Video Montaj 8 – Ulead Video Studio Pro X3 ile Filmlere Yazı Eklemek


.

BÖLÜMLER

1. Bölüm : Programı Tanıyalım

2. Bölüm : Programın Arayüzünü Tanıyalım

3. Bölüm : Kesme ve Birleştirme

4. Bölüm : Kesme ve Birleştirme Alternatif Yollar

5. Bölüm : Çoklu Kesme

6. Bölüm : İki Filmi Aynı Karede Kullanmak, Logo Bindirmek ve Blue Box Tekniği

7. Bölüm : Hızlandırmak, Yavaşlatmak, Geriye Oynatmak, Fotoğraf Almak, Çevirmek ve Ses Ayarı

8. Bölüm : Filmlere Yazı Eklemek

9. Bölüm : Filmlere Efekt Uygulamak

10. Bölüm : Filmlere Materyal Eklemek Renk Maskeleri, Clip Art’lar, Çerçeveler ve Flash Dosyaları

11.Bölüm: Film Üzerine Animasyon Çizimler Yapmak


Sütun şeklinde dizili raf menüleri içinden (Resimde sağda) ‘T’ harfiyle belirlenmiş ‘Text’ sekmesine tıkladığınızda player içinde şu ibareyle karşılaşacaksınız. “Yazı eklemek için –bu alana- çift tıklayın” deniyor. Gerçekten de player’ın içinde her çift tıkladığımızda içine bir metin yazabileceğimiz bir kutu çıkıyor.

..

Yalnız, program henüz Türkçe harfleri desteklemiyor maalesef.

..

Photoshop’un da Türkçe karakter desteklemediğini fakat yaygın bir “hile” ile bu kısıtlamanın aşılmakta olduğunu hatırlıyoruz. Yazıyı önceden Word’de yazmak, kopyalamak ve buraya getirip yapıştırmak ! Programın alıştığımız gibi, ortama “sağ tıklayarak” gelen menüden “yapıştır : paste” komutu yoluyla yapıştırmaya da destek vermiyor. Aynı komutun klavye için kısayol tuşu olan ‘Ctrl+V’ kombinasyonuna karşılık alınca seviniyor fakat Türkçe harflerin çoğunun gelmesine karşılık, büyük harflerde ‘Ğ’ ve ‘İ’, küçük harflerde de ‘ğ’ ve ‘ı’ yı elde etmeyi yine başaramıyoruz.

.

Aslında insan kendisini biraz zorlayınca yazıya geçirmek istediği ifadesini bu harfleri kullanmadan da, farklı kelimelerle mutlaka yazabiliyor. Halk ozanlarının iki dudakları arasına iğne koyarak, dudak teması gerektiren bazı harfleri kullanmadan etkili deyişler yaratmaya çalıştıkları “dudak değmez” yarışlarını hatırlayın :)
.

İnternet’te arayınca sorunun yaygın olduğunu, hemen daima birilerinin bir patch (yama) yayınlayarak önünde sonunda bu sorunun aşıldığını anlayabiliyoruz. Tam çözüm için sabırla beklemekten, bu süre içinde mevcutla yetinmekten başka şansımız görünmüyor. Bir yama yayınlandığında buradan tabi ki paylaşacağız. (Çok uzun yazılar kullanmayacaksanız, cümlenizi örneğin Photoshop‘ta yazıp, sonra bir şerit halinde resim olarak kaydedip, bunu da overlay olarak filme dahil etme seçeneği de düşünülebilir)

.
Diğer taraftan, bizim zaten bir filmi altyazıya boğmak gibi dertlerimiz yok. Eğitim amaçlı filmimizin çok küçük bölümünde, o da belki bir, bilemediniz iki cümleye ancak ihtiyaç duyabiliriz. Bunu da gerekiyorsa kelimelerimizi değiştirerek karşılayabilmek mümkün olacaktır. Neyse ki dilimiz gerçekten zengin ifade imkanlarıyla dolu.

