve içinden istediğiniz parçayı -uçlarından tutup kısaltarak- belirledikten sonra bunu başka bir yerde kullanmak üzere artık gerçekten kesme işlemi de yapmak zorunda değilsiniz. Şimdi sadece tezgahtaki bu kesilmemiş ama belirlenmiş parçayı, bu kez de tutup rafa götürüp bırakın. Oraya yerleştiğini göreceksiniz. İleride kullanmak istediğiniz bu “iç parça“nız artık hazır. Başka parçalarla birleştirmek istediğinizde sadece seçtiğiniz bölüm işleme girecektir. Bu cidden de harika bir özellik. Sizi yığınla işi peşin peşin yapmak zorunda kalmaktan kurtarıyor.  Dolayısıyla, bir filmin sadece belli bölümüne efekt uygulamak istiyorsanız önce filmi tezgahta o bölüme indirgeyin, sonra üzerine istediğiniz efekti taşıyın ve bu haliyle rafa atın.

.

Diğer taraftan, efektler için de tezgahta ayrı bir şerit oluşturulmuş olsa, efekti filmin üzerine değil de oraya bıraktıktan sonra uzatıp kısaltarak filmin istediğimiz bölümüne de hizaladıktan sonra edit’leyebilsek belki daha avantajlı olurmuş.

.
Efektleri de öğrendiğimize göre artık yönetmen koltuğu sizin.

.
Müsaadenizle ben şimdi kendi Star Wars senaryom üzerinde çalışmak istiyorum. Şimşek efektini yan çevirip ayarlarıyla oynadıktan sonra daha az çatallı bir tür ışın silahı haline getireceğim. Blue-box tekniğiyle bindireceğim bir insan figürüne ateş edilecek. İnsan figürü ‘Wind’ efektiyle yok olacak… “Dünyayı Kurtaran Adam”dan daha iyi olacağına kuşku yok. Oscar töreninden el sallarım artık.

.

Sonraki bölümde ‘swf‘ (Flash) dosyalarını film üzerine bindirmeyi göreceğiz.

Wall Street Institute

5 Comments

 1. zoro dedi ki:

  çok mukemel bir programdır

 2. Seo dedi ki:

  Teşekkürler Sitenizi ilgi ile takip ediyorum. daha sık yazılar paylaşırsanız memnun olurum. Kendinize İyi bakın.

 3. kadir dedi ki:

  çok güzel program paylaşım için teşekkürler

 4. Can dedi ki:

  Nasıl indircez ?

 5. admin dedi ki:

  Birinci bölümde belirtilmiştir http://www.egiticininegitimi.net/2010/07/02/video-kurgu-1-ulead-videostudio-pro-xp3/ ama zaten artık 5 no’lu sürüm var. Onunla çalışın. O yazı dizisi de şuradan başlıyor. http://www.egiticininegitimi.net/2012/06/02/ulead-videostudio-xp5-guclu-yeniliklerle-cikti/

Yorum, Katkı ve Sorularınız