.
Yazının üzerine tek tıkladığınızda tutacaklar ortaya çıkıyor. Sarılarla büyütüp küçültme, kırmızılarla çevirme ve maviyle sürükleme (aslında doğrudan yazıyı tutup sürüklemek zaten mümkün) yapabiliyorsunuz.

.
Yazılar tezgamızda kendi şeridine (Title Track) yerleşiyor. Burada sürükleyerek film içinde görünmesini istediğiniz bölgeye hizalayabilir, sarı kulplarından çekiştirerek de uzunluğunu (film içinde kalma süresini) ayarlayabilirsiniz.

.

Peki filmin bir bölümünde bir yazı varken aynı anda bir başka yazı daha ekleyemez miyiz ? Ulead Video Studio x3 istersek bir ‘Title Track’ daha yaratmamıza izin veriyor. Şeridin başındaki ‘T’ harfine sağ tıklayın.

Gelen ‘Track Manager’ kutucuna tıkladığınızda bu kez ‘Track Manager’ (şerit yönetimi) gelecek.

Title Track 2’ nin kutucuğunu doldurup ‘OK’ derseniz ikinci bir yazı şeridiniz daha oluyor. Artık filmin aynı yerinde dahi iki bağımsız yazı kullanabilir, bunlara farklı efektler verebilirsiniz.

.

Yazıları Düzenleme

Artık menülerdeki mantığı iyice kavradık zaten. Buradaki komutların çoğu ancak yazımız player üzerinde seçili iken aktif oluyor. (Bu görünüm etkin değilse tezgahtaki ‘Title‘ parçasını çift tıklayın)

.

.

En baştaki zaman ayarlarına değerler girerek yazının sahnede kalma süresini ayarlayabilirsiniz (Bu işi tezgahtaki parçayı sündürerek yapmak aslında daha pratik)

.
Bunun hemen yanındaki yazı düzenleme sembollerini Office programlarından tanıyoruz. Kalın, italik, hizalama ve yön tuşları.

.

T’ ile başlayan ikinci satırdaki açılır menüden yazı tipini seçiyoruz.

.

Üçüncü satırda, kutu içine alınmış küçük ‘T’ yanındaki değer ile yazımızın punto büyüklüğünü, yanındaki beyaz kutu üzerinden ulaşacağımız palet ile de rengini  ayarlıyoruz. (Mevcut yazı kalıplarının da rengini değiştirebilirsiniz)

.
100’ yazılı bölmeden satırlar arasındaki mesafeyi, ‘üçgen açı’ işaretli yerden de 360 dereceye kadar yazıyı çevirme imkanına sahibiz. (Bunu da, yazı player üzerinde seçili iken görünen kırmızı tırnaklarla yapmak mümkün)

.

Multiple titles’ modunda iken player’da çift tıkladığınız her yerde yazı kutusu oluşturup içini doldurabiliyorsunuz. ‘Single title’ı seçtiğinizde önce bir uyarı penceresi çıkıyor:

.

“Sadece seçili yazı veya (herhangi bir yazı kutusu seçili değilse) yazdığınız ilk kutu kalacak.
Diğer yazı kutuları kaldırılacak ve yazı arka fonu uygulaması pasifleştirilecek.
Yazı acısı sıfıra döndürülecek ve açı uygulaması pasifleştirilecek.
Bu işlem geri alınamaz. Devam etmek istiyor musunuz?

.
Kabul ederseniz geriye tüm player’ı kaplayan tek bir yazı kutusu kalıyor.

.
Bu iki modun işlevlerini anlayabilmiş değilim. Yardım dosyasında da bir şey bulamadım. Bilenimiz varsa lütfen aşağıdaki formu kullanarak bize bir açıklama yapsın.

.

Open Subtitle File’ ve altındaki ‘Save Subtitle File’ bizi pek ilgilendirmiyor. Altyazılı filmlerin içinde taşıdıkları (daha doğrusu beraberinde gelen) ‘utf’ uzantılı  yazı dosyalarına müdahale edebilmekle ilgili.

.
Show grid line’ hassas hizalamalar için ızgara çizgilerini görünür kılarken, yanındaki sembolle çağıracağınız pencereden ızgaranın ölçü ayarlarını özelleştirebiliyorsunuz.

.

Aligment ‘ çerçevesi içindeki oklar (sadece ‘Multiple titles’da aktif) yazının ekranın kenarlarına veya merkezine tam hizalanmasında kullanılıyor.

.

Bunun üzerinde (sağ üstte) büyük gri kare ve bitişiğindeki aşağı bakan ok sembolünü kullanarak ulaşacağımız seçeneklerle yazımıza PowerPoint’teki clipart benzeri kalıpları uygulayabiliyoruz.

.
Text backdrop’ ile yazının arkasına istediğimiz renk ve saydamlıkta bir zemin yerleştirerek filmdeki renk değişimleri ile karışıp okunamaz hale gelmesine engel olabiliyoruz. Bunu seçtiğimizde bitişiğindeki ayarlar düğmesi de aktifleşerek zeminle ilgili opsiyonları sunuyor.

.
Solid background bar’ zemini –yazı kısa bile olsa- sınırlara kadar uzatıyor. ‘Fit with text’ seçeneğinde ise zeminin uzunluğu yazının uzunluğuna uyduruluyor. Bu seçenekteyken aktifleşen, altındaki açılır menü ile zeminin şekline de karar verebiliyorsunuz (dikdörtgen, elips, yuvarlak kenar vb)

.
‘Enlarge’ ile yazı sabitken, zeminin büyüklüğü ile oynayabiliyorsunuz.

.
Solid’de tek renk varken ‘Gradient’te renk geçişi de yaratabiliyorsunuz. (Yanındaki gri kutucuklar hangi renkten hangi renge geçileceği ile ilgili)

.
Transparency’ ise zeminin şeffaflık ayarını yapmak için

.

Hazır Kalıplar


.

Gelelim, başından beri rafta kendilerini beğendirmeye çalışan birbirinden şık hazır kalıplara… Gerçekten de çalışmanıza profesyonel bir hava katacak bu kalıplardan birini tıklayarak seçtikten sonra player üzerine çift tıklayarak içini kendi metniniz ile değiştirebiliyor, yukarıdaki turuncu renkli yuvarlak düğmeye basarak Ulead Video Studio Pro X3’ün sitesinden başkalarını da indirebiliyorsunuz. (Bu imkan başka kalıplar, efektler için de geçerli) Herhangi biri ile başlayıp, alet kutusu araçları ile üzerinde değişiklikler yaparak  tamamen size özgü türevlerini oluşturmanız da mümkün.

.

Text yeteneği açısından da bir video montaj programından daha ne istenebilir ki ? (Tabi, Türkçe desteğinden başka)

.

Corel firması Ulead VideoStudio Pro X3 ile çok ama çok iyi iş çıkarmış.

.

Böylece eğitim filmleri için gereken asgari altyapı aşamasını geçmiş bulunuyoruz. Bu baskıdan kurtulduktan sonra gelecekte de UVS Pro X3 üzerine keyifli yazılara ara sıra devam ederiz.

Örneğin, Flash videolara verdiği bindirme desteği çok geniş bir uygulama kapısı aralıyor. Film üzerinde canlı çizim yapmak ve bunu kalıp olarak saklayabilmek, hazır medyalardan (CD, DVD gibi) programı kullanarak parçalar alabilmek, en keyiflisi de görüntü filtrelerini düzenleyerek özelleştirmek türünden konular sıralarını bekliyor.

Wall Street Institute

44 Comments

 1. yucel dedi ki:

  Bilgi için çok teşekkürler.Çok aydınlatıcı olmuş.
  Bu program gerçekten süper bir program.Okulda Sinema Kulübünün göstereceği HD filmleri bana mısın demeden kestim,biçtim,kalite kaybı olmadan birleştirdim.Filmlerdeki çocuklar için uygun olmayan sahnelerden bu şekilde kurtuldum.Tek sorun son aşamada bilgisayara yüksek boyutta keydetmesi oldu.onu da filmleri taşınabilir hafızaya (500 gb) kopyalayarak hallettim.
  Bilgi için tekrar çok teşekkürler…

 2. admin dedi ki:

  Ben 500 GB’lık işe cesaret bile edemezdim :) Bu çok iyi haber aslında. Demek ki üst sınır oralarda bir yerlerdeymiş. Paylaştığınız için teşekkürler. İşlemci gücü ve ram miktarınızı sorabilir miyim ?

 3. Yücel dedi ki:

  Eksik anlatmışım sayın admin. Örneğin 4 GB bir filmde kesme biçme yapınca film 18 GB yükseliyor.Bu kadar büyük boyutu da bilgisayardan 500 Gb taşınabilir hafızaya kopyala dediğimde bilgisayar kopyalamıyor hata veriyordu.Bu yüzden kasayı bir kaç kez okula taşımak zorunda kaldım.Hatta bir seferinde kasayı yolda düşürdüm bile:) Ben de programa kaydetme yolu olarak taşınabilir hafızayı (500 gb) gösterdim.Programda kesme biçme işim bitince taşınabilir hafızaya kaydediyordum.Anlatmak isdedğim buydu.Yoksa ben de hayatımda 500 Gblık bir film hiç görmedim:) Selamlar, iyi çalışmalar.

 4. admin dedi ki:

  Süper yöntem :)
  Paylaştığınız için teşekkürler.

 5. yunus dedi ki:

  Selam arkadaşım bende de bu program yüklü 1 aydır sesimi duyurmaya çalışıyorum bu programda Türkçe kökenli harfler çıkmıyor diye ama kimse yanıt vermedi. İnternette o kadar araştırdım fakat benden başka kimse merak etmemiş Türkçe yamasını da aradım bulamadım. Bu konu hakkında en sonu biri konu açmış teşekkür ederim arkadaşım, çok sevindim fakat yazını okudum galiba daha Türkçe yama çıkmamış bu sorunu başka yöntemle halletmenin yolu var mı acaba, ne yapmak gerekir? Çünkü program çok güzel. 1 ay içinde öğrendim fakat bazı harflerin çıkmaması beni deli ediyor. Cevap yazarsan sevinirim

 6. admin dedi ki:

  Yunus Bey, Merhaba.
  Haklısınız, Türkçe yama ben de duymadım henüz. Biz daha çok eğitim amaçlı kullandığımız için çok fazla yazı yazmıyoruz. Yazdığımız zaman da onu başka bir ortamda, örneğin PhotoShop’ta veya Flash’ta yazıyor, sonra belli bir renkteki zeminiyle beraber yazının görünmesini istediğimiz zaman dilimi içinde (resim yerleştirir gibi) yerleştiriyor, sonra da derslerde anlatıldığı gibi “zemini yok ettiğimizde” hiç bir sorun kalmıyor. (Fakat eğer çok yazı kullanacaksanız bu yöntem zahmetli olabilir tabi) Böylece Türkçe font sorunu çözülmüş oluyor. Not: Yazıyı transparan (zeminsiz) gif formatında da hazırlayabilirsiniz. O zaman zemini burada ayrıca yok etmeye gerek kalmaz.

 7. yunus dedi ki:

  Çok teşekkür ederim cevap yazdığın için. Beklemekten başka seçeneğimiz yok onu anladım arkadaşım. Bu program bende yüklü fakat yukarda bir örnek vermişsin, kalıpların yukarısında bir menü var ”get more content” turuncu rekli düğme bu düğme bende yok yani benim programımda şekilli yazılar çok az fakat senin örnek vermişsin baya bir şekilli yazılar gördüm bu turuncu renkli düğme nasıl programda çıkar acaba bir bilgi yazarsan sevinirim.

 8. admin dedi ki:

  Yunus Bey bulunduğum yer itibariyle program bilgisayarımda yüklü olmadığı için akşam kontrol edip ancak ondan sonra yanıtlayabileceğim.

 9. yunus dedi ki:

  Çok teşekkür ederim arkadaşım bekliyorum ozaman

 10. admin dedi ki:

  Yunus Bey o düğme sadece ‘Title’ sekmesinde iken görünüyor. Sizde yoksa bile aynı noktaya ulaşan bir başka yol daha var. Bir de onu deneyin. Programın sağ üst köşesinde aynı simgenin siyah beyaz olanını göreceksiniz. Buna basıp, gelen pencerede de yine ‘Get More’a tıkladığınızda tamamen aynı noktaya ulaşılıyor.

 11. emre dedi ki:

  Admin corel i su an aktif olarak kullanıyorum fakat bir problemim var çözemedim bilginiz varsa yardım rica ediyorum.
  Video kamerada yan tutarak aldığım görüntü corelde de yan olarak görünüyor videoyu corel üzerinde sağa sola çevirerek düz hale getirebiliyor muyuz?

 12. admin dedi ki:

  Emre Bey, merhaba. Ulead Video Studio için hazırladığımız serinin 7’inci bölümünde tarif etmişiz. Bir deneyin bakalım. Olmazsa tekrar haberleşelim.

 13. yunus dedi ki:

  Tekrardan merhaba. O dediğiniz sağ üst köşesinde aynı simgenin siyah beyaz olanına tıkaldım, get more diye bir şey yok başka şeyler var yardım hakkında. Acaba benim format windows 7 32bit bununla alaksı var mı? Önceki xp formatımda o turuncu renkli get more aktifti yani yeni formattan sonra kayboldu. Başka bir düşüncem videostudio x3 programını yeni kurdum acaba ilerleyen günlerde aktif olabilirmi? Şimdiden teeşkkürler.

 14. admin dedi ki:

  Yunus Bey, Update sorunlarının çözümünü de içeren bir “Service Pack 1” yayınlanmış. Fakat programın hangi sürümünü kullanmakta olduğunuza göre yüklenip yüklenmeyeceğine karar veriyorsunuz. Eğer 13.6.0.367 sürümünü kullanıyorsanız buna ihtiyacınız yokmuş. Sürümünüzü şuradan öğreniyormuşsunuz. Corel Guide’ı tıklayın (sağ üst köşedeki siyah beyaz çiçek) oradan “Product information”u seçin. Diğer sürümler için yükleme adresi şöyle:

  http://corel.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/764437

  Sayfanın ortalarına doğru alt alta üç download linki göreceksiniz. Bu üç dosyayı sırayla bilgisayarınıza indirin ve yükleyin.

  Sitesinde eğer otomatik update yapamıyorsanız manuel (elle) kendiniz bu dosyaları yükleyebilirsiniz denilmiş ve listesi verilmiş. Onları tıklayarak güncellemeleri yapabileceksiniz. İlgili sayfanın adresi şu:

  http://corel.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/764397

 15. yunus dedi ki:

  Çok teşekkür ediyorum öncelikle ilgilendiğinz için Corel Guide’ı tıklayın (sağ üst köşedeki siyah beyaz çiçek) oradan “Product information”u seçin. demişsniz ama tıkladım ve inanın aradım böyle bir seçenek yok ilk verdiğiniz adresteki 3 download vardı onları indirdim ve kurdum gene ollmadı:(( en alttaki verdiğiniz adresede tıkladım yanlız birsürü getmore vardı bunların hepsini indirecekmiyim şimdiden teşekkürler iyi çalışmalar…
  NOT=programı tekrar yüklemek için siz bir link verip indirsem değişen birşey olurmu??

 16. admin dedi ki:

  Daha önce güncelleme yapmamıştım. Sizin sorularınızdan sonra ben de kendi güncellemelerimi yaptım, oradan biliyorum. Evet oradaki her bir güncelleme paketi tek tek ayrıca indiriliyor ve kuruluyor. Tek fark bende programın içinden yapılabiliyorken, sizde gidip yerinden yapılacak. Sizin özellikle istediğiniz yazı tipi güncellemeleri de bunların arasındaki bir iki paket halinde.

 17. yunus dedi ki:

  Vee sonunda hal oldu valla bende bittim o turuncu işaret gelmedi ama otamatikmen yazılar geldi arkadaşım sana çok çok teşekkür ederim gerçekten corel videostudio pro x3 konusunda ustaymışsın umudumu kesmiştim ama sayende düzelttim hal oldu program Bu indirdiğim güncellemeleri silmemeyi düşünüyorum ama hafıza konusunda çok yüksekler hepsi 550 mb şu saatten sonra türkçeyi yamayı beklemekten başka çarem yok galiba :))
  Tekrar teşekkürler…

 18. yunus dedi ki:

  Pardon tavsiye ettiğin dosyların hepsi 820 mb :((
  mecbur silecem benim pc fazla dosya yükledimi çok yavaşlıyor:((

 19. admin dedi ki:

  Bu duruma üzüldüm, Sizin için gereksiz olanları ayıklamaya çalışın bari.

 20. yunus dedi ki:

  Evet başka çarem yok galiba :((

 21. ali dedi ki:

  Ben videoyu yaptım fakat nereden kaydediyoruz bilgisayara

 22. admin dedi ki:

  Ali Bey, ‘Share / Create Video File‘ yolundan ilerleyip dosya adı, yeri ve format seçimini onaylayacaksınız.

 23. yunus dedi ki:

  slmlar tekrardan nasılsınız iyisiniz inşallah her nekadar x3 silip x4 dü kursamda pc me x3 ün türkçe yaması çıksa tabiki x4 ü silip x3 ü kurarım ama çıktımı çıkmadı halen bilmiyorum sizin bir bilginiz varmı acaba x3 ün yada x4 ün türkçe yaması konusunda aydınlatıcı bir cevap yazarsanız çok mutlu edersiniz beni kolay gelsin….

 24. admin dedi ki:

  Yunus Bey, şu yazının yorumlar bölümünde Yıldırım Bey’in önerisini denemiş miydiniz ?
  http://www.egiticininegitimi.net/2011/03/05/ulead-videostudio-pro-x4-yenilikleri/

 25. yunus dedi ki:

  Yıldırım Bey benim için bir şey önermiş yemin ederim daha yeni görüyorum işten malesef gözümü açamıyorum doğru dürüst oturamıyorum netin başına beni mazur görün admin indireceğim inşş.. hal olur size ve sizin aracılığınızla Yıldırım Bey’e çok teşekkür ediyorum yanlız işletim sisteminin içine at demiş burayı anlamadım admin aydınlatıcı cevap yazarsan sevinirim kolay gelsin tekrar çoook teşekkür ederim…

 26. admin dedi ki:

  Yunus Bey, yöntemi tam olarak hatırlamıyorum fakat zor olmadığını hatırlıyorum. Google’da “font yüklemek” diye aratırsanız kısa sürede cevaba ulaşırsınız. Kolay gelsin. Sonucu bizimle paylaşırsanız seviniriz.

 27. Zafer dedi ki:

  Merhaba
  Öncelikle sitenizde bu tür faydalı pragramları ayrıntılı olarak tanıttığınız için teşekkür ederim.
  Ben az önce Ulead VideoStudio Pro X3 ü indirdim fakat yazılarınızın devamında yeni versiyon x4 ün de çıktığını okudum fakat bunu indirmiş bulundum umarım aralarında fazla fark yoktur ben video üzerine profosyenel olarak ses kaydı yapmak istiyorum bu pragramda bunun nasıl yapıldığını anlatırsanız memnun kalırım

  Başarılarınızın devamı dileğiyle

 28. admin dedi ki:

  Zafer Bey, Merhaba.
  x4 sürümünü kurmanız daha yerinde olur tabi. Aslında aralarında ve açıklamalarında önemli bir farklılık yok. “Profesyonel ses kaydı” derseniz o bizi bir hayli aşıyor :) Biz sadece eğitmenler olarak temel montaj işlemlerini işleyip çıkmıştık. Bilgisayarınızda mutlaka bir mikrofon girişi vardır. Buraya bir mikrofon takar ve alacağınız (veya önceden alınmış) sesleri programın montaj hattındaki “ses şeridine” yerleştirmeniz gerektiğini söyleyebilirim. Bence önce MP3 türü bir müzik ile denemeler yaparsanız programın sezgiselliği ile kısa sürede tüm sorularınıza cevapları bulacağınızı düşünüyorum. Yerleştirdiğiniz ses şeridine çift tıkladığınızda karşınıza gelecek menüleri biraz kurcalamanız yetecektir.

 29. Zafer dedi ki:

  Alakanızdan dolayı teşekkür ederim
  Önerebileceğiniz bir ses kayıt pragramı varmı acaba

 30. admin dedi ki:

  Ücretsiz ve Türkçe olması dolayısıyla “BilgiSoft Ses Kayıt” programını deneyebilirsiniz. Aslında ses konusunda iyi değilimdir, peşinen belirteyim.

 31. admin dedi ki:

  Arkadaşlar Ulead Video Studio’da Türkçe altyazı sorununun çözümü konusunda http://www.egiticininegitimi.net/2011/03/05/ulead-videostudio-pro-x4-yenilikleri/ başlıklı yazının yorumlarını okuyunuz.

 32. Zafer dedi ki:

  Teşekkür ederim

 33. hakann dedi ki:

  ben indirdim bu programı ama hangi formatlı videoalrı alıyor ben youtubeden indirdim ama hiçbirini açmadı formatı dsteklemiyor hatası vriyor.

 34. admin dedi ki:

  Hakan Bey Merhaba. Dizinin ilk bölümünde desteklenen formatlardan bahsetmiştik. Sizin durumunuzda codec eksikliği olmalı. Şu paketi indirip kurmayı deneyebilirsiniz. Yalnız hassas bilgileri yedeklemeyi ihmal etmeden…
  http://www.gezginler.net/indir/k-lite-codec-pack-standard.html

 35. flexbilisim dedi ki:

  Verilen bilgi için tesekkürler

 36. admin dedi ki:

  İlginiz için biz teşekkür ederiz.

 37. özgür aslan dedi ki:

  sony vegas pro ile https://www.facebook.com/profile.php?id=100008762479032 bu linkteki gibi siyah şerit üzerine yazı yazmayı nasıl yapabiliriz anlatırsanız sevinirim

 38. admin dedi ki:

  Özgür Bey, maalesef o programı incelemediğimiz için bilemiyoruz. Burada anlatılanlarla çok benzer olduğunu tahmin ediyoruz. Biraz kurcalayarak sonuca kolayca ulaşmanız gerekir. Günümüz programları bu anlamda o kadar kullanıcı dostu ki, tahminlerinizin genellikle tuttuğunu göreceksiniz.

 39. ikoll tekstil dedi ki:

  Verilen bilgi için teşekkürler emeği geçen herkesin ellerine sağlık iyi günler

 40. admin dedi ki:

  İlginiz için biz teşekkür ederiz.

 41. Flex Servis dedi ki:

  Bilgilendirme için teşekkür ederim iyi günler diliyorum

 42. Ada Dantel dedi ki:

  Bilginin devamını beklemekteyim teşekkür ederim

 43. Bilgilendirme için teşekkür ederim iyi günler

 44. admin dedi ki:

  İlginiz için biz teşekkür ederiz.

Yorum, Katkı ve Sorularınız